To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście.

Jak poinformował Kamil Sznel z Urzędu Miasta w Suwałkach, w sumie zgłoszono 33 projekty w dwóch kategoriach: - 13 tzw. dużych projektów oraz 20 tzw. małych projektów. Łączna suma tych projektów to 7 mln zł.

Sznel zauważył, że do przyszłorocznego budżetu zgłoszono przede wszystkim projekty infrastrukturalne drogowo-remontowe, a mniej jest już pomysłów na infrastrukturę rekreacyjną. Choć - jak zaznaczył - i takich wniosków nie zabrakło. Wśród nich znalazła się m.in. budowa placu zabaw dla psów czy siłowni pod chmurką.

Teraz - jak poinformował Sznel - wnioski będą analizowane m.in. pod kątem czy znajdują się na terenie miejskim i czy jest szansa na zrealizowanie ich w ciągu roku. Dodał, że potrwa to ok. miesiąca. Następnie na zakwalifikowane projekty mieszkańcy będą mogli głosować, a wybrane pomysły poznamy do połowy listopada.

Budżet obywatelski na 2016 rok w Suwałkach będzie wynosił 2 mln zł, z czego 1,4 mln zł zostanie przeznaczony na tzw. duże projekty (o wartości 100-700 tys. zł), a 600 tys. zł na tzw. małe projekty (o wartości do 100 tys. zł).

W Suwałkach do tej pory odbyły się dwie edycje budżetu obywatelskiego. W 2014 roku do podziału był 1 mln zł, do głosowania zakwalifikowano 33 projekty, zrealizowano trzy, które uzyskały największą liczbę głosów. W tegorocznym budżecie do podziału były 2 mln zł. Mieszkańcy głosowali na duże i małe projekty, 13 projektów z 24 zakwalifikowanych, jest realizowanych. (PAP)

swi/ pz/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł