Prawo.pl
Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.
Katarzyna Nocuń
29.02.2024
Prawo karne

Rusza nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Niepełnosprawność
1 marca ruszy trzeci nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.
Beata Dązbłaż
29.02.2024
Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
29.02.2024
Prawnicy Administracja publiczna
Organ nakazał pracodawcy zwrot środków przekazanych tytułem dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Powodem było wypłacenie pensji na rachunek bankowy, który do nich nie należał. NSA zwrócił uwagę, że pracownicy wskazali ten rachunek w stosownych oświadczeniach. Podkreślił też, że sytuacja osób przebywających w domu pomocy społecznej może stanowić przeszkodę w realizowaniu przewidzianych prawem form przekazywania wynagrodzenia.
Dorian Lesner
29.02.2024
Prawo pracy HR
To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.
Beata Dązbłaż
29.02.2024
Pacjent
Do 2050 roku aż 20 proc. obszaru lądowego i tyle samo obszaru morskiego UE zostanie objęte środkami odbudowy zasobów przyrodniczych i wszystkich wymagających tego ekosystemów. Tak zdecydował Europarlament. Na kolejnym etapie porozumienie musi zostać przyjęte przez Radę UE. W praktyce wejście w życie rozporządzenia oznacza między innymi mniej zrębów zupełnych, bardziej różnorodne wiekowo i gatunkowo lasy czy wstrzymanie się od wycinek w starych lasach.
Regina Skibińska
28.02.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo unijne
Nieprawidłowości, które wykazano w związku z działaniem Collegium Humanum, pokazują czarno na białym lukę w prawie. Władze nie mają za bardzo narzędzi, by unieważnić dyplomy, uzyskane na wątpliwej jakości studiach. Od 2016 roku nie ma kompletnie żadnego nadzoru na tym, co robią te prywatne uczelnie, jeżeli chodzi o studia podyplomowe.
Monika Sewastianowicz
28.02.2024
Szkolnictwo wyższe
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie odmowy wydania dowodu osobistego 8-letniemu Victorowi, który w swoim brytyjskim akcie urodzenia jako rodziców ma wskazane dwie matki - orzekł, że w dowodzie osobistym można uwzględnić tylko jedną z nich. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną - potwierdził natomiast, że niewątpliwie dziecko jest obywatelem Polski, ponieważ jego matka jest Polką.
Monika Sewastianowicz
28.02.2024
Prawo rodzinne
Osoby z wcześniejszą emeryturą oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w ubiegłym roku, muszą pamiętać o tym, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 roku. W tym roku termin upływa w czwartek, 29 lutego. Chodzi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też o przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Po ponad trzech latach opóźnienia jest szansa na to, że w Polsce zacznie być w końcu stosowana unijna dyrektywa ustanawiająca europejski kodeks łączności elektronicznej. Najnowszy projekt w tej sprawie został bowiem pozbawiony kontrowersyjnych propozycji, które znalazły się w wersji przedstawionej przez poprzednią władzę. Przewiduje za to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, które z kolei mają wpłynąć korzystnie na wiedzę konsumentów.
Inga Stawicka
28.02.2024
Rynek i konsument Prawo unijne
Stosowanie monitoringu w szkolnych toaletach, natryskach i szatniach narusza godność uczniów - wskazują w jednej z interpelacji posłowie i pytają ministerstwo o plany dotyczące zmian w przepisach. Regulacje prawa oświatowego, które pozwalają na instalację monitoringu w takich miejscach, od lat budzą wątpliwości. Eksperci twierdzą, że pozwalają dyrektorowi na arbitralność w podejmowaniu decyzji o instalacji kamer.
Monika Sewastianowicz
28.02.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO
Bardzo dużo pracowników zgłasza różnego rodzaju zachowania, które uznaje się za zachowania mobbingowe. Dla pracodawców stanowi to coraz większe wyzwanie kompetencyjne i organizacyjne, bo ustalenie, czy faktycznie doszło do mobbingu, a potem rzetelne i obiektywne wyjaśnienie sprawy, wymaga powołania komisji antymobbingowej, o ile taka nie działa w zakładzie pracy. Sam jej skład może nastręczać problemy, bo okrojone w pandemii działy HR już ledwo zipią.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2024
Prawo pracy
Organ zakwestionował umowę o pracę, ponieważ uznał, że została ona zawarta jedynie w celu uzyskania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa. Jednym z argumentów był fakt, że w dniu zawarcia umowy, pracownica wiedziała, że jest w ciąży i w niedługim czasie stanie się długotrwale niezdolna do pracy. Sąd podkreślił jednak, że obowiązujące przepisy prawa nie zabraniają kobietom w ciąży podejmowania zatrudnienia.
Dorian Lesner
28.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR
Na tapet wraca nowe Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przekazano do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. W zeszłym roku podejście do wdrożenia przepisów zrobił poprzedni rząd, projekt wywołał kontrowersje, bo zmieniał uprawnienia służb w kwestii dostępu do danych - pojawiły się nawet komentarze o przyzwoleniu na masową inwigilację maili i komunikatorów. Nowa wersja też przyznaje służbom szerszy dostęp do danych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.02.2024
Policja Nowe technologie RODO
Włączenie do dyskusji o zarządzaniu jakością aspektów human factors pozwoli lepiej planować proces, bo obserwujemy go pod kątem tego, czy jest sprzyjający dla człowieka. Obecnie nie zastanawiamy się systemowo nad konsekwencjami tego, że pacjentów przyjmują przepracowani lekarze. Tymczasem błędy generują gigantyczne koszty - zarówno finansowe dla systemu, jak i koszty społeczne dla pacjentów i ich rodzin - mówi dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH.
Katarzyna Nocuń
28.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Wpływ jakości powietrza na jakość pracy. Badanie

