Teoretycznie przepisy nakazują sklepom wielkopowierzchniowym wyraźne oddzielanie przestrzeni z alkoholem od reszty stoisk. Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęć „ciąg handlowy” oraz „lada", przez co interpretacja przepisów jest mocno utrudniona. Posłowie wskazują, że w dużych marketach klienci, którzy chcą skorzystać z kas samoobsługowych, stoją w kolejce w dziale z alkoholem - co może zachęcić do większej konsumpcji.
Inga Stawicka Robert Horbaczewski
31.03.2025
Rynek i konsument

Wcześniejsi emeryci nierówno traktowani

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Brak uwzględnienia waloryzacji kapitału i składek w okresie pobierania emerytury wcześniejszej, brak wyrównania oraz przyjęcie fikcji prawnej, dla emerytów, którzy nigdy nie przeszli na emeryturę powszechną, zgodnie z którą ponowne przeliczanie emerytury nie nastąpi w momencie składania wniosku, lecz w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - to główne mankamenty projektu ustawy, nad którym pracuje resort pracy dla wcześniejszych emerytów z roczników innych niż 1953. Zdaniem prawników, różnic i niekorzystnych rozwiązań może być więcej, gdy projekt zostanie opublikowany.
Grażyna J. Leśniak
31.03.2025
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 18 maja 2025 roku. Pierwszym krokiem na drodze do oddania głosu w nadchodzących wyborach jest upewnienie się, czy widniejemy w spisie wyborców. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wcześniej samodzielnie zweryfikować swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Przypominamy też jak zmienić jednorazowo miejsce głosowania, uzyskać zaświadczenie i głosować w miejscu, w którym będziemy w dniu wyborów.
Artur Pytel
31.03.2025
Samorząd terytorialny Wybory
Najważniejsze informacje dotyczące odpowiedzialności na placu zabaw, wymagań dotyczących jego wyposażenia i otoczenia oraz zgłaszania ewentualnych niebezpieczeństw zostały zawarte w poradnikach aktualnych na 2025 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego przygotował je w dwóch wersjach.
Tomasz Ciechoński
30.03.2025
Rynek i konsument Budownictwo
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (29 marca/30 marca). Zegarki zostaną przestawione z godz. 2 na godz. 3. Polska prezydencja w Unii Europejskiej przywróciła dyskusję o tym, by z sezonowych zmian czasu zrezygnować. Jak jednak mówi Krzysztof Paszyk, minister rozwoju, opór wykazuje brukselska machina biurokratyczna.
TC/PAP
29.03.2025
Administracja publiczna Prawo europejskie
Wbrew występującym często opiniom, praca w systemie zadaniowym nie opiera się na nieograniczonej swobodzie w zakresie faktycznego czasu realizacji zadań. Odnośnie dni pracy, pracownik jest związany nie tylko specyfiką zadań, ale i obowiązującymi u pracodawcy regulacjami wewnętrznymi wyznaczającymi dni pracy, przepisami o dopuszczalności pracy w niedziele i święta, konieczności zachowania minimalnej liczby dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, o czym pracodawca jasno powinien osobę pracującą w systemie zadaniowym poinformować.
Marek Rotkiewicz
29.03.2025
Prawo pracy HR
Polskiemu Związkowi Łowieckiemu ciąży kontrola przyznana resortowi środowiska. Najchętniej widziałby przejście łowiectwa pod skrzydła sprzyjającego im Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale w pierwszej kolejności chcą się chociaż uniezależnić od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Projekt zmian procedowany w Sejmie budzi zastrzeżenia strony społecznej.
Regina Skibińska
29.03.2025
Środowisko Administracja publiczna
Choć ustawa zapewnia prawo do leczenia bólu każdemu pacjentowi, a kobieta w ciąży jest w polskim prawie pod szczególną ochroną, rozporządzenia bazują przede wszystkim na dobrej woli szpitala. Powoduje to, że wiele kobiet wciąż jest pozbawianych prawa do porodu bez bólu i otrzymania znieczulenia. Eksperci podkreślają, że zapewnienie dostępu do anestezjologa jest obowiązkiem, a nie przywilejem, a ewentualne naruszenia to podstawa do wystąpienia o zadośćuczynienie.
Inga Stawicka
29.03.2025
Powódka nie miała biologicznych dzieci, dzieci swojego męża traktowała jak własne. Jej pasierbica zginęła jednak w wypadku. Sąd Rejonowy w Piszu uznał, że do wypłaty kobiecie zadośćuczynienia niepotrzebne są więzy krwi, wystarczy mocna więź, która łączyła ją ze zmarłą. Uzasadnił to tym, że powódka doznała krzywdy wywołanej tą stratą, odczuwała stres i była dla pasierbicy osobą najbliższą. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Aleksandra Partyk
29.03.2025
Działania gmin na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt są nierzetelne i nieskuteczne – ocenił Andrzej Aleksandrowicz z delegatury NIK w Zielonej Górze na II Ogólnopolskim Kongresie Zapobiegania Bezdomności Zwierząt, który w piątek odbywał się w Wieruszowie. I podał, że aż 90 proc. środków gminy wydają na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, a nie na profilaktykę bezdomności. W rezultacie bezdomność oraz cierpienie zwierząt nie maleją.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse
Przepisy regulujące działalność związków sportowych przewidują kary dyscyplinarne za krytykę członków tych związków, sędziów czy trenerów. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że ustawa o sporcie daje związkom sportowym szerokie pole do arbitralności w tym zakresie. To jest to daleko idącą ingerencją w wolność słowa zagwarantowaną w art. 54 Konstytucji RP.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2025
Administracja publiczna
Przeliczenie emerytur osób, które przeszły na to świadczenie w czerwcu w latach 2009-2019, na ich wniosek, a nie z urzędu, oraz brak finansowej rekompensaty za lata wstecz - budzą wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji. RCL, podobnie jak Prokuratoria Generalna SP, ma też zastrzeżenia do propozycji resortu pracy, dotyczącej umarzania postępowań w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej. Wątpliwości jest więcej. Stąd sugestia, by projektodawca ponownie przeanalizował zmiany w tym zakresie, a ze strony RCL - by przedstawił ratio legis proponowanych zmian.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2025
Emerytury i renty Finanse
Z roku na rok zmniejsza się liczba dziecięcych uzdrowisk, bo turnusy świecą pustkami. Nie ma już żadnego sanatorium. Między innymi dlatego, że dzieci nie są kierowane. Z kolei rodzice mają obawy przed samodzielnym wyjazdem dziecka do uzdrowiska. Na przeszkodzie stoi też niedostosowany system edukacji. Tymczasem leczenie uzdrowiskowe mogłoby być antidotum m.in. na lawinowo rosnący problem otyłości i nadwagi u dzieci. Konsultant krajowa zapowiada pilotaż, który ma poprawić sytuację.
Beata Dązbłaż
28.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Z zaskarżonej decyzji wynikało, że w rzeczywistości to skarżący miał dokonać wyboru miejsca nasadzeń zastępczych drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że władztwo w tym zakresie zostało przypisane organowi. Nie wyklucza to uwzględnienia ewentualnych sugestii. Niemniej organ powinien wskazać w sentencji decyzji numer działki, na której mają zostać dokonane nasadzenia zastępcze.
Dorian Lesner
28.03.2025
Środowisko
Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę na bezczynność Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi w sprawie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Sąd stwierdził, że trudności w załatwieniu sprawy z powodu dużej liczby wniosków, trudności organizacyjnych i braków kadrowych, choć mogą być niezależne od urzędu, to nie mogą równocześnie wpływać na interes strony. Bezczynność określił jako rażącą.
Beata Dązbłaż
28.03.2025
Niepełnosprawność
Projekt dotyczący ograniczeń w dostępie do 800 plus dla obcokrajowców jest gotowy. Będziemy za chwilę rozpoczynać drogę legislacyjną - przekazał w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Chodzi o to, by świadczenie było wypłacane obcokrajowcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Projekt został opracowany w MSWiA we współpracy z ZUS.
kk/pap
27.03.2025
Administracja publiczna
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zapewniło prawidłowego otoczenia prawnego dla efektywnego działania Lokalnych Grup Działania – wytyka NIK. Zmiana ustawy polegająca na zniesieniu obowiązku członkostwa gmin w LGD i umożliwieniu, by sektor publiczny był reprezentowany nie przez przedstawicieli władz gminy, a każdego innego przedstawiciela publicznych interesów z obszaru działania LGD, była niecelowa.
Maria Dec-Kiełb
27.03.2025
Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” także dla prowadzących działalność gospodarczą

