Na mocy uchwał przez cały rok szkolny bezpłatnie z przejazdów komunikacją miejską w Krakowie (KMK) będą mogły skorzystać: wszystkie dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego oraz uczniowie krakowskich szkół podstawowych.
Małe dzieci będą jeździć na podstawie oświadczenia rodzica lub opiekuna podróżującego z dzieckiem. Uczniowie - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Uprawnione dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (Kraków) i II (Aglomeracja).
"Jest to pokaźna liczba dzieci, ponieważ w samych krakowskich podstawówkach uczy się ponad 40 tys. uczniów. Do tego musimy doliczyć jeszcze pewnie drugie tyle dzieci uczęszczających do przedszkoli i młodszych" – podkreśla Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w informacji zamieszczonej na stronie ZIKiT.
"Szacujemy, że typowa rodzina, gdzie dwójka dzieci chodzi do szkoły podstawowej, będzie mogła zaoszczędzić rocznie do 1 tys. zł. Ale to, co szczególnie ważne, to że te dzieci od najmłodszych lat będą uczyły się, że można po Krakowie poruszać się komunikacją miejską i że jest to wygodne. A na tym wszyscy w przyszłości zyskamy" – podkreślił Pyclik.
Uczniowie pozostałych szkół, zlokalizowanych poza granicami Gminy Miejskiej Kraków, będą mieć nadal uprawnienia do przejazdów na podstawie biletów ulgowych. (PAP)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów