W budynku nie będzie siedzib organizacji pozarządowych - będą mogły z nich korzystać na czas realizacji poszczególnych projektów.

Prezydent Truskolaski ocenił, że warunki, jakie będą miały teraz organizacje pozarządowe, będą "absolutnie nieporównywalne" do tych panujących w dotychczasowym centrum przy ul. Świętojańskiej. Tamtejsze biuro ma ok. 100 metrów kwadratowych, podczas gdy powierzchnia nowego wynosi ok. 1,5 tys. m kw.

Nowe centrum miało zostać oddane do użytku znacznie wcześniej, ale przedłużał się remont kamienicy, którą w 2009 r. przekazał miastu na cele społeczne wojewoda podlaski. Wybrana kilka lat temu w przetargu firma budowlana zbankrutowała, prace kończył inny wykonawca. Wszystko kosztowało ok. 5 mln zł - poinformował prezydent Truskolaski.

Budynek jest wyposażany w meble. Wszystko ma być gotowe do 10 grudnia. Już wówczas będą mogły się tam zgłaszać organizacje lub grupy nieformalne. Otwarcie zaplanowano na 19 grudnia.

"Nie będzie tu tak zwanych siedzib organizacji pozarządowych" - powiedział prezydent. Wyjaśnił, że będzie się można zapisywać np. na cykliczne przedsięwzięcia lub organizowanie - także po zapisaniu się - konkretnych wydarzeń w centrum.

"Organizacje oczywiście będą korzystały z tego nieodpłatnie, natomiast koszty eksploatacyjne będzie podnosił urząd miasta. One w tej chwili są szacowane na ok. 30 tys. zł miesięcznie, czyli 300-350 tys. rocznie" - powiedział Truskolaski. Przypomniał, że zasady korzystania z centrum ustalono wcześniej w konsultacjach z organizacjami na temat zasad korzystania z obiektu.

Podkreślono, że płacić za pomieszczenia będą mogły te organizacje, które w budżetach poszczególnych projektów mają na to przeznaczone środki.

W nowym centrum będą się na stałe mieścić: biuro darmowej pomocy prawnej, rzecznik osób niepełnosprawnych, miejskie biuro konsultacji i partycypacji. Będzie też działał punkt informacyjny projektu "Bon na szkolenie" (liderem projektu jest powiat sokólski - PAP). W ramach "bonu" mieszkańcy powiatów białostockiego i sokólskiego oraz miasta Białystok będą się mogli starać o dotacje na kursy językowe, studia podyplomowe, kursy zawodowe. Budżet projektu dofinansowanego z UE to 50 mln zł.

Anna Pawłowska z Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych miasta Białystok powiedziała, że w nowym centrum - zgodnie z potrzebami organizacji - powstała sala konferencyjna, są też sale szkoleniowe, mniejsze sale do organizacji indywidualnych spotkań, konsultacji, sala do ćwiczeń ruchowych, biblioteka, otwarta przestrzeń do pracy biurowej. W holach centrum będzie można organizować wystawy.

Miasto ogłosiło konkurs na nazwę nowego centrum. Można wypełniać specjalne ankiety z pięcioma propozycjami nazwy. Głosowanie na stronie internetowej miasta Białystok.(PAP)