Szef MSZ poinformował wtedy, że kadencja ambasadora RP w Madrycie Tomasza Arabskiego została skrócona, a na placówkę w Kijowie nie wyjedzie b. rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

"Poprosiłem obecnego ambasadora polskiego na Ukrainie, pana Henryka Litwina, aby pozostał dłużej, aby pozostał co najmniej do lata przyszłego roku. Jest to związane z sytuacją trudną na Ukrainie, która nie wiemy, jak się potoczy. W związku z tym nie możemy sobie pozwolić w tej chwili na eksperymenty i na zmiany" - powiedział w listopadzie minister.

W piątek w Monitorze Polskim opublikowano cztery postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie z 14 grudnia 2015 r. Dwa dotyczą odwołania Arabskiego - był ambasadorem w Hiszpanii oraz Andorze, a wcześniej szefem KPRM w rządzie Donalda Tuska - z dniem 18 grudnia 2015 r.

 

 

Prezydent Duda uchylił też postanowienia swojego poprzednika dotyczące obsady placówki na Ukrainie - mianujące b. rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego ambasadorem w Kijowie i odwołujące obecnego ambasadora Henryka Litwina. (PAP)