"20 września to (…) wasze święto – najmłodszych, dla których przedszkolna zabawa i nauka jest wielką przygodą. Wielu z was chciałoby już być dorosłymi – tak jak mama, tata, pani w przedszkolu czy ja. Zdradzę wam jednak pewną tajemnicę – nie trzeba się spieszyć do tego, aby być dorosłym. Być przedszkolakiem jest super. Każdy dzień jest nową przygodą – w przedszkolu czekają kolorowe zabawki, ciekawe zajęcia i radośni opiekunowie" - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w specjalnym liście adresowanym do przedszkolaków.

Zaznaczył, że bardzo lubi odwiedzać przedszkola i spędzać czas razem z dziećmi. "Przedszkole to niezwykłe miejsce, gdzie dowiecie się wielu ważnych rzeczy i przygotujecie się do nauki w szkole. Poznacie tam nowych kolegów i koleżanki oraz będziecie się świetnie bawić" - napisał Michalak. Życzył dzieciom, by ich święto było kolorowe, radosne i wypełnione uśmiechem. "Jestem pewien, że na ten szczególny dzień wasi opiekunowie przygotowali wiele atrakcji i specjalnych zajęć. Bądźcie weseli nie tylko dziś, ale każdego dnia, bo bycie przedszkolakiem jest naprawdę fajne" - dodał rzecznik.

Michalak ocenił, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest wspaniałą okazją do świętowania nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych - nauczycieli i rodziców. "Waszym wychowawcom życzę wiele satysfakcji z pracy w przedszkolu, by z pasją i prawdziwym zaangażowaniem pomagali najmłodszym odkrywać otaczający ich świat. Życzę, by nigdy nie brakowało im energii i zapału do pracy z dziećmi, by uśmiech towarzyszył im każdego dnia. Waszym rodzicom życzę by byli dumni patrząc jak rośniecie i rozwijacie wasze talenty" - napisał.

Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Ustanowiony został przez Sejm w 2013 r. by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Idea organizacji święta najmłodszych narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w Łodzi 20 września 2010 r. Co roku obchodom towarzyszą tam działania o charakterze edukacyjnym i wychowawczym.

W roku szkolnym 2014/2015 wychowaniem przedszkolnym objętych było 1 mln 236 tys. dzieci. Wśród nich było 28,5 tys. dzieci 2,5-letnich, 253,3 tys. dzieci 3-letnich, 407,5 tys. dzieci 5-letnich, 2013,2 tys. - dzieci 6-letnich oraz 5,9 tys. dzieci mających lat 7 i więcej. Oznacza to, ze do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych chodziło 63,9 proc. trzylatków, 79,1 proc. - czterolatków, 94,0 proc. - pięciolatków i 49,4 proc. - sześciolatków (w minionym roku szkolnym obowiązkiem szkolnym objęte była tylko połowa sześciolatków - dzieci urodzone w pierwszej połowie roku).

Jak poinformowała PAP rzeczniczka MEN Joanna Dębek: "ponieważ liczba dzieci w wieku 3-5 lat w roku szkolnym 2015/2016 jest o 45 tys. mniejsza niż rok wcześniej, przewidujemy, że miejsca w placówkach wychowania przedszkolnego będą dla wszystkich chętnych dzieci w tym wieku". Resort edukacji zakłada, że objętych wychowaniem przedszkolnym zostanie ok. 296 tys. trzylatków, 337 tys. czterolatków i 398 tys. pięciolatków. Ponadto wychowaniem przedszkolnym objęte będą sześciolatki, które nie poszły do szkoły. "Nie wiemy jeszcze ile ich będzie, ale dla wszystkich będą miejsca. Zakładamy również, że co najmniej tyle samo 2,5-latków co w roku ubiegłym trafi do placówek wychowania przedszkolnego. Dokładne dane będą znane około 15 listopada" - zaznaczyła rzeczniczka. (PAP)

dsr/ pz/