Komorowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie, że ma jeszcze trochę czasu na wyznaczenie daty wyborów parlamentarnych. "W najbliższych dniach ogłoszę termin wyborów" - dodał.

Zapewnił, że "będzie on tak wybrany, by nie przeciążać PKW, która będzie miała trochę pracy w związku z referendum" zaplanowanym na 6 września.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Kadencja obecnego parlamentu rozpoczęła się 8 listopada 2011 roku. Zatem zgodnie z prawem formalnie możliwa byłaby jeszcze jedna data wyborów – praktycznie nieprawdopodobna – 1 listopada.

Prezydent elekt Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja głowy państwa, czyli 6 sierpnia. W 2010 r. po wygranej drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia.(PAP)

 
Kazimierz W. Czaplicki,Bogusław Dauter,Stefan J. Jaworski,Andrzej Kisielewicz,Ferdynand Rymarz
  Kodeks wyborczy. Komentarz>>>