Prawo.pl
Z uwagi na zajmowane stanowisko, managerowie często mają dostęp do wielu informacji dotyczących firmy, w tym do takich, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Mając to na uwadze, warto zabezpieczyć interesy spółki i zobowiązać managera do zachowania poufności i zakazu konkurencji – pisze Olga Bączyk, adwokat.
Olga Bączyk
04.06.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała w poniedziałek trzy poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do ustawy o ochronie sygnalistów. Regulacja zakłada implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, której termin upłynął 17 grudnia 2021 roku. Senat ma zająć się ustawą na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się we wtorek.
Grażyna J. Leśniak
03.06.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
To jak kształtować się będą płace w 2025 roku, a zwłaszcza płaca minimalna, zdecyduje o nastrojach inwestycyjnych przedsiębiorców i kształtować będzie plany zatrudnienia oraz inwestycji zagranicznych w Polsce na najbliższe lata - podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz rynku pracy i wynagrodzeń z Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna J. Leśniak
03.06.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Więcej na kontach w ZUS – wysoka waloryzacja składek

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą corocznej waloryzacji składek emerytalnych. Wskaźnik waloryzacji na koncie składek emerytalnych i kapitału początkowego wynosi 114,87 proc., a dla subkonta - 109,91 proc. – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
03.06.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
"Ochrona danych osobowych w Unii Europejskiej. Dokąd zmierzamy w przededniu wyborów europejskich?" to główny temat konferencji organizowanej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, która odbędzie się 4 czerwca br. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się stacjonarnie, ale będzie również transmitowana online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
03.06.2024
RODO Prawo europejskie

Od czerwca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 czerwca 2024 roku limity zmieniają się i będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Zarobki do 5703,20 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty. To duża zmiana, bo każdego miesiąca można zarobić o ponad 400 zł więcej niż w poprzednim kwartale.
Agnieszka Matłacz
03.06.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prognoza przyszłej emerytury mało realna

Domowe finanse Emerytury i renty
Osoby, którym doradca albo kalkulator emerytalny ZUS wyliczy emeryturę, jaką będą otrzymywały za lat 10, 15 czy więcej, nie powinny się do niej przywiązywać i cieszyć, że jak tak dalej pójdzie, to dostaną określoną kwotę świadczenia. Bo prognoza nie uwzględnia inflacji w okresie dłuższym niż rok, w którym została zrobiona. Nie uwzględnia więc siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że dziś wyliczone 5 tys. zł emerytury może nie być tyle samo warte za 15 czy 20 lat.
Grażyna J. Leśniak
03.06.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Część mieszkańców spółdzielni i wspólnot może znaleźć się poza systemem wsparcia, który ma zapewnić utrzymanie niższych rachunków za energię. Chodzi o sytuacje, w których ciepło wytwarzane jest za pomocą lokalnych kotłowni - nie będzie ich bowiem obejmować mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła. Jak podkreślają eksperci, którzy apelowali o zmianę przepisu, przełoży się to na wzrost kosztów.
Inga Stawicka
03.06.2024
Rynek i konsument RODO Energetyka
Wysokie kary za zawarcie ugody przez frankowicza i wycofanie się z procesu - przewidują niektóre umowy zawierane przez prawników z kredytobiorcami. Problem zauważyła pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. Ochrony Praw Konsumenta. Wystąpiła w tej sprawie do prezesa UOKiK. To jednak nie jedyna nieuczciwa praktyka. Pojawiają się postulaty, by UOKiK przyjrzał się m.in. nieuczciwej reklamie.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.06.2024
Banki Kredyty frankowe
W przypadku szkody planistycznej właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości przysługuje odszkodowanie za brak możliwości korzystania z nieruchomości zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem lub związane ze sprzedażą nieruchomości, której wartość została obniżona przez przyjęcie planu miejscowego. Ten rok jest ostatnim rokiem zgłaszania gminie roszczeń związanych ze sprzedażą dla tych nieruchomości, dla których plan miejscowy był przyjęty w 2019 r.
Jakub Klimowicz
03.06.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
15 maja zaczęły obowiązywać przepisy przedłużające wakacje kredytowe na 2024 r. Dzięki temu, od 1 czerwca kredytobiorcy mogą zawieszać spłatę rat kredytu. Z wakacji mogą skorzystać jednak tylko osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2024
Banki Kredyty
Ratowanie jednego zwierzęcia kosztem zdrowia, zagrożenia życia czy tylko lęku innego, wywołuje kontrowersje etyczne i wątpliwości prawne. Kwestia przeszczepiania narządów u zwierząt nie została wprost uregulowana, a samorząd zawodowy weterynarzy uznał je za niedopuszczalne i naruszające etykę zawodową. Granice nie są łatwe do wyznaczenia.
Regina Skibińska
01.06.2024
Opieka zdrowotna
Fundacja rodzinna daje możliwość kompleksowego zabezpieczenia interesów niepełnosprawnego krewnego poprzez zarządzanie majątkiem w sposób chroniący go przed ryzykiem i zapewniający stałe wsparcie finansowe. Ważnym aspektem jest możliwość wyłączenia sporów spadkobierców o majątek i zabezpieczenia relacji rodzinnych na przyszłość - pisze Katarzyna Rozenberg, radca prawny w zespole fundacji rodzinnych w Mariański Group.
Katarzyna Rozenberg
01.06.2024
Rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 r., ale ustawowy wymóg weryfikacji rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. - od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować numery PESEL swoich klientów. Niespełnienie wymogu prawnego przez instytucje może oznaczać dotkliwe konsekwencje - zakaz roszczeń i zbycia wierzytelności.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2024
Administracja publiczna

