"Potrzebne są zatem bardzo zdecydowane działania w tym zakresie, takie działania, jakie podjęła Polska. Polska mogła doprowadzić do tego małego cudu gospodarczego: zmniejszyć deficyt budżetowy, nie wypłacać dywidend, nie wyprzedawać majątku, zapłacić za zobowiązania z przeszłości, a jednocześnie zapłacić za cały program społeczny 500+ tylko dlatego, że w bardzo zdecydowany sposób zwalczaliśmy mafie VAT-owskie i nadużycia międzynarodowych korporacji" - podkreślił w rozmowie z PAP premier Morawiecki, przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zaznaczył jednocześnie, że "nasz głos jest głosem kraju, którego prestiż rośnie, którego znaczenie się podnosi i na pewno nie jest głosem wołającego na puszczy". "Ale brakuje jeszcze tej masy krytycznej do zrozumienia, także przez przedstawicieli rajów podatkowych, którzy przyjeżdżają do Davos, że jest to niezdrowe podejście, niezdrowe eksploatowanie innych" - powiedział Morawiecki.

Premier powiedział też, że z ostatnich danych wynika, że wpływy VAT w 2017 r. w polskim budżecie wzrosły o 30 mld zł. "Jestem o to pytany i dane, które mam spotykają się z bardzo pozytywnym przyjęciem, bo nikt nie wierzył, że za zeszły rok zmniejszymy lukę w VAT o 30 mld zł" - dodał Morawiecki. "Światowi przywódcy nadal wydają się rozumieć za mało w kwestii rajów podatkowych i unikania opodatkowania". "Rozumieją, że coś złego się dzieje, ale za często jest to chowanie głowy w piasek" - ocenił.

Jak stwierdził, za zeszły rok ma już "dane niemal kompletne, mogą się różnić o kilkaset milionów zł, czyli niewiele w porównaniu do skali" i wynika z nich, że o ile rok 2016 zamknął się kwotą 126,5 mld zł wpływów z VAT, to w 2017 r. było to 157 mld zł. "Z czego naturalny wzrost gospodarczy dał wzrost rzędu 5-10 mld, ale 20-kilka mld pochodzi wyłącznie z uszczelnienia" - powiedział Morawiecki, dodając, że "jest to wielkim sukcesem rządu PiS, bo my pieniądze zabrane mafiom VAT-owskim oddajemy ludziom".

Jak dodał, "zapłaciliśmy za te wszystkie zobowiązania z przeszłości ponad 15 mld zł, a mimo to mamy deficyt najniższy w historii ostatnich 20-kilku lat". Zauważył też, że jednocześnie "byliśmy w stanie kilka miliardów więcej włożyć w krytycznie ważną część naszego życia społecznego, jaką jest służba zdrowia".(PAP)

MERITUM Podatki 2018 Aleksander Kaźmierski MERITUM Podatki 2018 >>

Szóste wydanie wyjątkowej na rynku wydawniczym publikacji! W jednym zwartym tomie znajdziesz praktyczne informacje na temat polskiego prawa podatkowego: od powstania zobowiązania podatkowego przez postępowanie podatkowe, kontrolę podatkową, sądowoadministracyjną kontrolę decyzji podatkowych, aż po odpowiedzialność karną skarbową. >>