Centrum w Poznaniu ruszyło w styczniu 2014 roku. Zgromadzono w nim interaktywne eksponaty służące do poznania kwestii związanych z bezpieczną i ekonomiczną jazdą. Są tam m.in. symulatory dachowania, zderzeń, czasu reakcji, waga przeciążeniowa oraz symulator hamowania z ABS i bez ABS.

"W ubiegłym roku Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa, odwiedziło ponad 22 tys. osób. Ponad połowę zwiedzających stanowili uczniowie. Chcąc rozszerzyć misję edukacji na polu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Skoda Auto Lab zaprosiło do współpracy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Wspólnie został stworzony program unikatowej lekcji pt. Bezpieczeństwo na drodze" - powiedziała PAP współautorka programu Katarzyna Jarzyńska.

Jak wyjaśniła, celem zajęć, które będą się odbywały w formie dwugodzinnych, pięciomodułowych warsztatów jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

"Program lekcji został dostosowany do wieku uczestników. Przedszkolaki będą zdobywały wiedzę m.in. o tym, jak prawidłowo przejść przez przejście dla pieszych i dlaczego należy zapinać pasy w foteliku. Gimnazjaliści dowiedzą się, jak poruszać się bezpiecznie rowerem, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - jak poruszać się zarówno rowerem jak i samochodem" - podała Jarzyńska.

Zajęcia będą prowadzić doświadczeni instruktorzy, animatorzy i ratownicy drogowi. Jarzyńska podała, że wszystkie szkoły w Wielkopolsce otrzymały już informację o możliwości wzięcia udziału w przedsięwzięciu.

Znajdujące się w Centrum instalacje i symulatory stworzyła m.in. firma, która przygotowywała eksponaty do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się symulator dachowania. Znajdujące się w pojeździe osoby obracają się wraz z nim w sposób zbliżony do sytuacji dachowania przy dużej prędkości. W obiekcie mieści się również kino, w którym wyświetlane są filmy dotyczące zasad bezpieczeństwa. (PAP)rpo/ pro/