Na realizowany w mieście po raz czwarty budżet partycypacyjny, samorząd przeznaczył 5 mln zł.

W ostatnich dniach Urząd Miasta w Kielcach opublikował listę projektów, które na przełomie lutego i marca zgłosili mieszkańcy. Szczegóły dotyczące inicjatyw - czego dokładnie dotyczą, ich lokalizację, szacunkowy koszt realizacji i uzasadnienia wniosków, udostępniono przez specjalną internetową platformę komunikacyjną. Aplikacja służyła także do składania wniosków z projektami - obok możliwości złożenia dokumentów w magistracie lub wysłania ich pocztą.

Inicjatywy mogli zgłaszać mieszkańcy Kielc, którzy ukończyli 16 lat, a projekt musiał zyskać poparcie co najmniej 15 innych osób.

Najwięcej propozycji dotyczy budowy lub modernizacji boisk przy szkołach i placów zabaw przy przedszkolach, budowy siłowni zewnętrznych, stref rekreacji i wypoczynku na kilku osiedlach, remontu chodników i nawierzchni ulic oraz budowy parkingów.

Wśród inwestycji związanych z rekreacją znalazły się pomysły: budowy toru dla rowerzystów i rolkarzy na osiedlu Słoneczne Wzgórze, budowy wodnych placów zabaw - w dolinie Silnicy i na miejskim odkrytym basenie przy ul. Szczecińskiej, wytyczenia ścieżek do nordic walking oraz budowy kompleksu kamieni wspinaczkowych.

Zaproponowano także budowę parku zabaw dla psów nad kieleckim zalewem, obserwatorium astronomicznego i planetarium na Podkarczówce oraz wieży widokowej - na szlaku turystycznym wiodącym z Bukówki na Słowik.

Mieszkańcy zgłosili też pomysły ożywienia zielonymi nasadzeniami głównego miejskiego deptaka - ulicy Henryka Sienkiewicza i stworzenie miejskiego muzeum „pod chmurką”, z makietami najbardziej charakterystycznych dla miasta historycznych budynków. Pojawiła się także propozycja budowy proekologicznych budynków mieszkalnych i wyposażenia magistratu w multimedialne urządzenia, ułatwiające petentom – pełnosprawnym i z dysfunkcjami - korzystanie z usług instytucji.

Zgłoszone projekty będą teraz - przez dwa miesiące - weryfikowane przez urzędników pod względem merytorycznym i formalnym. Lista zadań dopuszczonych do głosowania i odrzuconych zostanie przedstawiona do 20 maja. Głosowanie – listowne, internetowe lub polegające na wrzuceniu karty do urny w magistracie - zaplanowano pomiędzy 21 maja a 5 czerwca.

Głosować będzie można raz, ale na dowolną liczbę projektów. Rezultaty zostaną ogłoszone najpóźniej 20 czerwca.

Przed tegoroczną edycją budżetu obywatelskiego, przeprowadzono konsultacje społeczne, dotyczące zmian w regulaminie przedsięwzięcia. Postulowały je wcześniej m.in. organizacje pozarządowe.

Zmieniono podział środków budżetu. Tzw. zadania małe mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł (wcześniej było to 100 tys. zł), a łącznie ich wartość ma wynieść 1,5 mln zł. Zadania duże, to takie których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł (wcześniej było to 100 tys. zł) - w sumie zarezerwowano na nie pulę 3,5 mln zł.

Inne zmiany, to wydłużenie czasu weryfikacji i konsultacji zgłoszonych projektów oraz możliwość dokonywania w nich poprawek – w przypadku błędów w projektach czy konieczności wprowadzenia w nich zmian merytorycznych. Proponowane inwestycje mają być dostępne dla ogółu mieszkańców. „Docierają do nas opinie, że jest to lepsze. Wsłuchaliśmy się w to, czego chcieli mieszkańcy i to jest wynik ich oczekiwań” - ocenił w rozmowie z PAP odpowiedzialny za realizację budżetu obywatelskiego wiceprezydent Kielc, Tadeusz Sayor.

Na poprzednią edycję budżetu partycypacyjnego władze Kielc przeznaczyły niemal 5,6 mln zł. Wśród 16 inwestycji, które będą realizowane w tym roku, znalazły się m.in. budowa boisk, bezpiecznych przejść dla pieszych i siłowni zewnętrznych. Mieszkańcy wybierali spośród 96 projektów, które przeszły formalną weryfikację. Wszystkich zgłoszono 147. Ważne głosy oddało ponad 56 tys. mieszkańców.

W 2014 r. i 2015 r. w mieście zrealizowano przedsięwzięcia na łączną kwotę 10,5 mln zł – zbudowano lub wyremontowanie boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw i ścieki rowerowe. (PAP)

ban/ pz/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł