Prawo.pl
Życie po rozwodzie to często nowe wyzwania - zaciągając jednak kredyt na mieszkanie, remont, samochód czy nawet kolejny ślub, nie ma co liczyć na automatyczne zmniejszenie zobowiązań alimentacyjnych. Sądy, co do zasady, stoją na stanowisku, że osoba, która płaci alimenty na dziecko, musi się liczyć z tym obowiązkiem przy podejmowaniu decyzji o wydatkach. Co więcej, powinna uwzględniać ich wysokość przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, gdy chodzi o kredyty hipoteczne.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Sejm przeprowadził w piątek pierwsze czytanie poselskiego projektu, którego celem jest ograniczenie administracji podatkowej dostępu do kont bankowych podatników. Posłowie chcą przywrócić poprzedni stan prawny, w którym informacje o rachunku bankowym przekazywane byłyby jedynie wobec podejrzanego, by lepiej chronić tajemnicę bankową i prywatność obywateli. Jednak według szefa KAS, to narzędzie jest wykorzystywane incydentalnie. Projekt został skierowany do prac w komisji finansów.
Monika Pogroszewska
27.09.2024
Ordynacja
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło dotychczas około 700 wniosków od płatników składek z czterech województw dotkniętych powodzią. Większość z nich, bo blisko 500, dotyczy nowego terminu płatności składek – informuje ZUS. I przypomina, że płatnicy składek z terenów objętych powodzią nie zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Ubezpieczenia społeczne Powódź

Jak postępować z odpadami na terenach popowodziowych?

Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Informacje dotyczące klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią oraz decyzji i warunków dotyczących ich zbierania, magazynowania, przetwarzania lub transportu znajdują się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej.
Robert Horbaczewski
27.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2024
Prawo pracy BHP Powódź

NSA: Zaległe alimenty w ratach, ale nie całkiem umorzone

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ojciec dziecka, będący na utrzymaniu swojej matki, nie płacił alimentów przez kilka lat i teraz wnosił o umorzenie zaległości. Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody. Dłużnik alimentacyjny powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o odroczenie terminu spłaty występującego zadłużenia lub rozłożenie tej spłaty na raty, a dopiero w ostateczności uzasadnione jest wystąpienie o umorzenie powstałej należności – stwierdził sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2024
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Właściciel zalanej restauracji albo zniszczonego przez powódź hotelu, czy też najemca czekający na eksmisję będą mogli wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji długów. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo. Określi to rząd w rozporządzeniu. Maksymalnie może to być jednak rok. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji specustawy powodziowej, w czwartek 26 września odbyło się pierwsze jego czytanie w Sejmie.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.09.2024
Finanse Powódź Egzekucja
Ostateczny kształt przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta to wciąż niewiadoma. Samorządy chcą, by powołano publicznego administratora, który odpowiadałby za redystrybucję pieniędzy do gmin. Firmy natomiast wolałyby współpracować z organizacjami odzysku, które następnie rozliczałyby się z gminami i sortowniami.
Zofia Jóźwiak
26.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zapowiedział, że w porozumieniu z właściwym ministrem i innymi samorządami przygotuje projekt ustawy dotyczący fotoradarów, tak aby zarządzające całą siatką dróg i ulic miasta miały prawo montować je samodzielnie. Ministerstwo Infrastruktury: fotoradary powinny pozostać w gestii instytucji państwa.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Samorząd terytorialny
W środę na posiedzeniu plenarnym Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nowelizacja jest uzupełnieniem nowego Regulaminu Sejmu w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych. Poprawki mniejszości - m.in. dotyczące kierowania projektów poselskich do konsultacji społecznych - zostały odrzucone.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Administracja publiczna
W środę, 25 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. Zmiany mają na celu naprawę luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Nowela trafi teraz do Senatu.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Niepełnosprawność
W środę Senat zajmował się nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której popierają nowelizację bez poprawek. Głównym celem ustawy jest podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach obowiązkowych.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Domowe finanse Finanse Ubezpieczenia
Wiemy, jak ZUS zamierza rozpoznawać sprawy emerytów, którzy po głośnym wyroku TK mają nadzieję na ponowne przeliczenie ich świadczenia. Zakład zapewnia, że bez względu na to, czy emeryt napisze „skargę”, „wniosek” czy „podanie”, zostanie ono przez organ rentowy zakwalifikowane jako skarga o wznowienie postępowania. Tyle, że... do wznowienia nie dojdzie, bo wyrok Trybunału nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zdaniem prawników, brak publikacji niczego nie zmienia - wyrok i tak powinien zostać wykonany.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Spółka Autostrada Wielkopolska wprowadziła zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Świecko – Konin. Zwolnienie ma zastosowanie do pojazdów wiozących pomoc humanitarną na tereny dotknięte klęską powodzi. Rozwiązanie we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury działa od środy, 25 września.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Powódź
Licencje na taksówkę oraz samochody służące do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą będą dłużej ważne na terenach objętych powodzią. Taką zmianę zawiera projekt noweli ustawy powodziowej, która w środę rano, 29 września, trafiła do Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2024
Drogi Powódź
Doświadczenia rekrutacyjne - dobre lub złe - nie pozostają tajemnicą kandydatów - pokazuje badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl. Co więcej, większość ankietowanych deklaruje, że ich doświadczenia rekrutacyjne przekładają się także na decyzje zakupowe w kontekście usług lub produktów firm, w których poszukują zatrudnienia. To jasny dowód na to, że pracodawcy powinni szczególnie dbać o jakość procesów rekrutacyjnych.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W środę, 25 września 2024 roku, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca implementują do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na ich podstawie tysiące firm i jednostek publicznych muszą przygotować kanały zgłoszeń naruszeń prawa i opracować nowe procedury.
Agnieszka Matłacz Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska, m.in. nieodpłatnie przekazać drewno do usuwania skutków powodzi - zakłada projekt specustawy powodziowej, którą we wtorek przyjął rząd.
Robert Horbaczewski
25.09.2024
Środowisko Administracja publiczna Powódź
W przypadku prowadzenia komunikacji drogą elektroniczną (poczta e-mail), administrator jest zobowiązany do realizacji obowiązku informacyjnego, ponieważ jego pracownicy komunikując się z przyporządkowanych im skrzynek poczty elektronicznej pozyskują dane osobowe nadawców lub odbiorców korespondencji e-mail. Zazwyczaj administratorzy korzystają z informowania warstwowego – wyjaśnia ekspert z programu LEX Ochrona Danych Osobowych.
Joanna Łukaszyk
25.09.2024
Prawo pracy RODO

