Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, aplikacja pod nazwą "Granica" udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich drogowych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą, w tym o długości kolejek, średnim czasie oczekiwania na odprawę czy prognozowanych przez służby graniczne zmianach tej sytuacji.

"Daje to możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego przez kierowców zarówno w ruchu towarowym, jak i osobowym" - dodał Czarnecki.

Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, za darmo, w sklepach poszczególnych systemów. Dostępna jest w sześciu językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Daje możliwość m.in. zmiany typu pojazdu przy wyszukiwaniu informacji o długości kolejek i kierunku podróży. "Kierowca planujący przekroczenie granicy będzie miał wyliczony indywidualny czas, który pozostał do wjazdu na teren danego przejścia zarówno w kierunku wywozowym, jak i przywozowym do Polski" - dodał rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.

Aplikacja daje też możliwość prognozy czasów oczekiwania na kolejny tydzień na podstawie danych archiwalnych z serwisu www.granica.gov.pl. Dzięki synchronizacji z serwisem jest też możliwość wysłania użytkownikowi powiadomień i komunikatów we wszystkim możliwych do wyboru językach.

Czarnecki dodał, że pod koniec grudnia na wszystkie drogowe przejścia graniczne z Rosją, Białorusią i Ukrainą trafi blisko 100 tys. ulotek z informacją o aplikacji, by zachęcić podróżnych do korzystania z niej. (PAP)