„Trzy lata temu złożyliśmy w urzędzie marszałkowskim projekt na e-usługi, czyli projekt informatyzacji gminy. Musieliśmy długo czekać, bo znaleźliśmy się na liście rezerwowej. Byliśmy jednak cierpliwi i doczekaliśmy się dofinansowania w kwocie prawie 3 mln zł. Dzięki temu do 15 listopada będziemy mogli zakończyć realizację tego projektu” – powiedział PAP burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

Dodał, że projekt informatyzacji gminy obejmie wszystkie obszary działalności, od usług publicznych urzędu i jego jednostek, poprzez przedszkole i szkoły, po instytucje kulturalne.

Kaczmarek nie ukrywał, że realizacja tego projektu to spełnienie jednego z jego marzeń.

„Kiedy w latach 90. pracowałem w szkole, to nie było tam komputerów. Pamiętam, że pierwsze sześć sztuk kupiliśmy w Wieleniu. Na ten cel przez cały rok zbieraliśmy kody kreskowe, z którymi później zwróciliśmy się o pomoc finansową do firm, z których produktów pochodziły te kody. Dzięki temu otrzymaliśmy wsparcie, które umożliwiło nam zakup tych sześciu komputerów. Byłem bardzo szczęśliwy, że nasza wiejska szkoła jako pierwsza w b. woj. konińskim miała komputery. Nigdy nie myślałem jednak, że doczekam momentu, w którym będziemy realizować projekt informatyczny dla wszystkich uczniów na terenie całej gminy” – powiedział Kaczmarek.

W ramach informatyzacji gminy Uniejów jednostki samorządowe i oświatowe na jej terenie zostaną wyposażone m.in. w: 827 tabletów dla uczniów, 89 ultrabooków dla nauczycieli, 32 ekrany projekcyjne i projektory multimedialne, 30 tablic interaktywnych, pięć zestawów do wideokonferencji, 11 drukarek laserowych, komputery biurowe, urządzenia wielofunkcyjne oraz oprogramowanie edukacyjne, biurowe i antywirusowe. Na potrzeby pracy urządzeń przenośnych zostanie zbudowana bezprzewodowa sieć internetowa.

Polecamy: Konferencja Edukacja w Samorządach>>>

„W szkołach będzie pięć pracowni do telekonferencji, więc nasze dzieci będą mogły mieć lekcje równocześnie z uczniami z naszych miast partnerskich w Skandynawii, co ułatwi im m.in. naukę języków obcych” – wyjaśnił Kaczmarek.

Dodał, że dzięki wyposażeniu dzieci w tablety instytucje kulturalne za pośrednictwem nowoczesnego sprzętu audiowizualnego będą mogły dotrzeć ze swoją ofertą do każdego domu, a dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów szybsza będzie też obsługa spraw urzędowych.

„To jest duża zmiana jakościowa” – zakończył Kaczmarek.

Realizacja projektu "E-usługi publiczne w Gminie Uniejów" ma się zakończyć do 15 listopada. Całkowity koszt to ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne wyniosło ok. 2,7 mln zł.(PAP)

duk/ dym/