Okońska–Walkowicz powiedziała dziennikarzom, że postanowiła zrezygnować po spotkaniu z PO, która nie chce z nią dłużej współpracować. „Przeprowadzanie jakichkolwiek zmian w mieście wymaga większości, a wobec tego głosów PO. Nie pozostawało mi nic innego jak zrezygnować ze stanowiska” - oświadczyła.
Jak dodała, czuje się ofiarą polityki. Jej zdaniem, PO chce zbić na jej odwołaniu kapitał. „Program PO w dziedzinie edukacji to projekty, które ja wcześniej prezentowałam i które są wdrażane” – powiedziała.
Przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider odnosząc się do dymisji wiceprezydent podkreślił w rozmowie z PAP, że zmiany, które należy przeprowadzić w edukacji powinny być dokonywane w innym stylu. Jak ocenił, zabrakło komunikacji, tłumaczenia ludziom, dlaczego zmiany są konieczne.
Okońska–Walkowicz została wiceprezydentem Krakowa w październiku 2011 r. Rozpoczęła proces restrukturyzacji sieci szkół i wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu szkolnych stołówek. Podejmowane przez nią działania spotykały się z oporem i protestami zarówno ze strony rodziców, nauczycieli, związków zawodowych jak i części radnych, którzy zarzucają jej, że lista szkół do likwidacji została źle przygotowana, a wiele decyzji nie było wcześniej konsultowanych z mieszkańcami.
Wiceprezydent przyznała, że były w jej działaniach błędy w komunikacji. „Wprowadzanie zmian wymaga determinacji, a determinacja nie pozwala czasem na grzeczność. Na pewno płacę cenę za tą determinację, zaangażowanie i za bardzo jasno określone cele” – mówiła wiceprezydent.
Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i spraw społecznych Anna Okońska-Walkowicz złożyła dymisję. Odejdzie 31 lipca. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był w przeszłości dyrektorem Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa.
Za swoje osiągnięcia wiceprezydent uznała 630 nowych miejsc w krakowskich przedszkolach, restrukturyzację zatrudnienia w edukacji i likwidację 1060 etatów nauczycielskich w 2012 oraz kolejnych 360 w 2013 r. Ubyło też 80 etatów w Zakładzie Ekonomiki Oświaty. „To musi boleć i budzić opór" - powiedziała Okońska-Walkowicz. Dodała, że udało się stworzyć Krakowską Szkołę Doradztwa Zawodowego i Krakowska Szkołę Liderów Edukacji oraz rozpocząć program przystosowania szkół do przyjęcia sześciolatków.Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że na stanowisko wiceprezydenta powoła Tadeusza Matusza. Jak zauważył Matusz pracował wiele lat w samorządzie, był członkiem zarządu miasta, dyrektorem Wydziału Edukacji, jest nauczycielem, "zna sprawy oświaty od podszewki". "Nie będzie to osoba nowa, która się dopiero uczy” – mówił podczas briefingu w Majchrowski. Jak dodał, oczekuje od nowego wiceprezydenta kontynuowania przygotowania szkół na przyjęcie 6-latków oraz stabilizacji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Matusz jest szeregowym członkiem PO.
Radni PiS nie kryją zadowolenia ze zmiany. „Klub PiS bardzo cieszy się, że nie będzie pani wiceprezydent, która przez niemal dwa lata szkodziła krakowskiej edukacji. Jej działalność powodowała permanentny chaos” - mówiła radna Barbara Nowak.
Radni PiS od nowego wiceprezydenta domagają się m.in. zwiększenia liczby przedszkoli samorządowych, przywrócenie stołówek w szkołach podstawowych i gimnazjach, przywrócenia finansowania zajęć dodatkowych w szkołach i przekazania większych środków na działalność Młodzieżowych Domów Kultury. Chcą także przeprowadzenia audytu placówek oświatowych pod kątem bazy lokalowej i wyposażenia.„Ta zmiana to pewien polityczny deal przed głosowaniem w sprawie absolutorium” – uważa przewodniczący klubu radnych PiS Bolesław Kosior. Przypomniał, że największy klub w Radzie Miasta - PO - podpisał porozumienie o współpracy z Majchrowskim.Zarzuty odpiera Kośmider. „Chcieliśmy zmiany, bo uznaliśmy, że wyczerpały się możliwości działania pani Okońskiej–Walkowicz" - podkreślił.
"Uważamy, że konieczne w edukacji zmiany powinny być przeprowadzane w innym stylu. Zabrakło komunikacji i ewolucyjnego podejścia, tłumaczenia ludziom, dlaczego pewne zmiany są konieczne” – mówił  Kośmider.
„Nie było żadnej politycznego dealu. My i tak udzielilibyśmy absolutorium, bo wyniki miasta za rok 2012 są dużo lepsze niż rok wcześniej” – dodał.
Okońska-Walkowicz poinformowała, że wróci do pracy na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jest też prezesem Społecznego Towarzystwa Oświatowego.