"Chciałem zapytać czy rząd widzi tą skalę dramatu, która się rozgrywa pod rządami tejże ustawy(ustawy o podatku od niektórych kopalin - PAP) i zamierza zaingerować i w regulacje tą a być może dać możliwości inwestowania nieco na innych zasadach niż to ma miejsce dzisiaj, jeśli chodzi o przedsięwzięcia górnicze" - pytał Zbrzyzny. Dodał, że "trzy lata mija od uruchomienia tego podatku i mamy już żniwo w postaci pogarszającej się w dramatyczny sposób sytuacji rozwojowej i inwestycyjnej w polskim przemyśle miedziowym".

"Skalą dramatu jest treść planu KGHM na lata 2015-2020 z perspektywa do 2040 r., bowiem z tej treści wynika, że KGHM w Polsce nie zainwestuje w żadną robotę górniczą poza tymi, które są niezbędne, żeby w ogóle móc kontynuować wydobycie. A jednocześnie wyprowadza zagranice w tym samym okresie na inwestycje górnicze kilkanaście kolejnych miliardów złotych. Łącznie to będzie ok. 30 mld zł" - podkreślił poseł SLD.

"Sporo kwestii, które pan podnosił w swoim wystąpieniu są adresowane w zasadzie do ministra finansów, bo on jest gospodarzem ustawy o podatku od niektórych kopalin, ale chcę dodać, że tak jak przedstawiciele strony społecznej w Radzie Nadzorczej spółki otrzymali informacje, że prace analityczne wspólnie przez Ministra Finansów i Ministra Skarbu Państwa zostały podjęte nad próbą rewizji tego podatku, o którym pan wspominał, który w taki sposób dotyka KGHM" - powiedział Gawlik.

"Nie chciałbym podzielać takiej wizji tragicznej, o której pan mówił, że pod rządem również tego podatku tak źle w KGHM się dzieje" - dodał.

Gawlik powiedział, że KGHM jest globalnym producentem metali na świecie i posiada w swoim portfelu 9 kopalni miedzi oraz cztery projekty inwestycyjne na trzech kontynentach. W 2013 r. spółka była ósmym producentem miedzi oraz trzecim producentem srebra na świecie.

"26 stycznia br. została zatwierdzona strategia KGHM na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2040. Strategia ta jest oparta na trzech głównych filarach. Na rozwoju bazy zasobowej, rozwoju aktywów produkcyjnych i produkcji. Z tej strategii jednoznacznie wynika, że KGHM ma zamiar przeznaczyć na inwestycje kwotę 27 mld zł, z czego 55 proc., czyli 15 mld zł są to kwoty, które będą dedykowane i przeznaczone na inwestycje w Polsce" - zaznaczył Gawlik.

Ustawa o podatku od niektórych kopalin weszła w życie w połowie kwietnia 2012 r. (PAP)

krm/ rda/