Szczurek powiedział w środę w Sejmie, że w budżecie na 2015 r. nie zmienią się stawki akcyzy i podatków, z wyjątkiem akcyzy na cygara.

Najważniejszym źródłem dochodów budżetu będą wpływy z podatku VAT. "W stosunku do prognozowanego wykonania w tym roku oczekujemy wzrostu o prawie 7 procent" - zapowiedział.

Wyjaśnił, że wyższe dochody z podatku VAT to wynik większych inwestycji i konsumpcji, ale też zmian systemowych, które uszczelniły system podatkowy i mają przeciwdziałać przestępczości gospodarczej.

Minister deklarował też: "Zgodnie z zapowiedzią z expose nasze działania będą dedykowane uczciwym podatnikom, którym ułatwimy relacje z fiskusem, a jednocześnie nieuczciwym będziemy utrudniali oszukiwanie własnego państwa, czyli wszystkich obywateli".

Szczurek podkreślił, że zapisana w projekcie budżetu prognoza dochodów na 2015 r. jest wyższa o ok. 11 mld zł, czyli o 4 proc. od prognozowanego wykonania w tym roku.  "Na wzrost dochodów budżetu w 2015 r. będą miały wpływ zarówno czynniki makroekonomiczne, a więc silniejszy wzrost gospodarczy oraz efekty wynikające z planowanych (...) strukturalnych zmian" - tłumaczył szef MF.

Minister Szczurek zauważył też, że obciążenia podatkowo-składkowe są w Polsce zdecydowanie poniżej średniej unijnej. Tylko w sześciu krajach UE są one niższe - powiedział .

(PAP)