Mucha, w piątek w wywiadzie dla portalu Onet.pl był pytany o referendum na temat zmian w konstytucji, jakie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem Muchy, jedno z pytań w referendum, może dotyczyć zmiany modelu politycznego, obowiązującego w Polsce. "Myślę, że po pierwszym pytaniu, czy jesteś w ogóle za zmianą obecnej konstytucji, pytanie o zmianę modelu (politycznego) może być rzeczywiście kolejnym" - zaznaczył prezydencki minister.

Jak mówił, bardzo ważnymi kwestiami z punktu widzenia obywatela, byłyby również pytania, dotyczące spraw związanych z system edukacji, czy służbą zdrowia. "Na przykład czy powszechna edukacja ma być bezpłatna na każdym etapie, czy nie. Obecna konstytucja, jeśli chodzi o studia wyższe już tego nie precyzuje. Podobnie jest z systemem opieki zdrowotnej. Ważnym tematem do dyskusji jest to, jak mamy redystrybuować środki publiczne" - podkreślił Mucha.

Dopytywany o pojawiające się w debacie publicznej krytyczne głosy wobec idei referendum, minister argumentował, że obecna konstytucja "się zdezaktualizowała i nie odpowiada współczesnym wyzwaniom".

Mucha wyraził nadzieję, "że partie polityczne, związki zawodowe oraz organizacje społeczne, będą aktywnie uczestniczyć w debacie przedreferendalnej". "Dyskusja konstytucyjna ma łączyć Polaków, a nie dzielić" - oświadczył minister.

Wśród największych wad obecnie obowiązującej konstytucji, które dostrzega prezydent - zdaniem Muchy - jest istniejący w niej spór kompetencyjny, między prezydentem a prezesem Rady Ministrów.

Pytany, czy Andrzej Duda rozmawiał na temat ewentualnych zmian w konstytucji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Mucha odparł: "W ostatnich latach wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego po wielokroć wskazywały na niedostatki konstytucji z 1997 roku i wolę PiS jej zmiany. Jestem przekonany, że PiS czynnie się w tę inicjatywę zaangażuje".

Wiceszef Kancelarii Prezydenta był również pytany o to, kto pracuje nad prezydenckimi ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS. Mucha poinformował, że ustawy piszą "eksperci zewnętrzni oraz prawnicy Kancelarii Prezydenta". Zapowiedział, że efekty ich prac, zostaną przedstawione jeszcze we wrześniu.

25 sierpnia Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce. Prezydent chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

Maciej Zubel (PAP)