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do uzyskania świadczenia „aktywny rodzic w pracy” poprzez wprowadzenie zasady, że preferencyjne oskładkowanie jest równoznaczne z opłacaniem składek od podstawy 100 proc. minimalnego wynagrodzenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - ,,Aktywny rodzic”. Złożyli go w Sejmie posłowie klubu parlamentarnego Polska2050-Trzecia Droga. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
We Wrocławiu lekarze zdiagnozowali u sześcioletniego chłopca śmiertelnie niebezpieczną błonicę. Kilka dni później wykryto drugi przypadek u osoby dorosłej, która wcześniej miała kontakt z dzieckiem. To jedne z nielicznych od wielu lat przypadków tej choroby w naszym kraju. – W Polsce rośnie liczba dzieci, które w ogóle nie są szczepione. Coraz więcej chorób, o których sądziliśmy, że już nie wrócą, znów zaczyna zagrażać – wskazują lekarze rodzinni. Szacuje się, że w Polsce jest już ponad 90 tys. niezaszczepionych dzieci.
Monika Stelmach
27.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Mimo że sąd prawomocnie orzekł, że mąż matki nie jest ojcem małoletniej, to mężczyźnie odmówiono sporządzenia nowego aktu urodzenia dziecka. W piątek, 4 kwietnia br., Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpozna wniosek rzecznika praw obywatelskich. Sąd uznał, że jeśli w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to taki wniosek zgłoszony już po wyroku o zaprzeczenie ojcostwa powinien być oddalony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2025
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Czy sygnalista jest osobą szczególnie chronioną przed zwolnieniem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Sygnaliści
Ochrona sygnalisty przed działaniami odwetowymi to nie to samo, co szczególna ochrona przewidziana w art. 755(5) k.p.c. – uważają pracodawcy i prawnicy. Ci ostatni twierdzą wręcz, że przywracanie do pracy zwolnionego pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania na mocy zabezpieczenia, budzi wiele wątpliwości. Wskazują na wady przepisu i niejednoznaczne orzecznictwo. Dlatego ich zdaniem, ten wadliwy przepis trzeba albo usunąć z porządku prawnego, albo go poprawić.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Sygnaliści