Środowisko Prawo pracy BHP Rynek pracy
Aż 88 proc. respondentów najnowszego badania użytkowników Pracuj.pl uważa, że jakość powietrza może wpływać na ich ogólne samopoczucie oraz jakość ich pracy. Niemal 1/3 ankietowanych z kolei wskazuje, że zła jakość powietrza w ich mieście lub dzielnicy może wpłynąć zarówno na ich decyzje mieszkaniowe, jak i zawodowe. Choć to, czy firma dba o środowisko nie jest kluczowe przy wyborze pracodawcy, to wielu kandydatów zwraca uwagę na tę kwestię.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Środowisko Prawo pracy BHP Rynek pracy
Każda stacja kontroli pojazdów ma być wyposażona w stanowisko specjalistyczne do przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i gąsienicowych - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury. Według branży i samorządów to niepotrzebny obowiązek, bo nie każda stacja takie badania będzie wykonywać. Wielu przedsiębiorców, z przyczyn obiektywnych, nie będzie też w stanie zrealizować obowiązku.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
27.02.2024

Konfederacja Lewiatan: Przedsiębiorcy czekają na obniżkę składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Rząd chce zmienić zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania: płacenie składki w formie zryczałtowanej albo od przychodu lub dochodu. Zdaniem Konfederacji Lewiatan planowane zmiany nie spowodują jednak zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania zostaną dodane do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę. Takie m.in. zmiany wprowadzi nowelizacja Prawa budowlanego, której projekt w poniedziałek trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
Agnieszka Matłacz
27.02.2024
Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce usunąć przepis z lex deweloper, który zablokował inwestycje - dowiedziało się Prawo.pl. Chodzi o wymóg minimalnej liczby stanowisk postojowych. Wskaźnik jest z sufitu i trudny do zastosowania w praktyce. Jego wejście w życie 12 maja ub. roku skutecznie zniechęciło deweloperów do budowy nowych bloków. Kilkukrotnie podejmowano już próbę usunięcia wskaźnika z przepisów, ale nic z tego nie wyszło.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.02.2024
Budownictwo

