"Powodem odmówienia wszczęcia postępowania jest brak znamion przestępstwa" – powiedział prok. Hnatko.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do ABW portal lovekrakow.pl. Oprócz przekupstwa była w nim też mowa o możliwości naruszenia prawa prasowego - tłumienie krytyki prasowej.

Sprawa dotyczyła prowokacji dziennikarskiej portalu, w wyniku której mąż ówczesnej szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak – Andrzej Walczak - złożył dziennikarzowi propozycję przygotowania pochlebnych artykułów prasowych. Rozmowa dotyczyła zawarcia umowy o dzieło za 15 tys. zł. Andrzej Walczak nie był pracownikiem Komitetu, umowę z dziennikarzem miał zawrzeć ówczesny dyrektor biura komitetu.

Według prokuratury wskazane działania nie stanowiły próby przekupstwa dziennikarza, skoro miała być zawarta umowa o dzieło, a kwota 15 tys. zł miała stanowić zapłatę za usługi. W sprawie nie można też mówić o tłumieniu krytyki prasowej, skoro chodziło o napisanie przychylnych materiałów.

Po ujawnieniu sprawy Jagna Marczułajtis-Walczak złożyła rezygnację z funkcji, motywując swoją decyzję "nagonką medialną" na jej osobę. Odniosła się również do działań męża. "Jest mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji, ale nie wynika ona bezpośrednio z mojej winy. W związku z ostatnimi publikacjami medialnymi ponownie oświadczam, że nie wiedziałem o działaniach podejmowanych przez męża podczas mojego pobytu na konferencji sportowej w Turcji. Andrzej Walczak działał wyłącznie jako osoba prywatna i nie miał prawa sugerować jakoby przedstawiał stanowisko Komitetu, którego pracownikiem nigdy nie był i nigdy nie miał wpływu na jego prace" - zaznaczyła Jagna Marczułajtis-Walczak w opublikowanym oświadczeniu.

Nową przewodniczącą Komitetu Konkursowego Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022 została wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

W zorganizowanym 25 maja referendum mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji w stolicy Małopolski Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku (69,72 proc. głosów). Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc. W związku z tym prezydent miasta Jacek Majchrowski zapowiedział, że Kraków kończy starania o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r.

O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. do tej pory walczyło pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków, jednak kandydatura stolicy Małopolski zostanie wycofana. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.(PAP)