Prawo.pl
Wyłączenie wykorzystywania utworów przez sztuczną inteligencję (AI) w ramach dozwolonego użytku, które zostało zaproponowane w opiniowanej właśnie nowelizacji prawa autorskiego, wzbudziło wątpliwości, zwłaszcza w branży technologicznej. Po drugiej stronie stoją organizacje reprezentujące twórców, które chciałyby wręcz zaostrzyć propozycję. Prawnicy podkreślają, że ustawodawca musi poszukać złotego środka, który jednocześnie nie zaszkodzi rozwojowi technologii.
Inga Stawicka
13.03.2024
Nowe technologie Prawo unijne
Sąd nie jest związany dowodami przedstawionymi przez Instytut Pamieci Narodowej w sprawie służby na rzecz totalitarnego państwa. Osobom, które do lipca 1990 r. pełniły służbę na rzecz takiego państwa, przysługują z budżetu emerytury, które nie naruszają zasady ne bis in idem, ani nie stanowią nieproporcjonalnego obniżenia wysokości poprzednio niesłusznie nabytych uprawnień – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Aleksandra Partyk
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości

Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują realnego dostępu do parlamentarzystów

Administracja publiczna Budownictwo Niepełnosprawność
Według Kancelarii Sejmu, choć biura poselskie nie są zaliczane do kategorii podmiotów publicznych i nie mają obowiązku stosować przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, to spełnienie takich wymogów byłoby dobrą praktyką. Problem ma się zająć Komisja Regulaminowa Spraw Poselskich i Immunitetowych. Kancelaria Senatu czeka zaś na wyniki ankiet.
Beata Dązbłaż
12.03.2024
Administracja publiczna Budownictwo Niepełnosprawność
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa przesunięcie daty wejścia w życie przepisów mających przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Decyzja ma zostać podjęta w tym tygodniu. To efekt licznych apeli, jakie wpływają do tego resortu. Samorządy, inwestorzy oraz eksperci zgodnym chórem twierdzą, że potrzeba więcej czasu na dostosowanie się do nowych rozwiązań.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.03.2024
Budownictwo
Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK z chwilą zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. I pozostaje nim nawet w sytuacji, gdy przestaje być już osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Są jednak sytuacje, gdy utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej może uniemożliwić mu dalsze oszczędzanie w PPK u tego pracodawcy. Będzie tak, gdy między jednym a drugim zatrudnieniem w danym podmiocie zatrudniającym - podmiot ten zmieni instytucję finansową.
Małgorzata Jankowska
12.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Według Państwowej Komisji Wyborczej mężom zaufania nie powinna przysługiwać ani dieta, ani płatne zwolnienie z pracy. Zdaniem PKW, funkcja ta powinna być wyłącznie funkcją o charakterze społecznym realizowaną przez osoby, które są rzeczywiście zainteresowane obserwacją przebiegu procesu wyborczego, a nie dodatkową gratyfikacją. Przepisy wymagają zmiany. Ale są też głosy przeciwne.
Robert Horbaczewski
12.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
W niedzielę, 9 czerwca 2024 r., odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Będziemy wybierać 53 europosłów. Publikujemy kalendarz na wykonanie określonych czynności wyborczych.
Robert Horbaczewski
11.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Promocja „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo w obniżonej cenie, mogła być, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niezgodna z przepisami implementującymi unijną dyrektywę Omnibus. Ani w materiałach marketingowych, ani na terenie stacji, nie pojawiała się bowiem informacja o najniższej cenie paliwa, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżek.
Inga Stawicka
11.03.2024
Rynek i konsument
Niewystarczające wynagrodzenie, stres oraz brak docenienia to trzy główne problemy, które w sferze zawodowej dotykają pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wskazuje na nie odpowiednio 52, 45 i 42 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Lista obszarów, które sprawiają im trudności w codziennej pracy, jest jednak znacznie dłuższa.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W sobotę, 9 marca, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.
Regina Skibińska
11.03.2024
Banki Kredyty
Zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek informować pracodawcę co 6 miesięcy o swojej liczebności. Czy jednak pracodawca ma prawo kwestionować liczebność związku co pół roku? Zdaniem prawników - tak, jeśli w sprawie nie zapadło prawomocne orzeczenie sądu, a w informacji przedstawianej przez związek występuje – w ocenie pracodawcy - ten sam błąd.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy

Zintegrowane plany inwestycyjne: jest zainteresowanie, brakuje odwagi

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Gminy ostrożnie podchodzą do możliwości stworzenia planu zagospodarowania wspólnie z inwestorem. A przedsiębiorcy na razie starają się wykorzystywać stare metody - warunki zabudowy i specustawę mieszkaniową. Ale bez zintegrowanych planów inwestycyjnych niektóre inwestycje trudno będzie przeprowadzić. Zdaniem prawników rola tego narzędzia będzie rosnąć.
Zofia Jóźwiak
11.03.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. W szczególności przepisy wskazują, że w dokumencie tym trzeba zamieścić informacje dotyczące urlopów: wypoczynkowego, opiekuńczego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i bezpłatnego.
Dorian Lesner
09.03.2024
Prawo pracy HR

Wychowywanie czworga dzieci + praca z płaceniem ZUS = rekompensata?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przepisy rekompensują przerwanie pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, natomiast nie przewidują dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci. Wprowadzenie dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci byłoby poważną zmianą w obecnie obowiązujących przepisach emerytalnych, sprzeczną z charakterem systemu – twierdzi MRPiPS. Resort nie prowadzi w tej chwili prac nad wprowadzeniem do systemu nowych dodatków, co nie oznacza, że takie prace nie mogą zostać podjęte w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
09.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Syndyk Getin Noble Bank planuje zawierać z frankowiczami ugody - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy niezbyt wierzą tym zapewnieniom. Uważają, że wnioski o zawezwanie do próby ugodowej, które obecnie otrzymują kredytobiorcy, służą jedynie do zawieszenia biegu przedawnienia. Wskazują też, że ugody wymagałyby zgody rady wierzycieli, co wcale nie jest takie oczywiste.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.03.2024
Banki Kredyty frankowe
Choć przepisy o patodeweloperce poprawią jakości życia kupujących mieszkania od deweloperów, to jednak wejście ich w życie nie pozostanie bez wpływu na działalność deweloperów. Nowe obowiązki mogą spowodować chwilowe wstrzymanie realizowanych inwestycji z uwagi na konieczność ich przeprojektowania lub doprowadzić do tego, że części gruntów nie da się już wykorzystać pod zabudowę mieszkaniową - pisze Konrad Kaczyński, adwokat w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Konrad Kaczyński
09.03.2024
Budownictwo
Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.
Artur Pytel
09.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Miś prowadzi zbiórkę, a możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia, to jedynie podziękowanie za datek - to modus operandi przebierańców, którzy zaczepiają turystów na Krupówkach w Zakopanem. Straż miejska tłumaczy, że nie bardzo ma podstawy do interwencji. To odpowiedź na bijący rekordy popularności film, na którym mężczyzna przebrany za białego misia, domaga się pieniędzy od nagrywającej film aktorki Hanny Turnau.
Monika Sewastianowicz
09.03.2024
Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.
Wiesława Moczydłowska
09.03.2024
PIT
W ramach nowo otwartego konkursu, ministerstwo cyfryzacji przyzna 6 mln zł dla organizacji pozarządowych zajmujących się szkoleniami ICT dla kobiet - poinformował w piątek minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski. Resort chce, by w 2030 r. kobiety stanowiły przynajmniej 29 proc. specjalistów ICT.
Ret/PAP
08.03.2024
Nowe technologie
Od 11 marca zmieniły się stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina – poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska. Stawka za przejazd każdym z trzech 50-km odcinków A2 samochodem osobowym wzrosła z 30 zł do 32 zł. Powodem podwyżki są rosnące koszty utrzymania autostrady.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.03.2024
Drogi
78 proc. pracodawców zamierza utrzymać poziom zatrudnienia w najbliższym kwartale, a tylko co czwarta firma planuje podwyżki - wynika z najnowszej, 18. już edycji raportu Gi Group Holding „Barometr Rynku Pracy”. Tymczasem, na wzrost wynagrodzenia liczy blisko 60 proc. badanych pracowników, co czwarty z nich na poziomie nawet 21-30 proc.
Grażyna J. Leśniak
08.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Do 8 marca pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów na członków komisji wyborczych. Zgłoszenia kandydatów przyjmują urzędnicy wyborczy, właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. Wyjaśniamy jak zostać członkiem komisji wyborczej w gminie do 20 tys. mieszkańców.
Robert Horbaczewski
08.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że radykalna modyfikacja kariery zawodowej jest zjawiskiem równie częstym, co rozwój na obecnym stanowisku.
Grażyna J. Leśniak
08.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Od 1 marca 2024 roku wzrasta kwota graniczna dla świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest ona wyższa o ponad 261 zł od tej obowiązującej do końca lutego. Nowy próg dochodowy wynosi 2 419,33 zł brutto – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Daje to możliwość skorzystania większej liczbie osób ze tego świadczenia.
Grażyna J. Leśniak
08.03.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Wciąż nie ma oficjalnego stanowiska samorządu zawodowego doradców podatkowych w sprawie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa”. Do Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców pismo w tej sprawie trafiło w sierpniu 2023 r. Wcześniej za stosowaniem formy „adwokatka” i "radczyni prawna" opowiedziały się samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych.
Monika Pogroszewska Wiesława Moczydłowska
08.03.2024
Doradca podatkowy
Przy zakładowym stażu pracy wynoszącym ponad 6 miesięcy, upływ okresu zasiłkowego pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, o ile pracownik nadal jest niezdolny do pracy i nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego. Od razu po upływie okresu zasiłkowego taka decyzja może być np. podjęta w stosunku do pracownika będącego emerytem, gdyż ze względu na pobieraną emeryturę nie może on uzyskać świadczenia rehabilitacyjnego.
Marek Rotkiewicz
08.03.2024
Prawo pracy
Kierowcy cieszą się, gdy płacą mało za ubezpieczenie OC, ale z systemowego punktu widzenia nie jest to dobra wiadomość. W ostatnim czasie problem zaniżania składek osiągnął taki poziom, że interweniowała Komisja Nadzoru Finansowego, nakładając na jednego z ubezpieczycieli karę za ustalenie nieadekwatnej składki za polisę OC.
Regina Skibińska
08.03.2024
Ubezpieczenia