Prawo.pl
Inspektorzy pracy bardzo rzadko występują do sądów o ustalenie istnienia stosunku pracy, a sądy jeszcze rzadziej - stwierdzają, że mają rację. Zdaniem prawników, PIP dąży do ukształtowania nowej wykładni stosunku pracy i do takiej zmiany prawa, by inspekcja pracy w decyzji nakazywała przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Pytanie tylko, czy będą to zmiany zgodne z konstytucją.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Sprawy dotyczące alimentów od dziadków wymagają wnikliwej analizy - m.in. tego, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Sądy miały więc wątpliwości, czy możliwe jest dochodzenie takich świadczeń w postępowaniu uproszczonym. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego wnuka przeciwko swojemu dziadkowi, której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł, podlega rozpoznaniu według takich przepisów.
Aleksandra Partyk
10.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
W środę, 9 października, Senat poparł znowelizowaną ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Zaproponował poprawkę, która pozwala rejestrować koła działające także na obszarze miast. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu, który rozpatrzy poprawkę Senatu.
Krzysztof Koślicki
09.10.2024
Samorząd terytorialny
Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. To na razie propozycja. W środę, 9 października, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie. Jest wniosek o jego odrzucenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Budownictwo
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. – przynajmniej raz w tygodniu – wynika z raportu ADP. Jest jednak pozytyw: odsetek ten maleje. W pandemicznym 2021 roku wynosił on 19 proc., by rok później spaść do 16 proc. Nawet jedna trzecia pracowników pod wpływem umiarkowanego stresu twierdzi, że ma problemy z koncentracją i potrzebuje więcej przerw
Grażyna J. Leśniak
09.10.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Pierwszy rok rządów za pasem, a firmy wciąż czekają na zmiany

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy
Renta wdowia, program Aktywny Rodzic i wakacje składkowe to obietnice, które udało się zrealizować koalicji rządzącej od wygranych wyborów. Dłuższa jest lista obietnic, które wciąż czekają na realizację, zwłaszcza tych dla pracodawców i przedsiębiorców, jak np. finansowanie przez ZUS wynagrodzenia chorobowego pracowników od pierwszego dnia choroby i odwrócenie negatywnych skutków Polskiego Ładu w zakresie składki zdrowotnej. Jednak niepokój firm budzą nie tyle zmiany, nad którymi trwają prace, co zapowiedzi MRPiPS, które nie były planowane. 
Grażyna J. Leśniak
09.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy
24 października TSUE odpowie na pytanie, czy frankowicze wynajmujący mieszkania to jeszcze konsumenci czy już przedsiębiorcy. Gdyby okazało się, że należy traktować ich jako konsumentów, będą mogli pić szampana. Jeśli Trybunał uzna kredytobiorców za przedsiębiorców, trudniej im będzie wygrać z bankiem, bo wtedy nie chroni ich unijna dyrektywa konsumencka.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.
Monika Sewastianowicz Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Udostępnienie informacji publicznej pozostaje nieodpłatne. Wyznaczenie za to opłaty czasami jest prawnie dopuszczalne. Nie wystarczy jednak podanie samej kwoty. Wnioskodawca ma prawo wiedzieć, dlaczego musi zapłacić i jak opłata została skalkulowana. Kalkulacja ta musi być weryfikowalna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
09.10.2024
Ochrona danych
W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
09.10.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Kraje unijne mają obowiązek wprowadzić jasną i przewidywalną procedurę prawnego uznania tożsamości płciowej umożliwiającą zmianę płci. Odmowa uznania przez państwo członkowskie zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim jest zatem sprzeczna z prawami obywateli Unii - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Koślicki
08.10.2024
Prawo europejskie
Dodatkowa pomoc dla poszkodowanych rolników, w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok. Koła gospodyń wiejskich będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. złotych - takie m.in. rozwiązania zaplanował dla poszkodowanych powodzią rolników rząd. We wtorek, 8 października, Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Krzysztof Koślicki
08.10.2024
Domowe finanse Powódź
Zwiększenie dostępności systemu bezpłatnej pomocy prawnej, m.in. poprzez odformalizowanie procedury ubiegania się o wsparcie - zakłada projekt nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z konieczności składania oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Krzysztof Koślicki
08.10.2024
Prawnicy

Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przewiduje projekt ustawy, który wpisany został właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził kilka dni temu nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni, ponieważ prawodawca Unii nie wykazał, że dysponował wystarczającymi informacjami umożliwiającymi mu ocenę proporcjonalności tego środka. Pakiet mobilności w przeważającej większości jest jednak ważny.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o maksymalnej pojemności 10 m3 może być realizowana w oparciu o zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10 m3 nie mieszczą się w zwolnieniu z pozwolenia na budowę. Tego rodzaju inwestycje, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę - wyjaśnia ekspert programu LEX.
Maria Kopytowska
08.10.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo
Pracownica pojawiła się w zakładzie tylko pierwszego dnia pracy. Po kilku dniach nieobecności dowiedziała się, że jest w ciąży i zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru więc jest nieważna. Oceny tej nie podzielił sąd, który wskazał, że czynności podjęte przez pracownicę pierwszego dnia pracy wskazywały na faktyczne wykonywanie umowy.
Dorian Lesner
08.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Powodzianie mogą już odbudowywać i remontować swoje domy stosując uproszczone formalności budowlane, czyli bez zbędnej papierologii. Od 6 października obowiązuje rozporządzenie z wykazem kilkudziesięciu miejscowości, gdzie stosuje się specustawę budowlaną. Szkoda jednak, że rząd wdrożył te przepisy tak późno. Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski ze skutkami powodzi mierzą się już kilka tygodni.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.10.2024
Budownictwo Powódź
Zarówno strona społeczna, jak i wielu posłów nie mają wątpliwości, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej trzeba poprawić. Remedium miał być oddzielny rządowy projekt o tej usłudze, zapowiadany od początku tego roku przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Tymczasem utknął on w kancelarii premiera, a strona społeczna nie ma możliwości, aby się z nim zapoznać. Systemowe wsparcie przez asystentów osób z niepełnosprawnościami może odwlec się w nieskończoność.
Beata Dązbłaż
08.10.2024
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Pracownicy socjalni zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, przeprowadzający rodzinne wywiady środowiskowe na terenach objętych klęską żywiołową, otrzymają 2000 zł jednorazowego dodatku. Przepisy wprowadzające taki dodatek zawiera specustawa powodziowa, która weszła w życie w sobotę, 5 października.
Robert Horbaczewski
07.10.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Powódź
Obowiązujące przepisy mogą ograniczać swobodę przepływu piłkarzy zawodowych, którzy chcieliby rozwijać swoją działalność, przechodząc do nowego klubu z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego Unii. Co więcej, obciążają one tych zawodników i kluby zamierzające ich zatrudnić znacznym ryzykiem prawnym, nieprzewidywalnym i potencjalnie bardzo wysokim ryzykiem finansowym - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
07.10.2024
Prawo europejskie
Zwolnienie z opłacenia składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników oraz na ubezpieczenia zdrowotne za osoby objęte tymi ubezpieczeniami dla rolników-powodzian przewidują obowiązujące od soboty przepisy znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
Robert Horbaczewski
07.10.2024
Powódź
Rodzice, którzy np. we wrześniu 2024 r. nabyli prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na dziecko, które uczęszcza do żłobka, mogą nadal pobierać to świadczenie na dotychczasowych zasadach, albo – jeśli taka będzie ich wola - ubiegać się o odpowiednie świadczenia z programu „Aktywny rodzic” - przekazał serwisowi Prawo.pl resort rodziny. Jeśli zamienią dotychczasowe dofinansowanie na nowe świadczenie, państwo zapłaci za żłobek dla ich dziecka - bezpośrednio żłobkowi. Nie więcej jednak niż 1500 zł. Ewentualna różnica pozostanie w budżecie państwa.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy
Obserwowane przez kilka tygodni kolejki petentów przed gmachami sądów, które prowadzą punkty informacyjne Krajowego Rejestru Karnego to skutek braku wyobraźni ustawodawcy. Konsekwencja wejścia w życie ustawy z o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, która nałożyła na szeroki krąg pracowników obowiązek dowiedzenia niewinności. Szczególnie problem mogą ci, którzy mieszkali za granicą.
Paweł Bała
07.10.2024

Darowiznę trzeba przekazać bezpośrednio i na konto

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Fiskus zaostrzył stanowisko w sprawie zwolnienia z podatku rodzinnych darowizn, przez co wiele osób wpada w pułapkę. Jeśli dziecko obdarowane przez rodzica chce uniknąć daniny, musi otrzymać pieniądze przelewem, nie w gotówce. Nie wystarczy, że samo je wpłaci na swój rachunek. Uważać trzeba też przy zakupie mieszkania. Dziecko zapłaci podatek, jeśli rodzic wpłaci pieniądze bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Zdaniem ekspertów to zbyt rygorystycznego stanowisko.
Monika Pogroszewska
06.10.2024
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Co najmniej trzy organy państwa zajmują się problemem smrodu na wsi: dwa ministerstwa i RPO. Głośno zrobiło się wokół tematu po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który ukarał hodowcę świń za powodowanie emisji uciążliwych dla sąsiadów zapachów. Teraz minister rolnictwa zapowiada stworzenie nowej ustawy anty-zapachowej, która będzie chronić rolników przed pozwami cywilnymi. Do tej pory prawo karne i cywilne określało granice zakłócania niezakłóconego korzystania z mieszkania i środowiska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.10.2024
Prawo karne Środowisko Prawo cywilne
Powódź nie zwalnia opiekuna zwierzęcia z obowiązku dbania o jego zdrowie i życie oraz nie depenalizuje przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem poprzez jego porzucenie, niezapewnienie mu odpowiedniej opieki czy wystawienie na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.
Regina Skibińska
05.10.2024
Środowisko Powódź

Deportacje imigrantów z UE: Prawo i praktyka

Administracja publiczna Prawo europejskie
UE ściśle przestrzega zasady non-refoulement, która zabrania deportacji uchodźców do krajów, gdzie mogliby być narażeni na poważne niebezpieczeństwo. Jednocześnie polityka deportacyjna UE staje się rygorystyczna, zwłaszcza po serii ataków na obywateli UE i innych uchodźców, dokonanych przez migrantów z krajów trzecich. Deportacje odbywają się głównie w przypadkach, gdy uchodźcy przebywają nielegalnie, gdy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego, oraz w sytuacjach związanych z nielegalnym zatrudnieniem lub naruszaniem przepisów migracyjnych - pisze prof. Natalia Mushak.
Natalia Mushak
05.10.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi tylko wtedy, gdy zawarł wcześniej taką umowę z inną instytucją finansową. Zmiana instytucji finansowej powoduje konieczność zawarcia nowych umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych.
Anna Puszkarska
05.10.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Handel odpowiada za 7 proc. marnowanej w Polsce żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma przeciwdziałać marnotrawstwu. Jego celem ma być m.in. zwiększenie przekazywania żywności przez sprzedawców do organizacji pozarządowych, które zajmują się jej redystrybucją. Z 10 do 50 groszy za kilogram wzrośnie dla sklepów opłata za marnowaną żywność.
Maria Dec-Kiełb
05.10.2024
Środowisko Odpady