Jest renta alkoholowa, świadczenia dla śmiertelnie chorych - brak

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami związanymi z chorobą alkoholową z ubezpieczeń społecznych wydaliśmy tylko w 2022 r. 53,1 mln zł. W tym okresie renty pobierało 3 tys. osób. Średni wiek osób, które w 2022 r. otrzymały orzeczenie pierwszorazowe wynosił 51,2 roku - otrzymało je 510 mężczyzn i 194 kobiety – twierdzi MRPiPS. Zdaniem prawników, jest to dobre rozwiązanie i najgorsze, co moglibyśmy zrobić, to odebrać renty w takiej sytuacji. Jednak gorzej potraktowani mogą czuć się śmiertelnie chorzy, którzy muszą pracować, dopóki mają siłę.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Większa elastyczność dla konsumentów przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów, dostęp do niezależnego narzędzia, które porównuje usługi komunikacji elektronicznej, uruchomienie w Polsce usługi Advance Mobile Location (AML), nowe obowiązki dla branży telekomów - to rozwiązania w projekcie ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy wdrażającej. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje zmian. Z projektu wyrzucono przepisy lex pilot.
Robert Horbaczewski
26.02.2024
Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, Biuro Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej, Biuro Obsługi Medialnej zastąpiło Biuro Analiz Sejmowych, Biuro Spraw Międzynarodowych i Centrum Informacyjne Sejmu. Takie m.in. zmiany w strukturze Kancelarii Sejmu obowiązują od poniedziałku, 26 lutego.
Robert Horbaczewski
26.02.2024
Administracja publiczna
Prawo do swobodnego przemieszczania się obywateli Unii może powodować konieczność uwzględnienia okresów przeznaczonych na wychowywanie dziecka, ukończonych w innym państwie członkowskim, przy obliczaniu wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
26.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne
Przyznanie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnień do wydawania decyzji obszarowych, zapewnienie użytkownikom końcowym dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej i uchylenie obecnie obowiązujących przepisów prawa telekomunikacyjnego. To najważniejsze założenia projektów, które mają wdrożyć unijne przepisy po wielu miesiącach opóźnień.
Inga Stawicka
26.02.2024
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne
W ciągu 12 miesięcy na rzekach Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - rzekach granicznych z Białorusią - powstanie elektroniczna bariera. Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń. Ich łączny koszt ma wynieść ponad 364 mln zł. Część środków pokryje Unia Europejska. Obecny system kamer i czujników, który powstał w 2022 r. obejmuje 206 km granicy lądowej.
Robert Horbaczewski PAP
26.02.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Wojsko
W środę Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zaopiniować kandydaturę Doroty Bieniasz na prezesa ZUS – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, już w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że po otrzymaniu tej opinii zwróci się do premiera Donalda Tuska o powołanie Doroty Bieniasz na prezesa Zakładu.
Grażyna J. Leśniak
26.02.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Minęły 3 miesiące od wprowadzenia możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. W tym czasie z tej nowej opcji zabezpieczenia danych skorzystało ponad 2 mln obywateli. Nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca, bo wtedy na instytucje finansowe nałożony zostanie obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.
Agnieszka Matłacz
26.02.2024
Nowe technologie RODO
Renty z powodu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalne czy emerytury pomostowe – to obowiązujące już dziś rozwiązania dla ludzi spracowanych. I choć są lepsze od stażówek, to nie są idealne. Można je jednak przejrzeć i zmodyfikować, aby lepiej chroniły osoby spracowane. Zdaniem prawników katalog pomocy pracownikom 50+ na rynku jest znacznie szerszy, niż wypychanie ich na „zieloną trawkę”, zamiast pomóc im dopracować do emerytury, wykonując lżejszą pracę.
Grażyna J. Leśniak
26.02.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Nie mamy polskiej ustawy o zarządzaniu danymi. W praktyce więc część przepisów unijnych, które umożliwiają wtórne wykorzystywanie danych zebranych w podmiotach leczniczych, jest martwa. Nie wykorzystujemy potencjału informacji gromadzonych w celach naukowych, badawczo-rozwojowych, analitycznych, bo nie mamy narzędzi prawnych - mówi dr Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Rymarz Zdort Maruta.
Katarzyna Nocuń
26.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna RODO