Zdaniem komisji europarlamentu w przyszłorocznym budżecie na płatności należy przeznaczyć 146,4 mld euro, na zobowiązania zaś 146,3 mld euro.

Zgodnie z porozumieniem krajów Unii Europejskiej z połowy lipca br. w przyszłorocznym budżecie płatności miałyby opiewać na kwotę 140 mld euro, a zobowiązania UE - na 145,08 mld euro. Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej z czerwca br. zakładała, ze wydatki z unijnego budżetu miałyby wynieść 142,1 mld euro, a zobowiązania 145,6 mld euro.

We wtorek komisja budżetowa PE uznała, że priorytetem dla przyszłorocznego unijnego budżetu powinno być pobudzanie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i rozwój edukacji - w tym program Erasmus Plus. Europosłowie chcą zwiększenia o 190,5 mln euro środków na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, na badania i edukację, w tym 24 mln euro na program Erasmus Plus. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na rozwój sieci szerokopasmowych i energetycznych.

Komisja PE proponuje także przeznaczyć 30 mln euro dla rolników oraz 5 mln euro dla rybaków, którzy zostali dotknięci skutkami rosyjskiego embarga.

 

Parlamentarzyści - na wniosek KE - opowiedzieli się za przeznaczeniem 400 mln euro na pomoc humanitarną, m.in. w Syrii, oraz na program wsparcia prowadzony przez ONZ w Palestynie.

Komisja chce też przeznaczyć 6,1 mln euro dla agencji nadzoru finansowego w UE.

Według socjaldemokratycznej europosłanki z Hiszpanii Eider Gardiazabal Rubial, która odpowiada za prace nad budżetem w Parlamencie, unijny budżet "jest narzędziem inwestycyjnym, które ma zapewnić środki ratujące małe firmy oraz organizacje pozarządowe i władze lokalne". Kraje UE wprawdzie poparły priorytetowe programy służące pobudzaniu wzrostu, wzmacnianiu konkurencyjności i tworzeniu miejsc pracy, jednak nie wsparły swoich zobowiązań przeznaczeniem na ich realizację wystarczających środków finansowych - dodała eurodeputowana, cytowana w komunikacie komisji PE.

Ostateczne stanowisko PE w sprawie budżetu Unii na 2015 r. zostanie przyjęte 22 października. Z kolei 28 października rozpoczną się trójstronne negocjacje z udziałem przedstawicieli państw członkowskich (Rady Unii Europejskiej), Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, którzy będą mieli trzy tygodnie na wypracowanie porozumienia.

Z Brukseli Aneta Oksiuta (PAP)