Jak podkreśliła Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu, udział w tej imprezie od lat stwarza najmłodszym okazję do poznania tradycyjnego folkloru, nauki elementów śpiewu i tańca ludowego, a przede wszystkim tradycyjnych zabaw dziecięcych.
"Bogaty wybór wiejskich zabaw, których ponadczasowa wartość wyraża się w ich walorach edukacyjnych, wychowawczych i społecznych to niewyczerpana skarbnica narzędzi do pracy z dziećmi. Muzealni edukatorzy, aby pomóc w przygotowaniu grup do przeglądu zaproponowali nauczycielom przedszkoli udział w specjalnych warsztatach. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem" - dodała Domachowska.
Grupy przedszkolaków już od miesiąca ćwiczą swe występy w muzealnym amfiteatrze. Na jego scenie wystąpi 30 zespołów, które tworzy ponad 700 dzieci.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa dziecięcych prac plastycznych pt. "Dawno temu, na wsi..." wykonanych przez dzieci 6-letnie z zerówek w toruńskich szkołach podstawowych. (PAP)