"W Europie zniknęły już granice między państwami i teraz powinny również zniknąć granice w związku z używaniem telefonów komórkowych, pomiędzy tymi krajami. 15 czerwca powinny wejść w życie przepisy europejskie, które pozwolą mieszkańcom Unii Europejskiej, w tym Polakom, korzystać poza granicami z telefonów komórkowych jak korzystaliby na terenie krajów z którymi podpisali umowę" - podkreślił na konferencji prasowej Marchewka, inicjator interwencji i działań w zakresie roamingu.

Jak zaznaczył 15 maja operatorzy wstępnie przedstawili nowe cenniki, z których jasno wynika, że tylko jeden z nich postanowił wdrożyć zasadę "roam like at home" w całości. "Pozostali operatorzy jednak na swój sposób zinterpretowali te przepisy" - dodał poseł.

Czytaj: Polscy operatorzy niechętni zniesieniu roamingu>>

Jego zdaniem wprowadzenie takich działań może doprowadzić do dyskryminacji abonentów. "Nie chcemy do tego dopuścić. Chcemy, aby regulator, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej stanął po stronie obywateli i walczył o to, aby Polacy byli traktowani tak jak obywatele innych krajów Unii Europejskiej" - podkreślił Marchewka.

Poinformował, że 18 maja złożył wniosek do przewodniczącego Komisj Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, aby takie spotkanie się odbyło i zostało do wprowadzone do porządku obrad.

Poseł dodał, że głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zasiadają w prezydium wniosek odrzucono. "Za 20 dni te przepisy powinny wejść w życie. Za miesiąc zaczynają się wakacje, Polacy będą wyjeżdżać na urlopy, więc mają prawo wiedzieć, jaka sytuacja ich spotka, bo do dzisiaj nie jest jasne, czy te taryfy zostaną zaakceptowane czy nie" - dodał Marchewka.

Zaznaczył również, że oczekuje od prezesa UKE rzetelnego i natychmiastowego przedstawienia na jakim etapie są konsultacje oraz jaki będzie ich efekt.(PAP)