Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział w czwartek, że na budowę budynku prokuratury w Radomiu może zabraknąć pieniędzy. „Projekt budżetu na przyszły rok jest wysoce niesatysfakcjonujący, co powoduje, że prokuratura będzie musiała wycofać się z szeregu inwestycji” - powiedział Martyniuk. Rzecznik zaznaczył jednak, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek powiedziała PAP, że w poniedziałek prokurator generalny poinformował ministra sprawiedliwości, iż wycofuje się z wcześniejszych deklaracji o współudziale w realizacji wspólnej inwestycji w Radomiu. "Rozumiejąc trudną sytuację prokuratur radomskich, minister sprawiedliwości zaproponował prokuratorowi generalnemu, że po zakończeniu inwestycji przekaże na potrzeby prokuratury budynek przy ul. Struga, obecnie zajmowany przez sąd rejonowy” - powiedziała Dębek. Według niej propozycja ta została przyjęta.
Dębek zapowiedziała, że Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza kontynuować budowę nowego budynku dla sądu w Radomiu. Jednak – jak zastrzegła – w związku z zaistniałą sytuacją konieczna jest aktualizacja dokumentacji projektowej. „Zgodnie z deklaracją inwestora może to potrwać ok. 3 miesiące i spowoduje przesunięcie terminu rozpoczęcia realizacji zadania” - dodała.
Na początku kwietnia prezes radomskiego Sądu Okręgowego i szef Prokuratury Okręgowej w Radomiu poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że są pieniądze na rozpoczęcie inwestycji, bo zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i Prokuratura Generalna przeznaczyły na ten cel w tym roku po 1 mln zł. Wkrótce potem ogłoszono przetarg na budowę obiektu. Inwestycja miała być zrealizowana do 2014 r.
Nowy obiekt ma być wybudowany na działce o powierzchni ponad 12 tys. metrów kw., zlokalizowanej u zbiegu ul. Warszawskiej i Parkowej. Wspólna siedziba sądu i prokuratury miała się mieścić w nowym budynku o powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych. Instytucje te rozproszone są obecnie w sześciu różnych miejscach w Radomiu. Koszt inwestycji oszacowano na przeszło 91 mln zł. (PAP)