Przedsięwzięcia do realizacji w 2015 r,. mieszkańcy Częstochowy wybrali w głosowaniu, które trwało od 5 do 11 grudnia. Udział w nim wzięło ok. 15 tys. osób, w tym ponad 6 tys. zagłosowało elektronicznie.

Zdecydowana większość wniosków - jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj - dotyczy inwestycji związanych m.in. z budową placów zabaw, placów rekreacji ruchowej dla osób starszych czy też remontów lub budowy chodników oraz zakupu stojaków dla rowerów.

Niemała część spośród wybranych inwestycji jest związana ze sportem i rekreacją. Największe poparcie uzyskały m.in. budowa profesjonalnego skateparku, budowa lub remont m.in. boisk wielofunkcyjnych, stworzenie strefy gry w tenisa stołowego czy "ścieżki zdrowia" przy jednej ze szkół. Mieszkańcy chcą też przeznaczyć część pieniędzy z budżetu obywatelskiego na naukę i propagowanie nordic walking, rewitalizację stadionu rugby oraz rozbudowę bazy treningowej Miejskiego Stadionu Piłkarskiego "Raków".

                             

Do realizacji zakwalifikowano również przedsięwzięcia związane z doposażeniem w książki i audiobooki kilku filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, zakupu sprzętu ratunkowego dla ochotniczej straży pożarnej, stworzenia centrum multimedialnego.

W budżecie partycypacyjnym na 2015 r. na inwestycje w poszczególnych dzielnicach będzie można przeznaczyć ok. 4,3 mln zł, a na projekty ogólnomiejskie ok. 1,4 mln zł.

Częstochowa to kolejne, po Tychach, Katowicach, Sosnowcu czy Rudzie Śląskiej miasto woj. śląskiego, które wprowadziło możliwość wskazywania bezpośrednio przez mieszkańców celów, na jakie zostanie przeznaczona część pieniędzy z miejskiej kasy - tzw. budżety obywatelskie. W stolicy regionu, Katowicach, budżet ten wyniesie 10 mln zł. (PAP)

ktp/ gma/