Na stanowisko prezydenta miasta Kwiecień został wybrany w przedterminowych wyborach, których druga tura odbyła się w niedzielę. Według oficjalnych wyników, uzyskał w niej 5524 (51,9 proc.) głosów i tym samym pokonał popieranego przez PiS kandydata KWW „Praworządni i Skuteczni” 47-letniego Andrzeja Prusia, na którego zagłosowało 5120 (48,1 proc.) wyborców.

Mandat poprzedniego prezydenta miasta Wojciecha Bernatowicza wygasili radni po prawomocnym wyroku skazującym go za branie łapówek.

Formalnie, obowiązki prezydenta Starachowic do momentu zaprzysiężenia nadal sprawuje komisarz Bożena Szczypiór. Na to stanowisko wyznaczył ją w połowie marca premier Donald Tusk.

Kwiecień to dotychczasowy wiceprezydent Starachowic. W latach 2002-2006 był prezydentem miasta. Wcześniej przez wiele lat był radnym miejskim (1994-2002).

Funkcję prezydenta będzie sprawował przez około pół roku do terminowych wyborów samorządowych. Wśród priorytetów prezydent-elekt wymienił w rozmowie z PAP w poniedziałek, przede wszystkim zadania związane z finansami miasta. „Gwarantuję dobrze wykonany budżet, ja ten budżet przygotowywałem i zacząłem go realizować. Wrócę do tego” – zapewniał.

Nowy prezydent nie podjął jeszcze decyzji, czy jesienią, w czasie terminowych wyborów, stanie do rywalizacji. „Będzie to zależało od wielu czynników, w tym także decyzji władz politycznych partii” – zaznaczył.

Starachowice są trzecim co do wielkości (po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim) miastem woj. świętokrzyskiego. Położone są w północno-wschodniej części regionu. Mieszka tam ponad 50 tys. mieszkańców. (PAP)