"To będzie trudny budżet dla prokuratury" - powiedział tuż przed głosowaniem na posiedzeniu komisji pierwszy zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz.
Według zaproponowanej przez senatorów PiS poprawki, dodatkowe środki na funkcjonowanie prokuratury mają pochodzić z puli przeznaczonej na subwencje i dotacje dla partii politycznych.
Senatorowie opowiedzieli się także za zwiększeniem o 10 mln zł (do 19 mln zł) kwoty przeznaczonej na wypłaty świadczeń z Państwowego Funduszu Kombatantów oraz o 150 tys. zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Senatorowie komisji nie zgłosili natomiast uwag do innych części ustawy budżetowej, odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości, m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, IPN, ABW, AW i CBA.
W listopadzie prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że Prokuraturze Generalnej i jednostkom prokuratury w przyszłorocznym budżecie brakuje ponad 50 mln zł - głównie na zakup siedziby i postępowania prokuratorskie. (PAP)