10 kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, w którym zrezygnowano z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Zgodnie z nim, uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będą się uczyć HiT.

Równocześnie minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w planach resortu jest wprowadzenie od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu pod nazwą edukacja obywatelska, który zastąpi HiT. Będzie on nauczany w klasach II szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

Czytaj również: Część nauczycieli bez etatu na rok? ZNP punktuje zmiany w szkolnych "ramówkach"

ZNP o skutkach rezygnacji z nauczania HiT

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował we wtorek, że 15 kwietnia wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej list dotyczący skutków rezygnacji z nauczania HiT. Związek zaznaczył w nim m.in., że do tej pory w klasach I HiT realizowany był w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, a w klasach II w wymiarze jednej godziny. - Tak więc w roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska, co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - podkreślono w piśmie.

ZNP zwrócił się więc do resortu o „rozważenie możliwości przywrócenia na jeden rok szkolny 2024/2025 w klasach I w wymiarze jednej godziny przedmiotu wiedza o społeczeństwie, do którego prowadzenia nauczyciele są przygotowani, posiadają wymagane kwalifikacje, jak również są podręczniki”.

 


Minister o edukacji obywatelskiej

Minister edukacji pytana w niedzielę przez PAP o komentarz do sprawy powiedziała, że „to wymagane i konieczne cięcie, o czym dokładnie wszyscy wiedzieli, że się wydarzy”. Szefowa MEN stwierdziła, że „jeżeli mamy dobrze przygotować ludzi do edukacji obywatelskiej, to też trzeba spojrzeć na wiek, w jakim młodzież będzie dostawała tę wiedzę”. Podkreśliła, że II klasa jest optymalnym momentem, bo uczniowie już oswoili się z liceum, jeszcze pamiętają zajęcia z WOS-u i zaraz wejdą w wiek większego partycypowania w społeczeństwie.

Minister Nowacka zapytana o to, czy resort rozważa przywrócenie przedmiotu wiedza o społeczeństwie dla przyszłorocznych pierwszoklasistów, odparła: - ci, którzy będą zaczynali teraz I klasę, będą mieli edukację obywatelską w II klasie, więc nie stracą merytorycznie nic. I wskazała: - Natomiast gdybyśmy chcieli wprowadzić gigantyczny bałagan, to jest dokładnie ten pomysł.

- Naprawdę, nie są nam potrzebne rozwiązania, które na siłę wtłaczają w młodzież dodatkową wiedzę, a przywracanie WOS-u w pierwszej klasie, sprzed czasów pana (Przemysława) Czarnka (b. ministra edukacji i nauki - PAP), tylko by taki chaos wzmogło - zaznaczyła. Dodała, że nauczyciele "będą mieli dobry przedmiot edukacja obywatelska, który będzie przedmiotem, na którym nie będą musieli być poddani presji przygotowań do egzaminu, tylko czas na nauczenie młodzieży, dobre, staranne, rzeczy najważniejszych: jak partycypować w społeczeństwie obywatelskim.

HiT został wprowadzony, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. Nauczany jest w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2022 r.: w roku szkolnym 2022/2023 nauczany był w klasach I, w roku szkolnym 2023/2024 jest w klasie I i II. Wprowadzono go w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.