Piotr Żak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która wydała polecenie zatrzymania powiedział, że sprawa ma związek ze śledztwem, w którym zarzuty przedstawiono już prawie 160 osobom, a łączne straty Skarbu Państwa są szacowane na 2 mld zł. Chodzi o grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnym obrotem różnymi produktami.

Trójkę kolejnych podejrzanych w tym postępowaniu zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze ABW z Łodzi przy współpracy z CBŚP z Krakowa. Poza wyłudzeniem podatku VAT o wartości ponad 60 mln zł zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw - powszechnych i skarbowych.

Wobec jednego z nich, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju - poinformował prok. Żak.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem nadzorowanym przez gliwicką prokuraturę, a prowadzonym wspólnie przez delegatury ABW w Katowicach i w Łodzi oraz funkcjonariuszy CBŚP z Katowic, Opola, Bielska-Białej i Krakowa. W postępowaniu badana jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2010-15 zajmowała się transakcjami karuzelowymi - fikcyjnym obrotem różnymi artykułami.

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie m.in. wyrobami stalowymi, olejem rzepakowym i biokomponentami paliwa, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Sprawcy podejmowali też działania, które miały udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych.

Śledztwem objętych jest około 500 polskich podmiotów gospodarczych oraz firmy, które mają siedziby poza granicami Polski. Łączne straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 2 mld zł. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało dotychczas 159 osób. 34 - z nich zostały aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano m.in. poręczenia majątkowe na łączną kwotę 8 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych i firm zaangażowanych w wyłudzenia na kwotę ponad 122 mln zł.

Jak zaznaczył prok. Żak, w ramach postępowania prowadzona jest bieżąca współpraca z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, a także urzędami kontroli skarbowej w Katowicach, Łodzi i Opolu, które prowadzą postępowania kontrolne wobec podmiotów gospodarczych objętych śledztwem. Prowadzący śledztwo współpracują też z organami ścigania z Czech i Słowacji.(PAP)

kon/ mhr/