Mimo ostrzeżeń z Brukseli i Waszyngtonu rządząca partia premiera Viktora Orbana, Fidesz, która ma ponad dwie trzecie mandatów w parlamencie, może z łatwością przegłosować w poniedziałek 47 swoich poprawek do Ustawy Zasadniczej.

Waszyngton ostrzegł Orbana, że niektóre z tych poprawek mogą "zagrozić niezależności" węgierskich instytucji demokratycznych.

Jedna z wielu krytykowanych przez międzynarodową opinię publiczną poprawek do konstytucji otwiera drogę do karania bezdomnych, którzy żyją na ulicach miast, chociaż zakaz ma obowiązywać tylko "w określonych obszarach przestrzeni publicznej", jak to ujmuje projekt ustawy.

Zdaniem Thorbjoerna Jaglanda, sekretarza generalnego Rady Europy, rząd Orbana za pomocą rozmaitych modyfikacji konstytucji chce wprowadzić z powrotem w życie szereg zmian w prawie, które odrzucił węgierski Trybunał Konstytucyjny.

"Nie ma takiej możliwości, abyśmy wycofali się z poprawek do konstytucji" - oświadczył w piątek wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Fideszu Gergely Gulyas.

Agencje przypominają, że mimo tej postawy Fideszu krytyka ze strony światowej opinii demokratycznej przyniosła już pewne rezultaty. Fidesz zniósł na przykład wymóg uprzedniego rejestrowania się wyborców, bez którego nie mieli prawa do głosowania.

"Konstytucja to nie zabawka" - głosił transparent, z którym w czwartek kilkudziesięciu Węgrów zajęło ogród przed siedzibą Fideszu, domagając się rezygnacji z zamierzonych zmian w ustawie zasadniczej. (PAP)

ik/ mc/

13361783