Przygotowana przez Natalię Radosh i Michała Łakomeckiego książka ma formę komiksu. Jej bohaterowie to rodzina Poprawnych i pies Paragraf. Stają oni przed różnymi zdarzeniami, których finał pomaga zrozumieć różne kwestie prawne, z jakimi stykamy się w domu, szkole, sklepie, banku, w pierwszej pracy itp.
"Nasz podręcznik ma uświadamiać, że znajomość prawa jest korzystna, chroni przed zagrożeniami i pomaga w codziennym życiu. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy" - mówiła współautorka książki na śniadaniu prasowym z udziałem ministra sprawiedliwości Borysa Budki.
Łakomecki dodał, że podręcznik - podzielony na części dla gimnazjalistów i dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - ma przystępną formę graficzną, dzięki której łatwo można znaleźć wskazany problem prawny, jego praktyczne przykłady oraz rozwiązanie.
"Do książki dodajemy dwie płyty, na których mamy też ćwiczenia, wzory pism oraz prezentacje, a także książkę w formie audiobooka, a więc formuły dostępnej dla niewidzących i słabo widzących. To było ważne dla zamawiającego" - podkreślił.
Zamawiającym jest ministerstwo, które realizuje w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego projekt "Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu". "Wpisuje się on też w edukację prawną, którą chcemy realizować w ramach wykonania ustawy o darmowej pomocy, informacji i edukacji prawnej, podpisanej niedawno przez prezydenta" - powiedział minister Budka. "Jako wykładowca akademicki przykładam do tego dużą wagę. Na każdych zajęciach, gdy przychodzi czas na pytania z sali, okazuje się, że nawet studenci nie są całkiem świadomi tego, jakie zasady prawne dotyczą treści z internetu albo spraw sprzedaży konsumenckiej, np. że sprzedaż promocyjna nie oznacza, że nie ma prawa do reklamacji" - opowiadał.
Szef resortu liczy, że podręcznik pozwoli zaplanować atrakcyjne zajęcia dla uczniów szkół, które zgłosiły się do programu edukacyjnego, prowadzonego przez osoby o wiedzy prawniczej. W prowadzenie "lekcji o prawie" włączyli się adwokaci, radcy prawni, notariusze i komornicy. Jak dodał Budka, zajęcia na podstawie podręcznika można też prowadzić w ramach lekcji wychowawczych lub Wiedzy o Społeczeństwie.
Ministerstwo planuje przekazać szkołom uczestniczącym w warsztatach 60 tysięcy egzemplarzy podręcznika. Elektroniczna forma książki jest też do pobrania ze strony internetowej www.ms.gov.pl
Program "Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu" jest realizowany od 2013 r. i został właśnie przedłużony do końca roku szkolnego 2015/16. Przewiduje on przeprowadzenie dwóch edycji warsztatów o prawie dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej turze przeprowadzono 300 zajęć dla ponad 9 tysięcy uczniów. W czwartym kwartale tego roku ma się rozpocząć druga tura warsztatów. (PAP)
Dowiedz się więcej z książki
Kompetencje trenerskie w pracy nauczyciela. Jak zmotywować ucznia do nauki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł