Nowa opłata turystyczno-rekompensacyjna – dla gmin źródło dochodów, dla turystów wydatek
Gminy mogłyby wprowadzić nową opłatę od turystów – turystyczno-rekompensacyjną. Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jej pobór od osób nocujących w obiektach hotelarskich, podział wpływów między gminy, Polską Organizację Turystyczną i inkasentów oraz obowiązek zapewnienia turystom rekompensaty. Rozwiązanie ma zwiększyć dochody samorządów i poprawić finansowanie turystyki. To już druga inicjatywa poselska w tym zakresie w 2026 roku.




























