Nagrodzone firmy to: Alexander Mann Solutions Poland sp. z o.o., Atena Usługi Informatyczne i Finansowe SA, AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o., Eaton Automotive Components sp. z o.o., "itelligence sp. z o.o.", Leroy Merlin Polska, Objectivity Bespoke Software Specialists sp. z o.o., PKP Informatyka Spółka z o.o., Warbud SA.

Przewodniczący kapituły programu, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Czesław Szmidt powiedział PAP, że nagrodzone firmy to pracodawcy, którzy szybciej i lepiej niż inni dostrzegli rolę pracowników w tworzeniu przewagi konkurencyjnej swoich firm na rynku.

"To są przedsiębiorstwa, które najlepiej zrozumiały, że pojęcie kapitału ludzkiego jest również dobrze rozumiane przez samych pracowników. Ich podwładni wiedzą, że na dobre warunki pracy składa się szereg czynników, brak choćby jednego z nich będzie stanowił pewne zagrożenie dla funkcjonowania tego systemu" - podkreślił.

Szmidt zaliczył do nich m.in. konkurencyjne zarobki zarówno na rynku branżowym, jak i lokalnym oraz pozycję i markę pracodawcy, która daje pracownikom poczucie stabilności. "Dobra marka pracodawcy buduje dobry wizerunek pracownika" - powiedział.

Jak mówił, ważne są też dobre relacje pomiędzy przełożonymi a podwładnymi. Nagrodzeni pracodawcy - w opinii profesora - zwracają uwagę na relacje wewnętrzne w firmie. Powiedział, że w tych firmach unika się dopuszczania do molestowania czy mobbingu pracowników, czyli tego, czego nauczyliśmy się niedawno nazywać, a co istniało od zawsze w przedsiębiorstwach. Dodał, że nagrodzeni przedsiębiorcy potrafią też zagwarantować rozwój swoim podwładnym, tak by mogli się w pełni realizować.

Autorem programu "Inwestor w Kapitał Ludzki" jest Fundacja Obserwatorium Zarządzania, która zajmuje się problemami przedsiębiorczości, wdrażania innowacji oraz edukacji ekonomicznej społeczeństwa i biznesu. Firmy mogą posługiwać się godłem "Inwestor w Kapitał Ludzki" przez cały rok. Wyróżnienia te są przyznawane od 12 lat, dwa razy w roku - w edycji wiosennej i jesiennej.

Według badania przeprowadzonego w tym roku przez PBS na zlecenie Fundacji Obserwatorium Zarządzania, pracownicy najbardziej cenią u pracodawców wynagrodzenie wypłacane na czas, stabilne zatrudnienie, a także stabilną sytuację ekonomiczną firmy. Jeżeli przedsiębiorstwa spełniają te warunki, to ich pracownicy są bardziej lojalni i efektywni, a co za tym idzie jest mniejsza rotacja i absencja pracowników. (PAP)