Informację taką minister przedstawił podsumowując program "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka to kontynuacja zainaugurowanego w 2007 r. programu "Razem Bezpieczniej" na lata 2007-2015. Jego patronem jest Władysław Stasiak - minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To właśnie w czasie, gdy Stasiak był szefem MSWiA, przygotowano i rozpoczęto realizację programu "Razem Bezpieczniej".

"To profilaktyczny program, który służy m.in. zmniejszeniu zagrożenia na ulicach, zwłaszcza wśród ludzi młodych" – powiedział w czwartek Błaszczak. W ramach tej ogólnopolskiej akcji zmodernizowano w Jędrzejowie 26 przejść dla pieszych.

"Położyliśmy nacisk na przejścia dla pieszych, usytuowanych w miejscach, do których były jakieś zastrzeżenia np. odnośnie liczby wypadków. To są miejsca potencjalnie niebezpieczne, które znajdują się przy szkołach czy domach kultury, a więc tam gdzie przebywa dużo młodych ludzi" – zaznaczył Błaszczak.

Minister dodał, że "jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach osiągnęliśmy sukces". "Liczba wypadków w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego zmniejszyła się o 4 procent, a liczba ofiar śmiertelnych o 9 procent" – poinformował.

Podkreślił, że od dwóch lat zwiększa się liczba policjantów patrolujących drogi. "Dobowo 4 tys. funkcjonariuszy patroluje polskie drogi. Co równie istotne, ci policjanci ruchu drogowego są widziani. Bo nie chodzi nam o zwiększenie dochodów do budżetu w postaci mandatów, ale o bezpieczeństwo" – zapewnił.(PAP)