NSA nie przyznał świadczenia wnuczce opiekującej się babcią

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne
Wnuczka opiekująca się na stałe niepełnosprawną babcią nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego. Mimo, że zrezygnowała z pracy zawodowej. A to dlatego, że żyje córka, która pozostaje w pełni sił, powinna więc świadczyć opiekę lub realizować obowiązek alimentacyjny. Sądy nie wzięły jednak pod uwagę, że córka od lat nie interesuje się swoją matką, a wnuczkę wychowywała właśnie babcia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne
Sprzedający mieszkanie uniknie zapłaty podatku, jeśli zainwestuje pieniądze w zakup gruntu pod budowę. Przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba tam postawić dom - wyjaśnia skarbówka. Własne cele mieszkaniowe można też realizować w domu na terenie gospodarstwa rolnego. To może być jednak ryzykowne, bo odliczenie wydatków na taką nieruchomość często prowadzi do sporów.
Monika Pogroszewska
01.06.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości
Nawet jednokrotne niepożądane działanie lub zachowanie mające uprzykrzyć komuś życie prywatne bądź zawodowe powinno być uznawane za stalking. Zmianę przepisów w tej kwestii przygotowują Niemcy, ale być może podobna inicjatywa dotrze też nad Wisłę, w odpowiedzi na dokuczliwy hejt. Sankcje karne nie powinny omijać osób, które dopuszczają się takich zachowań po raz pierwszy. Właśnie takie przypadki dominują wśród hejterów.
Michał Kosiarski
01.06.2024
Prawo karne Nowe technologie
Zasady dostępu do wyników sekcji zwłok zmarłego zależą od okoliczności, w których nastąpiła jego śmierć. Między innymi od tego, czy doszło do niej podczas pobytu w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, na przykład w szpitalu, czy zachodzi podejrzenie, iż była ona wynikiem przestępstwa lub czy u zmarłego rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.
Aleksandra Rybak
01.06.2024
Pacjent
Po uchyleniu wyroku skazującego sprawcę, sąd dokonując odmiennej oceny dowodów, jest uprawniony do przypisania oskarżonemu odpowiedzialności za oszustwo, co najmniej w formie pomocnictwa – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. I stwierdził, że sąd odwoławczy popełnił błąd, bo w sprawie zachodzi sytuacja analogiczna, jak w przypadku wydania wyroku uniewinniającego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.05.2024
Prawo karne
Zadania managera często są czasochłonne i ciężko je wykonać w ciągu ośmiu godzin. Zdarza się też, że wymagają elastyczności w związku z natężeniem zadań w niektóre dni i ich mniejszą ilością w inne. Ponadto, zasady określające czas pracy managera zależą od rodzaju zawartej umowy – czy jest to umowa o pracę, czy też umowa cywilnoprawna – pisze Olga Bączyk, adwokat.
Olga Bączyk
31.05.2024
Prawo pracy
Rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 r., ale ustawowy wymóg weryfikacji rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. Od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować numery PESEL swoich klientów. Dzięki temu klienci mają być lepiej chronieni przed oszustwami finansowymi. Warto wiedzieć jak zastrzec PESEL.
Regina Skibińska
31.05.2024
Domowe finanse RODO
Pojęcie prawa do publicznego udostępniania utworu, zharmonizowane na poziomie unijnym w ramach art. 3 dyrektywy 2001/29/WE, jest jednym z najszerszej analizowanych w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości zagadnień prawnoautorskich. W wyniku decyzji niemieckiego sądu o skierowaniu do Trybunału pytań prejudycjalnych, kwestia ta po raz kolejny stanie się przedmiotem zainteresowania unijnego organu - pisze Wiktoria Matysik. 
Wiktoria Matysik
31.05.2024
Kompromis w sprawie koni wożących turystów do Morskiego Oka nie dotyka kwestii prawnych, które wchodzą tu w grę. A jest ich sporo, poczynając od tego, kto i w jaki sposób może ograniczyć transporty konne, jak duże obciążenie koni stanowi znęcanie się nad zwierzętami, a kończąc na kwestiach szkodliwości dla środowiska.
Regina Skibińska
30.05.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Organizacja procesji na Boże Ciało nie podlega takim samym procedurom, jak - dajmy na to - organizacja Marszu Niepodległości. Choć w istocie również jest to przemarsz ulicami miasta, to z władzami samorządowymi trasę procesji się jedynie uzgadnia, bo tego rodzaju uroczystości zwolnione są z wymogów ustawy - Prawo o zgromadzeniach.
Monika Sewastianowicz
30.05.2024
Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. Nowela trafi teraz do Sejmu, który może odrzucić prezydenckie weto większością trzech piątych głosów.
Grażyna J. Leśniak kn/pap
29.05.2024
Samorząd terytorialny
Podczas procesu kontroli poprawności wykorzystania zwolnień chorobowych przez pracowników coraz częściej dochodzi do przypadków, kiedy pracodawcom narzucany jest obowiązek wchodzenia w kompetencje lekarzy i rozstrzygania na własną rękę, czy podejmowane przez chorego czynności miały wpływ na jego zdrowie, czy też nie. Na nowy, niepokojący trend uwagę zwracają prawnicy i eksperci rynku pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rada gminy jest jednocześnie organem stanowiącym i kontrolnym, przy czym funkcję kontrolną sprawuje przez komisję rewizyjną. W zależności od potrzeb może powołać również inne komisje stałe lub doraźne, określając ich zadania. Kompetencji kontrolnych nie może jednak przenieść na inny podmiot, np. na przewodniczącego rady gminy lub na swoje organy pomocnicze.
Marek Sondej
29.05.2024
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

TSUE: Kary za Turów były zgodne z prawem

Środowisko Prawo europejskie
W środę, 29 maja, Trybunał Sprawiedliwości UE, stwierdził, że Komisja Europejska miała prawo potrącać kary za to, że Polska nie wstrzymała prac w kopalni w Turowie. Wyrok nie jest prawomocny. Polski rząd może się od niego odwołać. O unieważnienie kar zwrócił się do Sądu UE (niższa instancja) poprzedni rząd (Zjednoczonej Prawicy).
Krzysztof Koślicki
29.05.2024
Środowisko Prawo europejskie
Sprawy związane z dowodami osobistymi szczegółowo określone są w przepisach. Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Dokument wydany osobie, która nie ukończyła 12 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Warto mieć tę zasadę na uwadze.
Marcin Nagórek
29.05.2024
Administracja publiczna
Poszkodowany w kolizji nie musi naprawiać auta w warsztacie z sieci naprawczej ubezpieczyciela, nawet gdy ten warsztat oferuje atrakcyjne rabaty i cena naprawy jest niższa niż u innego mechanika. Ubezpieczyciel nie może obniżać odszkodowania o wysokość tych rabatów – wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 8 maja 2024 r. Rozwiązuje to wieloletni spór, w który włączeni byli ubezpieczyciele, warsztaty i kierowcy.
Regina Skibińska
29.05.2024
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia