Prawo.pl
REGULAMIN KONKURSU POD NAZWĄ „POPRAWMY PRAWO”
Prawo.pl
12.11.2024
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Nowelizacja ma być przyjęta w pierwszym kwartale 2025 roku. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, rolnicy będą mogli szybciej jeździć ciągnikami. Z kolei wszystkim kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h, również poza obszarem zabudowanym, policja będzie mogła odebrać prawo jazdy. Zmiany mają dotknąć też młodych kierowców.
Krzysztof Koślicki
11.11.2024

Eksponując flagę państwową, trzeba pamiętać o zasadach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wywieszona flaga powinna być czysta, wyprasowana, przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu. Powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Nie może się też zawijać wokół masztu. Organizator obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinien zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia.
Robert Horbaczewski
11.11.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Jak co roku, przez Warszawę przemaszeruje Marsz Niepodległości. Nie obyło się jednak bez zawirowań przy jego rejestracji - organizatorzy chcieli, by impreza trwała przez dwa tygodnie, na co nie zgodził się ani warszawski ratusz, ani sąd. Ostatecznie zgromadzenie rozpocznie się 11 listopada o 14:30 na Rondzie Dmowskiego.
Monika Sewastianowicz
10.11.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która doprecyzuje definicję mobbingu - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak zapowiedziała, dzięki projektowi ustawy definicja mobbingu ma być jasna. Projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. Pytana zaś o ozusowanie umów cywilnoprawnych od 1 stycznia, uspokoiła, że ministerstwo niczym nie zaskoczy pracowników.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2024
Prawo pracy
Dyrektywa 2002/90 jest ważna i określa przesłanki karalności w prawie Unii i prawie krajowym – uznał rzecznik generalny Jean Richard de la Tour. Według niego dyrektywa ta jest zgodna z zasadą ustawowej określoności i proporcjonalności czynów zabronionych i kar. Do sądu krajowego należy zapewnienie, aby sankcje mające zastosowanie do osób, które działały w sposób bezinteresowny, były proporcjonalne, jeżeli osoby te nie są zwolnione z odpowiedzialności karnej.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2024
Prawo karne Administracja publiczna
Organizatorzy patriotycznych uroczystości powinni zwrócić uwagę na kształt i wygląd flagi oraz sposób jej eksponowania. Flaga państwowa musi mieć odpowiednie proporcje, bo często mylona jest z barwami narodowymi. Bezwzględnie flaga musi być czysta i niepostrzępiona. Trzeba pilnować, aby nie zwijała się i nie zaplątywała wokół drzewca, a także zabezpieczyć ją przed upadkiem, zniszczeniem lub zerwaniem.
Robert Horbaczewski
09.11.2024
Administracja publiczna
Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.
Regina Skibińska
09.11.2024
Banki Kredyty frankowe
Depresja jest obecnie jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do 2030 r. może ona stać się najczęściej diagnozowaną chorobą. W kontekście prawa pracy rodzi to istotne pytania: czy pracodawcy mają prawo interesować się stanem psychicznym swoich pracowników i jak daleko mogą posunąć się w dążeniu do zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak samobójstwa, nie naruszając jednocześnie ich prywatności – pisze prawnik Bartłomiej Dąbal.
Bartłomiej Dąbal
09.11.2024
Prawo pracy BHP HR RODO
Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swojej nieobecności w pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek rażącego niedbalstwa stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego i uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tym samym powództwo o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy zostało uznane za bezzasadne.
Dorian Lesner
09.11.2024
Prawo pracy HR
W budynkach wielolokalowych, w których jest wspólnota mieszkaniowa w wielu przypadkach nie da się precyzyjnie i a priori określić granicy pomiędzy uprawnieniami właściciela a wspólnoty mieszkaniowej. Kwestię remontu balkonów i partycypowania w kosztach remontu należy ocenić w realiach konkretnej sprawy - pisze Karolina Trzeciak-Wach, radca prawny.
Karolina Trzeciak-Wach
09.11.2024
Nieruchomości

Budowa Tarczy Wschód uderzy w prawa mieszkańców pogranicza

Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko
Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód przewiduje daleko idące ingerencje w prawo własności na obszarze przy wschodniej granicy, z wywłaszczeniami włącznie. Problem mogą mieć ci, którzy nie przeprowadzili do dziś postępowania spadkowego. Eksperci wytykają, że projekt ustawy i ocena skutków regulacji w wielu miejscach są napisane niechlujnie. Istnieje obawa, że słowa-klucze „obronność państwa” lub „interes publiczny” mogą być uzasadnieniem dla decyzji naruszających prawa obywatelskie.
Regina Skibińska
09.11.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko
Prawo komunikacji elektronicznej, ustawa określana niekiedy jako kodeks, a nawet konstytucja rynku telekomunikacyjnego, zacznie obowiązywać 10 listopada 2024 r. Dla klientów telekomów oznacza to wiele drobnych zmian, które ułatwią życie. Dotyczą, przykładowo: warunków przedłużenia umowy, narzędzi do porównywania ofert oraz kart prepaid.
Tomasz Ciechoński
09.11.2024
Rynek i konsument
Złożony przez posłów Lewicy projekt ustawy zakładający wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w Wigilię Bożego Narodzenia wywołał w Sejmie burzliwą debatę zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania. Ostatecznie Sejm zdecydował, że projekt trafił do dwóch sejmowych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz gospodarki i rozwoju.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Finanse publiczne Prawo pracy
3300 osób, które ukończyły 100 i więcej lat otrzymuje świadczenie honorowe - przekazał w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6246,13 zł brutto.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Obywatele skarżą się na obowiązek opłacania składki zdrowotnej przy zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym lub zbiegu przychodów uzyskiwanych w ramach jednego tytułu. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, przepisy nakładają obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego z tytułów niezależnie od tego, czy w zbiegu pozostają różne czy takie same tytuły.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne

Katarzyna Lorenc: Nikt nie uczy ludzi pracy. A to błąd

Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy
Ludzie nie są nauczeni pracować. Bardzo często wydaje im się, że praca to odpowiadanie na maila i udział w spotkaniach. Wielu nie potrafi skoncentrować się na pracy i poradzić sobie z rzeczami, które od tej pracy ich odrywają – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka zarządzania i efektywności pracy. Jak twierdzi, pracy nie uczy szkoła, która nie pomaga w odkrywaniu talentów, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. Stąd problemy z wyborem zawodu i w efekcie – tak ogromna skala wypalenia zawodowego.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy
Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2024
Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy
Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Część z nich bezpośrednio doświadczyła lub była świadkami zbrodni międzynarodowych - 13 listopada 2024 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Fundację Sunflowers pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, dotycząca wyzwań związanych z budowaniem efektywnego systemu ścigania zbrodni międzynarodowych w Polsce i zapewnienia wsparcia ofiarom i ocalałym.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.
Regina Skibińska
08.11.2024
Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Alimenty natychmiastowe na ostatniej prostej? Jest projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego zaopiniowała już projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, ma być wkrótce skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Trwają też prace nad rozporządzeniem, które miałoby określać tabele alimentacyjne - ustaliło Prawo.pl. Sam pomysł pojawił się już za czasów poprzedniego rządu, jest postulowany przez sędziów rodzinnych, nie został jednak zrealizowany.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse
Za półtora miesiąca, 25 grudnia, wchodzą w życie przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych w ramach ochrony sygnalistów - także w jednostkach samorządu terytorialnego. Będzie to od nich wymagało między innymi określania właściwości i trybu rozpoznawania zgłoszeń. Ogólnie sformułowane przepisy mogą wywołać wiele problemów w praktyce - pisze Bartłomiej Zydel z PwC Legal.
Bartłomiej Zydel
08.11.2024
Samorząd terytorialny Sygnaliści
Każdy posiadacz myśliwskiej broni palnej będzie musiał przechodzić obowiązkowe okresowe badania lekarskie - w zależności od wieku raz na pięć lat albo raz na dwa lata. Taki obowiązek zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050-TD. W uzasadnieniu projektodawcy przywołali liczne przypadki incydentów z bronią palną podczas polowań.
TC/PAP
07.11.2024
Prawo karne Środowisko
Usunięcie z klauzuli przeliczeniowej, zawartej w umowie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, postanowienia dotyczącego ustalanej arbitralnie przez bank marży i pozostawienie w umowie mechanizmu przeliczenia franków na złote i odwrotnie w oparciu o kursy średnie NBP, do których umowa odsyła, nie prowadzi do istotnej zmiany umowy powodującej jej nieważność - orzekł niedawno Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2024
Prawo cywilne Domowe finanse Kredyty frankowe
Prawie 877 tys. osób korzysta już z mLegitymacji, czyli elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2023 roku świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, dodając ją w aplikacji mObywatel. Tradycyjna legitymacja w formie plastikowej karty jest wydawana na wniosek. Świadczeniobiorcy mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, jak i z jej wersji elektronicznej.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2024
Emerytury i renty
Sejm rozpoczął prace nad ustawą wdrażającą unijną Dyrektywę CSRD, która wprowadza ujednolicone standardy raportowania ESG w Polsce. W wyniku wdrożenia CSRD większa grupa jednostek, w tym spółki kapitałowe, emitenci papierów wartościowych i instytucje finansowe, będzie zobowiązana do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, w tym w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dzięki temu polskie firmy zyskają większą konkurencyjność i będą lepiej postrzegane przez partnerów biznesowych.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2024
Prawo pracy BHP Spółki ESG

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej w maju 2024 roku była niższa o 19 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – podał GUS. Dla porównania w kwietniu br. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej była niższa o 21,9 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, a w marcu – o 23,9 proc.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Przywrócenie władztwa w prowadzeniu polityki oświatowej, samodzielność w ustalaniu taryf opłat za wodę i ścieki, powrót do samorządów funduszy ochrony środowiska, odwrót od dwukadencyjności, zmiana definicji mieszkańca – takie m.in. postulaty znalazły się w pakiecie propozycji zmian prawa, złożonym przez korporacje samorządowe do MSWiA.
Robert Horbaczewski
07.11.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.11.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
Jesteśmy pracodawcą przyjaznym seniorom – deklaruje szefowa służby cywilnej. Tymczasem z przekazanych nam danych wynika, że na koniec 2023 r. wśród 119 591 osób już zatrudnionych w służbie cywilnej pracowało 10 719 osób w wieku 60+ i 32 439 tych w przedziale wiekowym 50-59 lat. Zdecydowanie więcej, bo 46 494 było tych między 40 a 49 rokiem życia. Entuzjazm studzą jednak prawnicy. Ich zdaniem powrót do pracy emerytów może utrudniać np. wizja przejścia naboru.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2024
Emerytury i renty Administracja publiczna Finanse