"Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Jeszcze przed podróżą można sprawdzić, jakim autokarem będą podróżowały nasze dzieci. Dzięki e-usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Ponadto każdy może sprawdzić dane techniczne pojazdu, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony." - informuje resort spraw wewnętrznych.

Wolontariusz na zimowisku nie musi płacić za zaświadczenie o niekaralności>>

"Przypominamy, że autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Autobus nie może być także przeładowany. Podkreślamy, że usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę" - dodaje resort.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło usługę „Bezpieczny Autobus” 23 czerwca 2014 roku. Od początku jej działania, z usługi skorzystało 89 tys. użytkowników. Sprawdzano 126 tys. busów, autobusów i autokarów czyli zdecydowaną większość tych, które są zarejestrowane. Do tak dużego zainteresowania usługą przyczyniła się m.in. kampania promująca. Spoty „Smutny Autobus” oraz „Kosmos” cieszyły się sporą popularnością, co przełożyło się na wyraźny wzrost liczby użytkowników.

Co ósmy gimbus jest w złym stanie technicznym>>