Jak powiedziała rzeczniczka resortu Patrycja Loose, minister Budka przypomniał, że miesiąc temu rząd przyjął założenia do budżetu państwa, w których przewidziano 2 mld zł na podwyżki dla sfery budżetowej. Dlatego minister zwrócił się z propozycją do związku, by wskazać "propozycje swych preferencji w podwyżkach". Zarazem Budka przypomniał, że kształt budżetu prokuratury nie zależy od niego, lecz od ministra finansów, który ma przedstawić swe wyliczenia.

"To była luźna dyskusja, bo konkretnych kwot nie ma" - przyznał prok. Skała. "Minister zapewnił, że będzie zabiegać o jak najkorzystniejszy budżet dla prokuratury" - podkreśliła Patrycja Loose.

Rozmawiano też o reformie prawa karnego, która w środę weszła w życie, a działać zacznie za pewien czas - gdy ruszą procesy karne z aktów oskarżenia wysłanych sądom po 1 lipca. Skała przekazał ministrowi "raport o stanie nieprzygotowania państwa do reformy procedury". "Sporządziliśmy go dlatego, żeby - gdy coś pójdzie nie tak - było wiadomo, że nie prokuratura za to odpowiada, ale ministrowie sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, finansów i administracja. Minister zapewnił nas, że zapozna się z tym raportem" - powiedział PAP prok. Skała.

W raporcie wskazano, że nie działa komputerowy system, za pomocą którego prokuratorzy mają pobierać informacje o stanie majątkowym podejrzanych i oskarżonych. "Prokuratura otrzymała zapewnienie resortu finansów, że system lada dzień zacznie działać" - powiedziała Loose.

W spotkaniu oprócz Budki uczestniczyła wiceminister Monika Zbrojewska, a także wiceprokurator generalny Marek Jamrogowicz, a ze strony związku - oprócz prok. Skały - członkowie prezydium Rady Głównej związku - Barbara Chrobak i Robert Zasada. (PAP)

Czytaj: Warszawscy adwokaci protestowali przed ministerstwem>>>

LEX Navigator Postępowanie Karne>>>