Zgubionym awizo zainteresował się RPO

Domowe finanse Administracja publiczna
Awizo, które nie trafia do skrzynki pocztowej adresata, może być dla niego źródłem poważnych kłopotów, gdy nadawcą przesyłki jest sąd albo urząd. Na skargi na zaniedbania Poczty Polskiej zareagował rzecznik praw obywatelskich, który dostrzega wagę i konsekwencje niedopełniania obowiązków przez tę spółkę Skarbu Państwa.
Regina Skibińska
29.04.2025
Domowe finanse Administracja publiczna

Pracodawcy sceptyczni wobec skrócenia tygodnia pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Rynek pracy
Na początku przyszłego roku resort rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomi pilotażowy program skrócenia czasu pracy przy zachowaniu tej samej płacy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan wprowadzenie, w perspektywie dekady, czterodniowego tygodnia pracy, może być rozważane prawdopodobnie w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa, turystyki i handlu.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Rynek pracy
Stworzenie regulacji zapewniających bezpieczną współpracę człowieka i maszyny, wzmocnienie ochrony danych osobowych i prywatności pracowników w środowiskach cyfrowych, zagwarantowanie pracownikom prawa do „bycia offline”, a także systematyczne rozwijanie kompetencji cyfrowych i zapewnienie dostępu do szkoleń oraz pełne włączenie pracowników i ich przedstawicieli w projektowanie oraz wdrażanie nowych technologii powinny - zdaniem Międzynarodowej Organizacji Pracy - stać się fundamentem bezpiecznej i sprawiedliwej cyfryzacji świata pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy Nowe Technologie

W 2024 roku 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
W 2024 roku 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego – ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku i jedenaście razy więcej niż w 2022 roku – podał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według ZUS to wyraźny sygnał, że dyrektywa work-life balance przynosi efekty i zachęca ojców do większego zaangażowania w opiekę nad dziećmi.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Rząd chce powiązać prawo do świadczenia wychowawczego dla cudzoziemców z państw trzecich z aktywnością na rynku pracy oraz nauką dzieci w polskiej szkole oraz uzależnić wypłatę świadczenia wychowawczego od aktywności zawodowej rodziców. Doprecyzowane mają zostać też przepisy o prawie do świadczeń na dzieci, które nie ukończyły 18 lat, a nie uczą się już w szkole średniej oraz wprowadzona możliwość wstrzymania świadczenia „Aktywny rodzic” w przypadku niespełnienia przesłanek ustawowych.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Do 30 czerwca 2025 r. resort pracy chce określić zasady i warunki pilotażowego programu wprowadzania skróconego czasu pracy w Polsce. W kolejnych miesiącach będzie prowadziło nabór m.in. dla firm, samorządów, czy stowarzyszeń, które chcą wziąć w nim udział - aby mogły zacząć go wdrażać z początkiem 2026 roku. O tym, czy będzie to skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy np. do 35 godzin czy czterodniowy tydzień pracy albo dłuższe urlopy - zdecydują sami pracownicy i pracodawcy. Entuzjazmu ministerstwa nie podzielają eksperci rynku pracy i pracodawcy. Mówią o kosztach, jakie będą musieli ponieść.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Od soboty, 26 kwietnia, obowiązuje rozporządzenie dotyczące ustalania rozkładów czasu pracy niektórych pracowników, objętych przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Choć nowe regulacje odchodzą od sztywnego modelu pracy 8.15–16.15, w praktyce ich stosowanie wymaga precyzyjnego planowania i znajomości przepisów o czasie pracy.
Marek Rotkiewicz
29.04.2025
Administracja publiczna Prawo pracy
Tryb wyborczy oznacza specjalny tryb postępowania przed sądem, którego celem jest szybkie reagowanie na działania, które mogą negatywnie oddziaływać na wolność wyborów. Przyglądając się trybowi wyborczemu, warto zwrócić uwagę na te jego elementy, które wyróżniają go na tle innych postępowań i świadczą o jego specyfice - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
29.04.2025
Wybory
Przepisy dotyczące fotografowania obiektów, m.in. wojskowych, bez zezwolenia mogą utrudnić dokumentowanie nieprawidłowości na granicy z Białorusią – alarmują aktywiści. Mogą być też źródłem problemów dla nieświadomych turystów. MON potwierdza, że zakaz fotografowania może dotyczyć nawet concertiny, zapory granicznej oraz budek żołnierzy, jeśli obiekty te zostaną oznakowane znakiem zakazu fotografowania.
Regina Skibińska
29.04.2025
Prawo karne Wojsko
Pokrzywdzona wyjawiła rodzinie informacje o jej wieloletnim molestowaniu przez ojczyma. Sądy dwóch instancji orzekły winę mężczyzny, który wykorzystywał seksualnie dziecko i skazały go na osiem lat pozbawienia wolności, a następnie zakaz zbliżania na 100 metrów. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy skazanego, który kwestionował opinię biegłego psychologa w sprawie stanu dziewczynki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.04.2025
Prawo karne
Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego w poniedziałek oceniła, że decyzja szefa Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie odwołania Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego, „nie usiłuje udawać, że została podjęta na podstawie i w granicach prawa”. Jej zdaniem minister potwierdził, że lekceważy zasady praworządności.
Grażyna J. Leśniak
28.04.2025
Wymiar sprawiedliwości
Marszałkowie województw, stacje demontażu pojazdów i punkty zbierania pojazdów będą zasilać Centralną Ewidencję Pojazdów o nowe dane dotyczące zezłomowanych pojazdów oraz stacji i punktów, które się tym zajmują. Nowelizacja rozporządzenia ministra cyfryzacji z 25 kwietnia 2025 r. uzupełnia też katalog danych gromadzonych w ewidencji o nowe informacje na potrzeby Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.
Robert Horbaczewski
28.04.2025
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Tylko do 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 r. Mimo iż Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała deklaracje dla podatników w systemie Twój e-PIT, to warto je sprawdzić i w wielu przypadkach uzupełnić np. o ulgi. Podatnicy muszą też uważać, by rozliczyć się na właściwym druku. Może się bowiem zdarzyć, że jedna osoba powinna złożyć kilka różnych PIT-ów, w których wykaże np. przychody z umowy o pracę, z najmu prywatnego czy ze sprzedaży giełdowych akcji. Łatwo tu o pomyłkę.
Monika Pogroszewska
28.04.2025
Ordynacja Domowe finanse PIT
Uczestnicząc w organizacjach międzynarodowych państwa wskazują na gotowość do dialogu i poszukiwania porozumienia z partnerami. Wychodząc z nich, wprowadzają na nowo element chaosu i niepewności, co może być odczytane jako podważenie tego opartego o jasne reguły porządku – twierdzi Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. Ale zaznacza, że głośne ostatnio decyzje o wychodzeniu niektórych państw z organizacji i konwencji, nie oznaczają jeszcze schyłku tego porządku.
Krzysztof Sobczak
28.04.2025
Administracja publiczna
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miała rozwiązać problemy związane z tworzeniem planów ogólnych. Samorządy alarmują jednak, że zmiany są niewystarczające - brakuje czasu, wykonawców, a nowe obowiązki generują ryzyko paraliżu inwestycyjnego. Domagają się dalszego wydłużenia terminów, zawieszenia kar i doprecyzowania przepisów, aby ułatwić powstawanie planów.
Zofia Jóźwiak
28.04.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Naczelny Sąd Administracyjny nakazał prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeanalizować wniosek Hanny M. o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Kobieta wychowała pięcioro dzieci – swoje biologiczne i czworo w ramach rodziny zastępczej. Prezes ZUS ma uwzględnić fakt, że proces wychowania nie musi trwać 18 lat.
Marek Sondej
28.04.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Opłaty za rejestrację pojazdów od maja

