Sam Janik zarzuty określa jako „nieprawdziwe”.
Zdaniem śledczych Janik przyjmował korzyści majątkowe w latach 2004-2005, kiedy był posłem SLD. Informację o przedstawieniu b. ministrowi zarzutów korupcyjnych, podaną przez Radio Zet, potwierdził PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski. Jak powiedział zarzuty dotyczą lat 2004-2005.

„Jest on podejrzany o to, że pełniąc funkcję publiczną jako poseł na Sejm przyjmował korzyść majątkową od jednej z katowickich firm w zamian za pośrednictwo w skontaktowaniu jej przedstawicieli z osobami pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych” - powiedział prok. Goławski.

„Chodziło o to, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia zobowiązań podatkowych” - dodał rzecznik. Według prokuratury Janik miał przyjąć łącznie 140 tys. zł łapówek w 13 ratach.

Poza politykiem zarzuty w tej sprawie usłyszały dwie inne osoby - kobieta pełniąca wówczas funkcję wiceszefowej Izby Skarbowej w Katowicach (podejrzana o przyjęcie korzyści majątkowej w postaci obrazu) oraz przedstawiciel katowickiej firmy, który miał wręczać łapówki.

  Andrzej Melezini
Prawne instrumenty zapobiegania i zwalczania korupcji przez kontrolę skarbową>>>

Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani przyznają się do winy. Mogłoby to zakłócić dalszy bieg postępowania – mówi jeden z katowickich śledczych. Śledczy nie chcą też ujawnić, czy dzięki wręczanym łapówkom katowicka firma uzyskała umorzenia podatkowe. Podejrzanym może grozić kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Janik nie odebrał telefonu od dziennikarza PAP. Wysłał tylko SMS o treści: „Zarzuty prokuratury uważam za nieprawdziwe. Nie mam nic więcej do dodania”. W kolejnym SMS-ie zgodził się na podawanie pełnego nazwiska.

Krzysztof Janik w PRL należał do PZPR, później był jednym z założycieli SdRP. Od 1997 do rozwiązania tej partii był sekretarzem generalnym SdRP. Od założenia SLD w 1999 był sekretarzem generalnym również tego ugrupowania. Później był jednym z wiceszefów SLD.

Posłem był od 1993 roku, w wyborach startował zawsze z Tarnowa. W latach 1996-97 jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta zajmował się sprawami samorządowymi. Po uchwaleniu w 1997 roku konstytucji zabraniającej łączenia wysokich funkcji państwowych z mandatem poselskim - wybrał Sejm. Resortem spraw wewnętrznych kierował w latach 2001-2004 w rządzie Leszka Millera. W późniejszych wyborach parlamentarnych kandydował bez powodzenia.(PAP)