Ministerstwo Gospodarki chce ujednolicenia wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości. Obecnie w każdej gminie funkcjonuje inny wzór. Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku gmin muszą wypełniać wiele deklaracji - podkreśla resort.

"Różnorodne formularze stosowane obecnie w poszczególnych gminach przysparzają niepotrzebnych obciążeń przedsiębiorcom" - ocenił szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak, cytowany w przesłanej PAP informacji.

Jak poinformowało biuro prasowe MG, resort przygotowuje zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

"Wzory obowiązujących w danym roku deklaracji na podatek od nieruchomości są określane przez rady gmin w drodze uchwały. W konsekwencji w każdej gminie funkcjonuje inny wzór takiej deklaracji" - czytamy w komunikacie.

"Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku, a czasem nawet kilkuset gmin są zmuszeni do wypełnienia analogicznej liczby deklaracji, co jest uciążliwe i pracochłonne. W praktyce właściciele firm sporządzają deklaracje na podatek od nieruchomości według wzoru tymczasowego" - dodano.

Dopiero w trakcie roku podatkowego - jak podkreślił szef resortu gospodarki - przedsiębiorcy sporządzają na wezwanie poszczególnych urzędów deklaracje według wzoru obowiązującego w danej gminie. Dodał, że stanowi to niepotrzebne obciążenie dla przedsiębiorcy i urzędu. "Postulowane przez nas wprowadzenie jednolitego i powszechnie obowiązującego wzoru rozwiąże ten problem" - zaznaczył Pawlak.

Resort gospodarki chce też wydłużenia terminu składania deklaracji. "Problem ten sygnalizowali nam przedsiębiorcy. Proponujemy, aby właściciele firm mogli składać deklarację o miesiąc dłużej do 15 lutego każdego roku" - wyjaśnił szef MG.

Zdaniem pracowników resortu ułatwi to podatnikom, szczególnie tym posiadającym nieruchomości na terenie wielu gmin, poprawne wypełnienie deklaracji.