Jak poinformowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, Zarząd Woj. Lubuskiego podjął decyzję o ogłoszeniu dwóch konkursów w tym obszarze. Nabór wniosków potrwa do 10 kwietnia br.

 

Pierwszy z konkursów, realizowany poza formułą ZIT, dotyczy ograniczenia niskiej emisji w miastach.

Do wzięcia jest 10 mln zł na projekty mające służyć ograniczeniu niskiej emisji w miastach, poprzez modernizację taboru transportu publicznego, np. zakup pojazdów spełniających normy spalin Euro 6 czy też elektrycznych, hybrydowych i napędzanych inni alternatywnymi paliwami.

 

Zgodnie z warunkami konkursu, na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje wynikające z przygotowanych przez samorządy planów rozwoju komunikacji publicznej przyjaznej środowisku.

 

Drugi konkurs jest dedykowany dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. Dofinansowanie będzie pochodzić z ZIT-u dla tego obszaru, ujętego w RPO Lubuskie 2020. Tutaj budżet konkursowy to 900 tys. zł.

 

W tym przypadku dofinansowanie można uzyskać m.in. na ścieżki rowerowe, centra przesiadkowe, systemy informacji pasażerskiej czy wspólne bilety, modernizację dróg i oświetlenia ulicznego. (PAP)