Samorząd terytorialny Domowe finanse
1 maja br. wejdzie w życie ujednolicone rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego aut i motocykli, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych oraz ich wtórników. Organ rejestrujący pobierze opłatę 80 złotych za wydanie tablic rejestracyjnych samochodowych albo ich wtórnika, a za tablice w samochodach zabytkowych – 100 zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Rodzice skorzystają z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko za 2024 r., o ile roczne dochody pociechy nie przekroczyły limitu 21,3 tys. złotych. Taki sam próg obowiązuje przy preferencyjnym rozliczeniu samotnych rodziców. Mimo, że limit jest co roku podnoszony, to jego przekroczenie - nawet o złotówkę - odbiera ulgi. Uważać muszą też osoby wychowujące jedno dziecko - skorzystają z ulgi rodzinnej, jeśli sami nie przekroczyli limitu dochodów 112 tys. zł.
Monika Pogroszewska
26.04.2025
Domowe finanse PIT
Resort edukacji znów tłumaczy się ze zmiany dotyczącej zniesienia obowiązkowych prac domowych w podstawówkach. Choć zamierza przeprowadzić ewaluację i zastanowić się nad tym, czy warto utrzymać to rozwiązanie, podkreśla, że przy obecnym poziomie rozwoju sztucznej inteligencji i aplikacji na telefon, prace domowe nie do końca mają sens.
Monika Sewastianowicz
26.04.2025
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Likwidacja postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumentów to jeden z postulatów zmian w kodeksie postępowania cywilnego, jaki znalazł się w projekcie Komisji Kodyfikacyjnej. Pomysł jest słuszny - uważa większość prawników. Pojawiają się jednak głosy, że przepisy wcale nie są złe, zawodzi natomiast praktyka ich stosowania.  
Tomasz Ciechoński
26.04.2025
Prawo cywilne Rynek i konsument
Słoneczna pogoda skłania do planowania wakacyjnych wyjazdów - zrobienie tego z odpowiednim wyprzedzeniem, często pozwala uratować rodzinny budżet. Niestety zdarza się, że na miejscu wszystkie plany biorą w łeb, bo w hotelu nie ma wolnych miejsc, a biuro podróży uchyla się od odpowiedzialności. I to mimo tego, że często wiedziało z wyprzedzeniem, że zabraknie miejsc dla turystów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.04.2025