Pracodawca sprawdzi ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Pracodawca będzie mógł w elektronicznym systemie sprawdzić, czy jego pracownik ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności i czy może dalej pobierać dofinansowanie do jego zatrudnienia z PFRON. To jedna ze zmian zaplanowana przez resort rodziny w kolejnej, w krótkim czasie, nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Natomiast zespoły orzecznicze będą miały trzy miesiące na wydanie orzeczenia, a nie jak dotychczas - miesiąc.
Beata Dązbłaż
25.09.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Zniszczenie lokalu czy budynku przez powódź jest sytuacją nadzwyczajną i niezależną od stron umowy najmu. Jeśli doszło do zniszczenia budynku na skutek uderzenia fali powodziowej, to przestał on istnieć, a umowa wygasła. Z kolei w budynku wyłączonym przez nadzór budowlany nie można mieszkać. Najemca nie ma zatem możliwości korzystania z lokalu. Ma prawo więc domagać się obniżenia czynszu czy nawet wypowiedzieć umowę.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2024
Prawo cywilne Nieruchomości Powódź

Rząd ze wsparciem dla kredytobiorców z terenów powodziowych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Powódź
Spłata przez państwo przez rok rat kredytów hipotecznych dla powodzian, a także wprowadzenie prawa pierwokupu lokali mieszkalnych na rzecz gminy objętej skutkami powodzi, podwyższona premia remontowa z 25 do 50 lub 60 proc. oraz zasiłek 1 tys. zł na pokrycie kosztów zużycia energii - to rozwiązania przyjęte przez rząd w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Powódź

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2024
Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź
W środę, 25 września, odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER), podczas którego głosowana będzie propozycja odebrania wilkom ścisłej ochrony. To prosta droga do wprowadzenia w całej Europie odstrzałów redukcyjnych - uważają ekolodzy. Stanowiłoby to realne zagrożenie dla przyszłości tego gatunku w całej Europie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Środowisko
Dziś za pomocą aplikacji mObywatel można uzyskać dane o pojeździe z centralnej ewidencji pojazdów na podstawie dwóch parametrów, tzn. numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Resort chce zmienić przepisy i wprowadzić trzeci parametr - numer rejestracyjny pojazdu.
Robert Horbaczewski
24.09.2024
Administracja publiczna
Samo ubezpieczenie mienia firmy to za mało, by zrekompensować przedsiębiorcom szkody wynikające z powodzi, gdyż wielu z nich przez dłuższy czas nie będzie zarabiać. Pomoc państwa to jedno, ale w najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zadbali o polisę od utraty zysku, gdyż pieniądze z ubezpieczenia pomogą im szybciej stanąć na nogi.
Regina Skibińska
24.09.2024
Ubezpieczenia Powódź
Obowiązujące przepisy nie określają konkretnych wymagań dotyczących sposobu dostosowania stanowisk pracy do poszczególnych rodzajów niepełnosprawności – potwierdza Główny Inspektorat Pracy. I radzi, by w tego rodzaju kwestiach pracodawcy konsultowali się ze służbą medycyny pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy, zatrudniając osobę z depresją, powinni mieć świadomość tego, kogo zatrudniają. Nie mogą od takiej osoby wymagać, że będzie pracowała tak jak inni.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2024
Prawo pracy BHP

Brakuje kart parkingowych, ministerstwo deklaruje dodruk

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, których data ważności mija 30 września, przedłużą się z mocy prawa do 31 marca 2025 r. Wszystkie pozostałe karty, których ważność kończy się 1 października i później utracą ważność dokładnie w dniu, który określony jest w karcie. Te osoby muszą ponownie złożyć wniosek o nową kartę. Tymczasem zespołom orzeczniczym brakuje blankietów kart i już wstrzymują ich wydawanie. Jak informuje nas resort rodziny, dodruk blankietów rozpocznie się w październiku.
Beata Dązbłaż
24.09.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Raport o sytuacji powodziowej oraz projekt, który ma znowelizować ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem jej skutków. Tym ma się zająć rząd na wtorkowym posiedzeniu. Kolejne zmiany ustawowe związane z odbudową po klęsce mają zostać przedstawione później we Wrocławiu.
Robert Horbaczewski
23.09.2024
Samorząd terytorialny Powódź