Rzecznik Rady Europy poinformował, że na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 10 i 11 czerwca Komisja Wenecka zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o policji. Delegacja Komisji przyjedzie wcześniej do Polski.

W czerwcu Komisja Wenecka zajmie się polską ustawą o policji>>

"Komisja, żeby zbadać sprawę nie musi przyjeżdżać do Polski. Zapisy ustawowe są dostępne w internecie w spisach aktów prawnych. Niemniej nie ma tam żadnych rozwiązań, które byłyby niestandardowe i odbiegałyby od rozwiązań, które obowiązują w Unii Europejskiej, w państwach o rozwiniętej demokracji" - powiedział w poniedziałek Wąsik.

"Myślę, że na pewno Komisja Wenecka mogłaby zapoznać się z materiałami dotyczącymi inwigilacji dziennikarzy i ze skalą tego zjawiska w trakcie rządów PO-PSL. 52 dziennikarzy, który byli inwigilowani to ogromna rzecz" - dodał. Listę 52 dziennikarzy, którzy byli w zainteresowaniu operacyjnym ABW i CBA, przekazał posłom sejmowej komisji ds. służb specjalnych minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Debata na temat nowelizacji ustawy o policji i wydanie opinii Komisji Weneckiej odbędzie się na wniosek Rady Europy. Komisja zajmie się analizowaniem polskiej ustawy trzy miesiące po zbadaniu kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej weszły w Polsce w życie 7 lutego. Strona rządowa wielokrotnie wskazywała, że gdyby nowela nie weszła w życie 7 lutego, służby nie miałyby podstaw do wielu działań. 6 lutego wszedł bowiem w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. - zakwestionowane wtedy przepisy przestały obowiązywać.

Ustawa o Policji. Komentarz praktyczny>>

Nowelę, przygotowaną przez posłów PiS, Sejm uchwalił 15 stycznia. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego.

Nowelizację zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Skrytykowały ją: opozycja, a także GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, NRA, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych - chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy email itp.).

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Obszar jej działań obejmuje trzy dziedziny: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, wymiar sprawiedliwości w wymiarze zwykłym i konstytucyjnym oraz prawo wyborcze, referendalne i dotyczące partii politycznych. Stały sekretariat znajduje się w Strasburgu, jednak sesje plenarne odbywają się w Wenecji.

Komisja Wenecka opiniuje projekty ustaw oraz przyjęte ustawy i ocenia, czy odpowiadają one standardom państwa prawa. Organ zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Opinie Komisji nie są wiążące. (PAP)