RODO nasze powszednie. Miała być deregulacja, a jest więcej norm

Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych Deregulacja
Raportowanie wszystkiego z powodu ostrożności i z obawy przed sankcjami jest krokiem w złą stronę....
Krzysztof Podolski
26.04.2025
Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych Deregulacja

Renta wyjątkowa nie dla każdego – NSA o granicach wsparcia z FUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Uzyskanie świadczenia w drodze wyjątku wymaga spełniania wszystkich ustawowych przesłanek łącznie. Niespełnienie choćby jednego z warunków uniemożliwia przyznanie świadczenia. Gdy wnioskodawca otrzymuje stałe świadczenie z zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej, nie można mówić, że brakuje mu niezbędnych środków utrzymania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
26.04.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Stały Komitet Rady Ministrów rozpoczął w czwartek procedowanie projektów ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej związki partnerskie. W związku z blokiem głosowań w Sejmie obrady zostały przerwane. W planach jest ich kontynuacja 30 kwietnia. Jak tłumaczy Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, ustawy przeszły zmiany, a w prace nad nimi zaangażowanych jest wiele resortów.
kk/pap
25.04.2025
Prawo cywilne
Podczas wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie okazany w obwodowej komisji wyborczej. Warto jednak wcześniej pobrać aktualizacje aplikacji.
Robert Horbaczewski
25.04.2025
Administracja publiczna Wybory
Ponad 79 proc. młodych ludzi z pokolenia Z ceni sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, przeszło 82 proc. oczekuje atrakcyjnych zarobków, dla niemal 80 proc. stabilność zatrudnienia jest ważna przy wyborze miejsca pracy – wynika z badania zrealizowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Jacka Męciny z Uniwersytetu Warszawskiego, doradcę zarządu Konfederacji Lewiatan i firmę badawczą SW Research.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Kredytobiorcy frankowi coraz częściej zastanawiają się nad zawarciem ugody z bankiem. To pokłosie tego, że propozycje bankowców są na tyle atrakcyjne, że wizja długotrwałego procesu skutecznie do nich zachęca. Warto jednak przed przystaniem na ugodę przeliczyć, co można w przyszłości zyskać. Kredytobiorca powinien też pamiętać, że choć podejście banków do ugód z frankowiczami zmienia się pozytywnie, to nadal loterią jest to, ile można ugrać w trakcie negocjacji.
Regina Skibińska
25.04.2025
Prawo cywilne Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie wypłacany od maja, będzie mógł zająć komornik, podobnie jak dotyczy to już samej renty socjalnej. Sejm nie podjął prac nad petycją, w której proponowano, aby dodatek dopełniający nie podlegał egzekucji komorniczej. To jednak zbyt duża zmiana systemowa, która mogłaby różnicować sytuację osób pobierających rentę socjalną bez dodatku i tych z dodatkiem, ale też osób, które pobierają inne świadczenia z zabezpieczenia społecznego.
Beata Dązbłaż
25.04.2025
Domowe finanse Niepełnosprawność
Ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę, że zamierza ustanowić w sobotę żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka, spowodowało, że wielu organizatorów odwołało wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Związek Zawodowy Muzyków RP zaapelował do premiera o stworzenie stałych mechanizmów rekompensat w takich sytuacjach. Czy na podstawie obecnych przepisów artyści mogą uzyskać jakąkolwiek rekompensatę za odwołane imprezy? Czy potrzebne są regulacje w tym zakresie? Prawnicy są podzieleni.
Robert Horbaczewski
25.04.2025
Administracja publiczna

Bez dobrej edukacji nie ma mowy o praworządności

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przed 2015 rokiem edukacja obywatelska była częstym tematem debat, ale rzadko przekładała się na realne działania. Późniejszy kryzys konstytucyjny obnażył skutki tego zaniedbania i stał się impulsem do tworzenia licznych, oddolnych inicjatyw edukacyjnych. Teraz jednak edukacja obywatelska ma wkroczyć do szkół jako nowy przedmiot - zastąpi krytykowany HiT, czyli historię i teraźniejszość.
Monika Sewastianowicz
25.04.2025
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą