Prawo.pl
Niedobór kadr w branży produkcyjnej to wynik nie tylko braku kandydatów. Niemal co ósma firma z tego segmentu odnotowuje absencję pracowniczą na poziomie 9-11 proc., a blisko połowa mierzy się z nadmierną liczbą odejść – wynika z badania Antal i Sodexo Polska. Aby zwiększyć komfort pracy i zmniejszyć skalę problemu, firmy stawiają nie tylko na benefity pracownicze. Trzy na cztery podmioty z tego segmentu regularnie badają satysfakcję kadr, a mentoring lub tzw. buddy system jest dostępny dla 72 proc. zatrudnionych przy produkcji.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Prawo pracy HR Finanse Rynek pracy
Pojęcie „wprowadzenia do obrotu” pojawia się w projekcie ustawy tworzącej Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów zarówno w sferze obowiązków, jak i sankcji. Problem w tym, że ministerstwo rolnictwa zdefiniowało to pojęcie dosyć niechlujnie. A jak wskazują prawnicy, precyzyjna definicja tego określenia jest kluczowa dla wymagalności, egzekwowania i kontroli przepisów przygotowywanej ustawy.
Robert Horbaczewski
16.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Szczepienia na Covid-19 generalnie są w Polsce refundowane, a pacjenci mogą dzięki temu korzystać z nich bezpłatnie. Nie dotyczy to jednak osób, które nie są w Polsce ubezpieczone. Problem polega na tym, że nie mogą się oni zaszczepić - ani bezpłatnie, ani odpłatnie. Zwraca na to uwagę w interpelacji posłanka partii Razem, która apeluje do resortu zdrowia o zmiany, które pozwoliłyby zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne w kraju.
Inga Stawicka
16.12.2024
Pacjent Koronawirus szczepienia

SN ostrzegał o skutkach ustawy deubekizacyjnej. Budżet państwa już je odczuwa

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Energetyka
W okresie od 1 lipca 2023 r. do 30 września 2024 r. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zrealizował 5 736 prawomocnych wyroków przywracających emerytury i renty świadczeniobiorcom, które zostały im obniżone ustawą deubekizacyjną z 2016 r. Wypłacone z tego tytułu wyrównania przekroczyły kwotę 1,08 mld zł – ustalił serwis Prawo.pl. Zdaniem prawników za uchwalenie tak złej ustawy konsekwencje dyscyplinarne powinny ponieść osoby odpowiedzialne. Zwłaszcza że Sąd Najwyższy ostrzegał przed możliwymi jej negatywnymi skutkami.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Energetyka
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało kluczowe założenia planowanej ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie. Ustawa obejmie ochroną osoby małoletnie, czyli osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Dostawcy usług (stron, platform internetowych itp.), w ramach których dostępne będą treści pornograficzne, zostaną zobowiązani do dokonywania weryfikacji wieku w celu uniemożliwienia małoletnim dostępu do tych treści.
Robert Horbaczewski
14.12.2024
Prawo karne Prawo AI
Bez konsultacji społecznych i w ramach autopoprawki - w taki sposób resort zdrowia chce przeprowadzić ograniczenie sprzedaży saszetek nikotynowych, które obecnie wymykają się krajowym regulacjom ustawowym. Zmiana ma być dodana do projektu, którego uchwalenie od dłuższego czasu się opóźnia. Różni się też od zapowiedzi, z których wynikało, że ministerstwo chce całkowicie wyeliminować saszetki z obrotu. Inne resorty zwracają uwagę, że to niezgodne z ustaleniami.
Inga Stawicka
14.12.2024
Pacjent Rynek i konsument
Urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy przewidują, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop. Pod warunkiem jednak udzielenia go przez pracodawcę w tym okresie. Jeśli do tego nie dojdzie, to pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Magdalena Stojek-Siwińska Dorian Lesner
14.12.2024
Prawo pracy HR
Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych - dokonane ze środków podmiotu zatrudniającego - powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK od niego otrzymał. Koszty uzyskania przychodów zależą od podstawy zatrudnienia uczestnika PPK. Stosowanie kosztów uzyskania przychodów jest bowiem konsekwencją kwalifikacji uzyskanego przychodu do właściwego źródła w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Anna Puszkarska
14.12.2024
PIT Prawo pracy Finanse PPK
Żadna skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny – podaje NIK. Gminy płacą głównie za pobyt zwierząt w schroniskach, zamiast zwalczać problem u źródła i finansować kastrację i sterylizację zwierząt.
Regina Skibińska
14.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko

Prof. Załucki: Upowszechniajmy wiedzę o sporządzaniu testamentów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
W Polsce niewiele osób sporządza testamenty. Być może pewnej liczby testamentów nie udaje się odnaleźć, ale na pewno część osób ich nie sporządza z uwagi na brak znajomości przepisów prawa spadkowego. W związku z tym sądy nieczęsto mają okazję, aby zajmować się wykładnią przepisów o formie testamentów. Tymczasem praktyka może wpłynąć na uelastycznienie przepisów w tym obszarze - wskazuje prof. Mariusz Załucki, sędzia Sądu Najwyższego.
Aleksandra Partyk
14.12.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Powstanie system monitorujący treści w internecie

Prawo karne Rynek Prawo europejskie
Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie warunków i trybu prowadzenia, koordynacji i wdrażania systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach występujących w sieci internet. To element systemu, do wdrożenia którego Polskę zobowiązała Unia Europejska - będą musiały go wdrożyć podmioty należące do infrastruktury krytycznej.
Monika Sewastianowicz
14.12.2024
Prawo karne Rynek Prawo europejskie
Końcówka grudnia to ostatni moment, by zaoszczędzić na podatku za ten rok. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą m.in. sfinalizować zakupy konieczne do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, przekazać darowiznę na cele pożytku publicznego czy wpłacić na IKZE. Eksperci podkreślają jednak, że warunkiem odliczenia tych wydatków jest posiadanie dowodów wpłaty.
Monika Pogroszewska
14.12.2024
Domowe finanse PIT
Nieleczenie chorego zwierzęcia w niektórych sytuacjach stanowi znęcanie się nad nim, a więc jest przestępstwem. Koszty usług weterynaryjnych i lekarstw dla zwierząt bywają jednak bardzo wysokie i wielu osób nie stać na zapewnienie leczenia swojemu pupilowi. To jednak nie jest usprawiedliwieniem i można zostać skazanym za nieleczenia zwierzęcia - nawet wtedy, gdy wynika ono z braku środków.
Regina Skibińska
14.12.2024
Środowisko Domowe finanse
Pojawiają się sprzeczne informacje o losach rządowego programu "Kredyt na start". W czwartek, 12 grudnia, minister rozwoju Krzysztof Paszyk poinformował, że kredytu nie będzie. Dzień później resort rozwoju opublikował ogólnikowe oświadczenie, z którego już to nie wynika. Wynika natomiast, że w resorcie panuje niezły bałagan, a spory koalicjantów blokują prace nad tym kredytem.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.12.2024
Domowe finanse Nieruchomości

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Dzięki utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy sytuacja FUS jest korzystna. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały wyniósł 83,8 proc. Bardzo wysoki poziom tego wskaźnika wynika z dynamicznie rosnących przychodów ze składek. To przede wszystkim efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce - we wrześniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były wyższe rok do roku o 11,4 proc.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować, warto złożyć wniosek o indywidualną interpretację - radzi Krajowa Informacja Skarbowa. Do tej pory wydano ponad 160 tysięcy takich odpowiedzi. Są jednak sprawy, które nie wymagają ubiegania się o interpretację – te mniej skomplikowane, niebudzące wątpliwości, na które można uzyskać szybko odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie.
Ministerstwo Finansów
13.12.2024
Ordynacja PIT
Do naszej akcji Poprawmy prawo zgłoszony został przepis kodeksu pracy, na podstawie którego niewykonana przez pracownika ugoda pozasądowa może zostać wykonana po nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności. Zdaniem prawników przepis chroni pracodawcę przed skutkami niewykonanej przez pracownika ugody. Daje bowiem możliwość jej wyegzekwowania w trybie egzekucji sądowej. Przepis został jednak tak skonstruowany, że finalnie zabezpiecza interes również pracownika.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Poprawmy prawo
Sąd Najwyższy uznał, że przyjęcie przez komitet wyborczy korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym w postaci mediów zużytych w lokalu udostępnionym przez partię polityczną nie narusza prawa. Orzeczenie kończy trwający od 2019 r. spór partii politycznej Porozumienie Jarosława Gowina (obecnie Porozumienie dla Demokracji) z PKW w przedmiocie finansowania kampanii wyborczych i interpretacji przepisów kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych.
Artur Pytel
13.12.2024
Administracja publiczna Wybory
Po raz kolejny złożyliśmy wniosek o wyrażenie przez wojewodę mazowieckiego zgody na to, aby Marsz Niepodległości miał status zgromadzenia cyklicznego - powiedział w czwartek na konferencji prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski. Przypomniał, że marsz do 2010 roku przechodzi ulicami stolicy, a od 2014 roku - dokładnie taką samą trasą od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.
kk/pap
12.12.2024
Samorząd terytorialny
Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap
12.12.2024
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Do 40 tys. złotych wsparcia na zakup lub leasing nowego samochodu elektrycznego będzie można otrzymać w programie „Mój elektryk 2.0”. Nabór ma ruszyć w lutym 2025 r. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą), ale nie dla osób prawnych, np. spółek.
Tomasz Ciechoński
12.12.2024
Środowisko Domowe finanse
Obywatele często spotykają się z oporem wobec nagrywania obrad komisji rad gmin. Tymczasem protokoły nie oddają przebiegu obrad tak dokładnie jak nagrania. Pomijają np. informacje o wypowiedziach konkretnych radnych, ich stanowisku czy argumentach. W opinii RPO kwestia nagrywania obrad komisji rady gminy powinna być uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym, a nie jedynie w statutach gmin.
Maria Dec-Kiełb
12.12.2024
Samorząd terytorialny Ochrona danych

Jest wyrok TSUE: WSA rozpatrzy wszystkie skargi kredytobiorców Getinu, szansa na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
12 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie musiał rozpatrzyć 10 tysięcy skarg kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., a nie tylko jedną podmiotu nadzorującego restrukturyzację GNB. Nie zamknął też drogi kredytobiorcom do odszkodowań od Skarbu Państwa. Zadecyduje o tym WSA. Szanse nie są jednak duże.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Aktywny Rodzic a RKO: W okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie. W tym czasie w celu zapewnienia ciągłości wypłacania świadczeń rodzice, którzy mieli przyznane prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic w dalszym ciągu mieli wypłacane RKO – informuje ZUS. Po przyznaniu nowego świadczenia środki z RKO będą podlegały rozliczeniu.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Objęcie definicją mobbingu wszystkich osób zatrudnionych, a więc także tych na umowach cywilnoprawnych czy B2B to coraz częstszy postulat. Czy doczeka się realizacji przy okazji prac nad definicją mobbingu zainicjowanych przez MRPiPS? Zdaniem prawników, to nie jest zły pomysł, ale potrzeba do tego osobnej ustawy. Pozwoliłoby to stworzyć szeroką definicję, wprowadzić sankcje dla pracodawców, ale i potraktować mobbing jako przestępstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy
Zmiana definicji mobbingu, a także wprowadzenie przestępstwa mobbingu do Kodeksu karnego i wydłużenie obecnie trzyletniego okresu, po którym przedawniają się sprawy o mobbing - to główne tematy, jakie poruszono w środę w trakcie konferencji - okrągłego stołu w Sejmie „Mobbing to przemoc”. MRPiPS poinformowało przy tej okazji o trwających pracach nad ratyfikacją konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190, dotyczącej eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2024
Prawo pracy
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi przekazywanie gminom z rezerwy celowej dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Do podziału jest 300 mln zł co roku przez trzy lata. Dodatkowe pieniądze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykorzystać jako wkład własny do ubiegania się o wsparcie z innych źródeł.
Robert Horbaczewski
11.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość
12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Banki Kredyty frankowe Upadłość