Nowacka poinformowała, że niedawno odbyło się spotkanie z partnerami z rządu ukraińskiego, m.in z ministrem oświaty i nauki Ukrainy Oksenem Lisowym. - - Długo rozmawialiśmy o edukacji dzieci ukraińskich. Polska wykonała gigantyczną pracę, polskie szkoły przyjęły uczniów. Nauczycielki i nauczyciele szybko dostosowywali się do zmieniającego się otoczenia. Dzieci bardzo dobrze przyjęły małych uchodźców i małe uchodźczynie. Natomiast niestety jest duży problem z dziećmi, które nie uczą się w naszym polskim systemie i tą obawą podzieliłam się z panem ministrem Lisowym, który też ma tego świadomość - powiedziała Nowacka.

 

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona do 30 czerwca, w niektórych sytuacjach dłużej>>

 

Podkreśliła, że w danych występuje rozbieżność. - Wiemy o ponad 100 tys. dzieci ukraińskich w polskich szkołach i - według naszych danych - dzieci ukraińskich jest drugie 100 tys. Pan minister mówił o około 70 tys. według ich wiedzy dzieci ukraińskich uczących się w Polsce wyłącznie w systemie ukraińskim. My nie wiemy, co się z tymi dziećmi dzieje. Nie wiemy, czy są bezpieczne, nie wiemy, czy są zdrowe, nie wiemy, czy się uczą - zaznaczyła Nowacka.

 

Dodała, że zadaniem szkoły jest zadbanie o proces edukacyjny dzieci, ale również o ich zdrowie i bezpieczeństwo. - Stąd nasze mocne dążenie w kierunku tego, żeby dzieci ukraińskie były objęte, tak jak polskie dzieci, obowiązkiem edukacyjnym i pan minister Lisowy miał pełną świadomość, że wsparcie tego typu jest dzieciom ukraińskim potrzebne. Finansowanie w tej chwili przez rząd Rzeczpospolitej jest zapewnione  - zapowiedziała Nowacka. Zaznaczyła, że będzie też wsparcie m.in. w asystencji międzykulturowej, czy w zakresie nauki języka polskiego. Dopytana o restrykcje i zmiany prawne za niewykonywanie obowiązku szkolnego zaznaczyła, że polskie dzieci są objęte obowiązkiem szkolnym i to się sprawdza. - Dokładnie ten sam obowiązek szkolny będzie nałożony na dzieci ukraińskie. Pomoc społeczna, zabezpieczenia społeczne mają duże narzędzia do sprawdzania, czy dzieci uczestniczą w procesie edukacyjnym i dokładnie te narzędzia będą używane. Czy dodatkowe? Trwają dyskusje - wyjaśniła Nowacka. Objęcie dzieci ukraińskich obowiązkiem szkolnym zapowiedziała już na początku kwietnia wiceministra edukacji Joanna Mucha. Poinformowała wówczas, że obowiązek ten zostanie wprowadzony od września 2024 r.(mp/PAP)