Akcja „Bajeczni Adwokaci” rozpoczęła się na początku kwietnia 2023 roku, polegała na tym, że adwokaci oraz aplikanci adwokaccy w przedszkolach oraz w klasach I-III szkół podstawowych czytali dzieciom książkę „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Teraz czas na drugą część książki - jej bohaterką będzie niedźwiedzica. Tegoroczna odsłona akcji ruszy 1 czerwca, a w kwietniu ruszą zapisy adwokackie i aplikanckie. Akcję ponownie koordynować będzie Komisja Wizerunku przy NRA.

Czytaj: Już 3 kwietnia rusza akcja #BajeczniAdwokaci >>

Jak to z misiem było?

Bohaterem pierwszej odsłony książki jest Miś Adwokat, który pomaga w trudnych sprawach mieszkańcom lasu. Głównym wątkiem bajki są kłopoty, w jakie wpada niesłusznie oskarżony Wilk. Przyjaciele Wilka zwracają się o pomoc do Misia, który niczym superbohater w todze rusza na ratunek. Podczas lektury bajki dzieci dowiadują się, że adwokat zajmuje się nie tylko obroną uwięzionych. Pomoc ze strony Misia Adwokata otrzymała m.in sarenka, która wpadła w sidła kłusowników i dzięki pomocy Misia dowiedziała się jakie prawa przysługują jej jako ofierze. Książka uczy dzieci, że nie można nikogo oceniać po wyglądzie, fałszywie oskarżać o rzeczy, których nie zrobił. Pokazuje co czuje osoba fałszywie oskarżona lub niesprawiedliwie oceniona. Uczy także dzieci, że gdy potrzebujemy pomocy, warto się po nią zwrócić np. do przyjaciół.

Dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, w rankingu opublikowanym w Gazecie Wyborczej, wskazała książkę „Leśne sprawy Misia Adwokata" jako alternatywną lekturę obowiązkową, która według niej jest pomocna w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwala dzieciom być lepszymi ludźmi.

120 tys. dzieci poznało adwokackiego misia

Jak informuje NRA, akcja w 2023 r. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 1600 adwokatek, adwokatów, aplikantek i aplikantów adwokackich, którzy odwiedzili 5 tysięcy placówek edukacyjnych. O Misiu Adwokacie usłyszało 120 tysięcy dzieci w całej Polsce. Lekcje pełne były niespodzianek, dzieci mogły przymierzać adwokacką togę, brać udział w quizie wiedzy i konkursie plastycznym. Adwokaci przygotowywali prezentacje multimedialne i przynosili rekwizyty, w tym wspomnianą adwokacką togę, by jak najbardziej uatrakcyjnić lekcje. Spotkania z Bajecznymi Adwokatami odbywały się także w prawdziwym lesie - na przykład w leśnym przedszkolu „Cuda na kiju” w warszawskim Wawrze - a Miś Adwokat zawędrował aż do Polskiej Szkoły im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, gdzie spotkał się z 1-szo, 2-go i 3-cio klasistami. Przed udaniem się na zajęcia z dziećmi adwokaci otrzymywali instrukcję oraz cenne wskazówki m.in. o tym, jak „aktywnie czytać”.

Dzieci reagowały żywo na historię o Wilku, który popada w kłopoty, z których wyciąga go Miś Adwokat. Ale zadawały także zaskakujące pytania: „Czy adwokat zajmuje się adwokacją?”, „czy w todze można pójść na Wigilię?”, „czy toga może być różowa?” Akcja, którą koordynowała Komisja Wizerunku przy NRA, zakończyła się po miesiącu, ale adwokaci i aplikanci z własnej inicjatywy lub na prośbę przedszkoli i szkół nadal odwiedzają placówki czytając książkę i odpowiadając na pytania, o to kim jest i czym zajmuje się adwokat.

Książeczkę można cały czas kupić w internetowym sklepie Fundacji Adwokatury ww.sklep.adwokatura.pl. Powstały związane z książką gadżety: pluszowa zabawka Miś Adwokat, kolorowanki, puzzle czy kubeczki.

Będzie i wersja migowa

Dzięki współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej, Fundacji Adwokatury i Towarzystwa GEST - Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców języka migowego, trwają prace nad przetłumaczeniem książki „Leśne sprawy Misia Adwokata” na język migowy.  

 

Czas na niedźwiedzicę - adwokatkę/ekolożkę

Druga edycja akcji „Bajeczni Adwokaci” opierać się będzie na książce „Misia Adwokatka, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”. Bohaterką tym razem jest Niedźwiedzica Polarna, która przyjechała z Arktyki na studia prawnicze i została w Lesie na stałe, by prowadzić swoją kancelarię adwokacką. Jej najlepszym przyjacielem jest znany nam już Miś Adwokat.

Misia oprócz bycia adwokatką zajmuje się także ekologią, która jest bliska jej sercu. W jej rodzinnej Arktyce na skutek ocieplenia klimatu topnieją lodowce, a niedźwiedzie polarne są zagrożone z powodu coraz mniejszej ilości pożywienia. Ekologiczne problemy dotykają także mieszkańców bajkowego lasu. Misia Adwokatka uczy nie tylko tego, jak wygląda rozprawa w sądzie, ale także jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Lektura książki pokazuje dzieciom jak ważna jest przyjaźń, porozumienie i zgoda. Misia Adwokatka uczy także, jak istotne jest odbieranie oficjalnych pism sądowych – schowanie ich do szuflady nie sprawi, że problem zniknie.