Po artykule opublikowanym na portalu Niezalezna.pl informację o sprawie przekazała osoba prywatna - podał rzecznik. "Pismo to zostało potraktowane jako zawiadomienie i zostanie rozpoznane przez prokuratora" - powiedział PAP. O tym, że prokuratura bada sprawę, poinformowała Gazeta Polska Codziennie.
Prok. Nowak przypomniał, że jest to rutynowa, standardowa i obligatoryjna procedura w razie wpłynięcia zawiadomienia. Postępowanie sprawdzające prowadzi do decyzji o odmowie, lub podjęciu śledztwa, a instrukcyjny czas na podjęcie decyzji to 30 dni - nie jest on wiążący.

Czytaj: Prokuratura sprawdza sprawę "kilometrówek" Andrzeja Dudy>>>

W informacji przekazanej prokuraturze przywołano wypowiedź posła Marka Suskiego (PiS). Przypomniał on w materiale portalu, że w 2005 r. podczas debaty przedwyborczej w Radomiu pytał Kopacz o sprawę jej poselskich przelotów do Gdańska. Według Suskiego obecna premier miała wtedy przyznać, że latała samolotem do córki, która tam mieszka i studiuje. Zapytał ją więc, czy zwróci pieniądze do Kancelarii Sejmu, bo prawa do przelotów dotyczyły wykonywania mandatu.

Kilka dni temu ta sama prokuratura z urzędu podjęła postępowanie sprawdzające dotyczące poselskich wyjazdów i pobytu w Poznaniu obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. "Newsweek" napisał, że jeszcze jako poseł podróżował on na koszt Sejmu do Poznania i - według tygodnika - chociaż oficjalnie wykonywał tam obowiązki poselskie, to w rzeczywistości prowadził wykłady na prywatnej uczelni. W latach 2012-14 te przeloty miały kosztować w sumie 11 tys. zł - podał tygodnik. Duda był posłem z Krakowa.

Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że wyjazdy te były związane z wykonywaniem mandatu posła przez Andrzeja Dudę.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora "poseł i senator ma prawo, na terenie kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej". Szczegółowe zasady korzystania z bezpłatnych przejazdów i przelotów parlamentarzystów określa rozporządzenie wydawane przez ministra właściwego do spraw transportu. (PAP)

ago/ pz/ malk/