Otrzymali je uczniowie z archidiecezji przemyskiej i diecezji ościennych: rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. "W tornistrze znalazły się m.in. zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, flamastry, plastelina, długopisy, ołówki i przybory geometryczne" – powiedział dyrektor Caritas archidiecezji przemyskiej ks. Artur Janiec.
Zaznaczył, że na apel Caritas odpowiedziały samorządy, parafie, firmy i wiele osób prywatnych. Akcję można było wspomóc także dzięki wysyłaniu SMS. Tornistry trafiły do uczniów, których wskazały m.in. miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, szkoły i parafie.
Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska przypomniał, że akcja "jest organizowana od 2008 r. i z każdym rokiem rozrasta się". "Dwa lata temu udało się nam wyposażyć 30 tys. tornistrów, przed rokiem - 40 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie to jeszcze więcej; dokładne dane będą znane na początku września" – dodał Kęska.

Z kolonii Caritas skorzystało 30 tys. dzieci>>

Zauważył, że wśród przekazanych wyprawek znalazły się przygotowane m.in. przez parę prezydencką Agatę i Andrzeja Dudów, nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Tegoroczną kampanię "Tornister pełen Uśmiechów" po raz kolejny wspierali wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazali ponad 7 tysięcy podręczników i pakietów edukacyjnych.
Finał akcji połączono z Wincentiadą - dniami patrona Przemyśla św. Wincentego. "Żyjący w II wieku święty jest m.in. opiekunem potrzebujących" – zauważył ks. Janiec.
Trwający prawie cały dzień piknik poprzedziła msza św. w intencji Przemyśla oraz wystawienie relikwii św. Wincentego. Później odbywały się m.in. zabawy dla najmłodszych i całych rodzin. Zaplanowano także koncerty Anity Lipnickiej i Magdy Anioł.
W poprzednich edycjach akcji przygotowano ponad 100 tys. plecaków.(PAP)

Caritas rozda wyprawki szkolne>>