Jak informuje w środę publiczny nadawca radiowo-telewizyjny RTBF, prokuratura w Brukseli próbuje udowodnić, że HSBC Private Bank z siedzibą w Genewie stworzył specjalny mechanizm dla zamożnych klientów mieszkających w Belgii. Dzięki temu mechanizmowi unikali oni płacenia podatków od kwot, zdeponowanych na szwajcarskich kontach oszczędnościowych. Miało do tego dojść po podpisaniu w 2003 roku przez Szwajcarię i UE umowy, zgodnie z którą belgijskie pieniądze zdeponowane w szwajcarskich bankach mogą być opodatkowane przez Belgię - wyjaśnia RTBF.

Dziennik "La Libre Belgique" szacuje, że szkody sięgają 3 mld euro i dodaje, że zamożnymi klientami byli głównie handlarze diamentów z Antwerpii.

We wtorek w Antwerpii i Brukseli przeszukano mieszkania ok. 20 belgijskich klientów HSBC Private Bank, by uzyskać dowody obciążające bank. Śledczych specjalizujących się w sprawach finansowych nie interesują w pierwszej kolejności sami klienci banku, którzy znani są im oraz fiskusowi od kilku lat, lecz rola samego banku - podkreśla "La Libre Belgique".

Dochodzenie dotyczy m.in. oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy, zorganizowanej grupy przestępczej i nielegalnego pośrednictwa finansowego.

Za pośrednictwem pracowników działających incognito w Belgii bank miał namawiać zamożnych Belgów, by powierzali mu swoje pieniądze. Według belgijskiej gazety może to wyjaśniać, dlaczego dochodzenie dotyczy nielegalnego pośrednictwa finansowego.

"Szukamy elementów, które mogą dowodzić, że bank aktywnie współpracował z organizacją przestępczą, by zamożne osoby nie musiały płacić podatków od pieniędzy zdeponowanych na ich szwajcarskich kontach" - powiedziała RTBF rzeczniczka prokuratury w Brukseli Ine Van Wymersch.

"Straty są bardzo wysokie, mówimy o miliardach euro. Pieniądze należą do państwa belgijskiego. Mamy nadzieję, że je odzyskamy po zakończeniu dochodzenia" - dodała Van Wymersch.

Dochodzenie jest rezultatem przekazania w 2010 roku przez francuskie organy podatkowe belgijskim śledczym płyty CD z informacjami na temat posiadaczy tajnych kont w HSBC. Wśród nich było m.in. około 2 tys. Belgów, w tym wielu handlarzy diamentów z Antwerpii.

RTBF przypomina, że bank HSBC z siedzibą w Londynie jest jedną z największych grup bankowych na świecie. Z jej usług korzysta ponad 50 mln klientów.