„200 hybrydowych samochodów Toyota Yaris jest już na wyciągnięcie ręki, a właściwie telefonu. Pierwsze 50 samochodów pojawi się na ulicach Poznania w przeciągu dwóch najbliższych tygodni. Później sukcesywnie będzie ich co miesiąc przybywać, żeby docelowo jeździło ich po poznańskich ulicach dwieście” – tłumaczyła w poniedziałek Aneta Ogrodniczek, prezes zarządu Easyshare Sp. z o.o. Sp. K.

Jak podkreśliła, użytkownicy będą płacić jedynie za rzeczywiste korzystanie z pojazdu. Każdy rozpoczęty kilometr kosztować będzie 80 gr, natomiast minuta jazdy - 50 gr. Po zakończonym przejeździe zamykamy samochód i pozostawiamy go w miejscu dozwolonym do parkowania.

„Możemy też zamknąć samochód, nie kończąc wynajmu, wówczas samochód +zaczeka+ na wynajmującego, który zapłaci jedynie za koszt postoju 10 gr. Samochód zawsze będzie zatankowany, czysty i ubezpieczony. W odróżnieniu od innych firm carsharingowych wykorzystujących samochody spalinowe, te hybrydowe, czyli ekologiczne, będą miały do dyspozycji kilkadziesiąt specjalnych miejsc do parkowania. Dzięki temu, osoby wypożyczające samochody nie będą płaciły za postój w strefie” – zaznaczył Ryszard Bączkowski z biura prasowego urzędu miasta.

Wskazał, że aby wypożyczyć samochód, niezbędna będzie specjalna aplikacja mobilna. Tam trzeba będzie dokonać rejestracji, w tym m.in. potwierdzić swoje uprawnienia do kierowania autem dzięki przesłaniu zdjęcia prawa jazdy. Po udanej rejestracji można korzystać z usług, a aplikacja pokaże najbliższe miejsce, gdzie stoi wolny samochód i umożliwi jazdę.

Według władz miasta samochody hybrydowe to przede wszystkim mniej spalin i hałasu. Jak zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski, dla tych pojazdów – w ramach carsharingu – przygotowane zostaną także specjalne miejsca parkingowe.

„Poznań zobowiązał się do dwóch rzeczy. Po pierwsze - udzielenia bonifikat w zakresie abonamentu na Strefę Płatnego Parkowania w wysokości 60 zł dla samochodów hybrydowych oraz 30 zł dla aut elektrycznych. Rada Miasta pozytywnie ten projekt zaakceptowała. Drugą kwestią jest wyznaczenie dedykowanych miejsc parkingowych. W ciągu najbliższych tygodni powstanie ok. 60 miejsc w Strefie Płatnego Parkowania i ok. 40 poza nią. 20 miejsc powstanie też na różnego rodzaju parkingach, które miasto ma do dyspozycji” – podkreślił Wudarski.

Bączkowski zaznaczył, że carsharing powinien zmienić podejście ludzi do posiadania samochodu. Jak mówił, „jeżeli ktoś korzysta z niego sporadycznie, to nie musi go kupować”.

„Używanie aut współdzielonych jest konkurencyjne w stosunku do posiadania własnego auta, gdzie oprócz benzyny trzeba doliczyć koszty ubezpieczenia, parkingu oraz koszty serwisowe, m.in. przeglądy, opony i ich wymianę oraz amortyzację, czyli utratę wartości samochodu. W przypadku własnego pojazdu trzeba się również liczyć z kosztami ewentualnych awarii lub napraw. W przypadku aut współdzielonych takie wydatki odpadają. Praktycznie każdy przejazd +współdzielony+ jest tańszy od taksówek oraz innych przewoźników działających online”.

Obecnie w Poznaniu na 1 tys. mieszkańców przypada ponad 600 zarejestrowanych samochodów osobowych. Według analiz ekspertów jeden samochód typu carsharing może zastąpić od 4 do 10 samochodów prywatnych.

Usługa spółki Easyshare jest już kolejną, dzięki której w stolicy Wielkopolski mieszkańcy mogą na minuty wypożyczyć samochód. Na początku października swoją ofertę dla mieszkańców Poznania zaprezentowała także firma Traficar. (PAP)