Pielgrzymki klas na Jasną Górę to już tradycja, kontynuowana co roku przez tysiące młodych ludzi. Bardzo wiele pielgrzymek maturzystów przybywa do sanktuarium jesienią, na początku roku szkolnego. Podobnie jest wiosną, na krótko przed maturą, kiedy niemal codziennie w klasztorze modlą się maturzyści z różnych części Polski.

Warszawscy maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Ze względów organizacyjnych kilkutysięczną pielgrzymkę podzielono na trzy dni, w zależności od dekanatów, do których należą stołeczne szkoły. We wtorek przyjechali uczniowie z z dekanatów: muranowskiego, służewskiego, świętokrzyskiego, ursuskiego, błońskiego, brwinowskiego, grodziskiego, pruszkowskiego i raszyńskiego.

Maturzystom towarzyszył we wtorek warszawski biskup pomocniczy Tadeusz Pikus. Wskazał, że pielgrzymka na Jasną Górę pomaga maturzystom w wyborze drogi życiowej, tak aby "droga każdego z maturzystów wpisała się w drogę, którą jest Jezus Chrystus". Po mszy maturzyści zawierzyli swoje intencje Matce Bożej.

W miniony weekend w sanktuarium modliło się ponad 4,5 tys. maturzystów z diecezji przemyskiej. Na piątek zaplanowano pielgrzymki z diecezji białostockiej i ełckiej, a na sobotę z archidiecezji lubelskiej.

Według danych biura prasowego Jasnej Góry w ubiegłym roku w zorganizowanych pielgrzymkach do sanktuarium przybyło w sumie ponad 167 tys. maturzystów w 849 grupach. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.

Liczba wszystkich pielgrzymów i turystów, którzy w ciągu roku odwiedzili jasnogórski klasztor, szacowana jest na 3,2 mln osób.

Wielu pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdżają tu co najmniej trzy razy w życiu: w okresie pierwszej komunii świętej, przed maturą oraz po ślubie - z rodziną.(PAP)

mab/ ls/