Jak sprecyzowała telewizja CNN Turk, prokuratura wydała nakazy aresztowania 87 pracowników sądownictwa; policja wkroczyła do trzech sądów w Stambule, w tym do sądu Caglayan, gdzie odbywają się najważniejsze rozprawy w Turcji.

Wydano także nakazy aresztowania 75 strażników więziennych w trzech więzieniach w Stambule, w tym w Silivri, największej placówce penitencjarnej w kraju.

Jak donoszą media, nakazano aresztowanie osób, które władze podejrzewają o powiązania z muzułmańskim kaznodzieją mieszkającym w USA Fethullahem Gulenem, oskarżanym o przygotowanie zamachu stanu z 15 lipca.

Tymczasem minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował w czwartek w Ankarze, że władze zawiesiły w obowiązkach 1500 pracowników więziennych i strażników za związki z Gulenem. Zostali oni tymczasowo zawieszeni, żeby - jak tłumaczył minister - usunąć osobników związanych z kaznodzieją. Mogą oni zostać zwolnieni z pracy, jeśli zostaną udowodnione powiązania z Gulenem.

Fethullah Gulen był niegdyś sprzymierzeńcem, a obecnie jest wrogiem nr 1 prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara chce, by amerykańskie władze wydały Gullena w celu osądzenia go pod zarzutem przygotowania próby obalenia rządu. Gulen, który od 1999 roku udał się na emigrację do USA, zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z puczem. (PAP)