Za krótkie vacatio legis nadal jednym z głównych grzechów ustawodawcy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Choć liczby dotyczące produkcji prawa w Polsce wyglądają znacznie lepiej niż na przestrzeni ostatnich lat, część problemów w procesie stanowienia prawa nadal pozostaje w praktykach ustawodawcy. Przykładem jest choćby skracanie vacatio legis ustaw, które powinno być wyjątkiem - tymczasem w ubiegłym roku było 20 aktów prawnych, które miały taką samą datę publikacji i wejścia w życie. Wcześniejszą niż data publikacji - aż 39.
Jacek Jasionek Inga Stawicka
27.03.2025
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Syrena wyjąca ciągle przez minutę oznaczać będzie alarm ćwiczebny

Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
MSWiA poprawiło projekt rozporządzenia w sprawie alarmów i komunikatów ostrzegawczych. Projekt określa, że będzie dwa rodzaje alarmów i cztery rodzaje komunikatów. Wśród alarmów akustycznych pojawi się alarm ćwiczebny - ciągły dźwięk syreny trwający jedną minutę. Projekt doprecyzowuje też tryb czynności, jakie będą musiały wykonać poszczególne terytorialne organy ochrony ludności.
Robert Horbaczewski
27.03.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów. Pierwszy termin wypłaty przypada na 1 kwietnia br. Środki dla osób pobierających emerytury i renty w tym terminie zostaną przekazane na pocztę 27 marca, natomiast do banku trafią 31 marca.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Domowe finanse Emerytury i renty
Nowela zawieszającą prawa do ochrony międzynarodowej, mimo bardzo poważnych obiekcji prawnych, które zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu, a wcześniej m.in. Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych. Zarzuty dotyczą sprzeczności projektu z prawem krajowym i międzynarodowym. Prezydent podpisał nowelę 26 marca.
Regina Skibińska
26.03.2025
Administracja publiczna Prawo europejskie
Wprowadzenie przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy negatywnie wpłynie na organizację pracy w firmach i spowoduje duży wzrost kosztów funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia i przeprowadzenie szczegółowych analiz. Bo, jak podkreśla, ocena skutków regulacji nie zawiera analizy obecnej sytuacji w kluczowych sektorach gospodarki czy skutków finansowych dla pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Pracownik, chcący skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z niepełnosprawnością swego dziecka, musi przedstawić pracodawcy orzeczenie o jego niepełnosprawności, gdzie są dane wrażliwe, które powinny być szczególnie chronione. W ocenie RPO nie ma uzasadnionej potrzeby, aby pracodawca przetwarzał tak szeroki zakres danych osobowych. Wątpliwości budzi nie tylko przetwarzanie danych wrażliwych dziecka, ale i okres ich przechowywania oraz niemożność kwestionowania ich przetwarzania przez dziecko.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2025
Prawo pracy RODO Niepełnosprawność

Egzaminatorzy łakomym kąskiem do oskładkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Członkowie komisji weryfikujących wiedzę kandydatów do zawodów powinni płacić składkę zdrowotną od swoich przychodów, a stowarzyszenia branżowe muszą zgłosić tych egzaminatorów do ubezpieczenia już po ich wyborze na kadencję. Zasiadający w komisjach dyscyplinarnych związków sportowych muszą zaś płacić obowiązkowe składki na ZUS.
Michał Kosiarski
26.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów za podniesieniem zasiłku pogrzebowego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 25 marca, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy podnoszący od 1 stycznia 2026 r. wysokość zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. Kwota tego zasiłku będzie waloryzowana. Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy w przyszłym roku 1,2 mld złotych.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2025
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej umożliwiającego ustalenie kolejności ich udzielania, który ma pozwolić na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji - to główny cel projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został właśnie przekazany do konsultacji.
Inga Stawicka
25.03.2025
Pacjent Opieka zdrowotna